Шлях до адаптації: що варто розуміти про реінтеграцію українських ветеранів
Реінтеграція ветеранів у мирне життя – це один із найважливіших викликів сьогодення. Багато військових, які повертаються з фронту, постають перед труднощами адаптації до цивільного середовища, що вимагає як фізичної, так і психологічної підтримки.
Відтак, успішна реінтеграція не лише покращує стан Героїв, але й позитивно впливає на стабільність країни, зауважує 24 Канал. Про ключові виклики, з якими зіткнулися ветерани, та сучасні підходи до їхньої реабілітації – розповідаємо в матеріалі.
Читайте також Зеленський доручив Кабміну затвердити дві стратегії щодо ветеранів
Актуальність проблематики для України
Повернення до цивільного життя є справжнім викликом для багатьох військових через фізичні, психологічні та соціальні бар'єри. Це не лише питання особистого відновлення кожного з них, але й важливий етап для побудови стабільного та згуртованого суспільства.
За інформацією заступника міністра у справах ветеранів України Руслана Приходька, станом на 25 липня 2024 року в Україні налічується 1,3 мільйона ветеранів. Приблизно 80% з них – зараз мобілізовані. А міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна наголошує, що кількість громадян, які матимуть статус ветерана після завершення повномасштабної війни, збільшиться у 4 рази, і сягне 5 мільйонів.
Тому реінтеграція ветеранів має стати пріоритетом держави, а зусилля повинні бути спрямованими на максимальне відновлення ментального та фізичного здоров’я, забезпечення житлом та необхідною підтримкою військових.
Війна залишає рани не лише на тілі, а й у свідомості людини. Тож повернувшись з фронту, ветерани можуть почувати себе між двох життів, втрачаючи зв'язок із звичним середовищем та близькими. І наша спільна місія – допомогти їм знову віднайти себе.
З якими проблемами зіштовхуються ветерани
Фізичні виклики
Одним із головних викликів є фізичні травми, отримані під час бойових завдань. Чимало Героїв потребують довготривалої реабілітації та спеціалізованого лікування. Проте завдяки сучасним підходам та програмам відновлювальної терапії, індивідуальному підходу, вони мають змогу поступово відновити здоров’я та впевненість у власних силах.
Спорт відіграє ключову роль у цьому процесі, адже не лише допомагає зміцнити тіло, але й повертає відчуття контролю над життям.
Психологічні бар'єри
Війна залишає глибокий емоційний слід, що ускладнює повернення до довоєнної буденності. Окрім того, що часто програми реабілітації супроводжуються психологічною підтримкою, в Україні існує низка безкоштовних програм, сервісів та інструментів, які допомагають ветеранам впоратися із посттравматичним стресовим розладом, тривожністю, апатією та іншими емоційними труднощами.
Зауважимо, що деякі ініціативи спрямовані на надання допомоги не тільки військовим, але й їхнім родинам. До прикладу, підтримку можна знайти:
- подзвонивши на урядову гарячу лінію 1545;
- гарячу лінію кризової допомоги та підтримки Українського ветеранського фонду (0 800 332 029);
- звернувшись до ГО "Вільний вибір" чи Veteran Hub;
- відвідавши онлайн-платформу Mental help.
Соціальна стигматизація
У нашому суспільстві досі існують стереотипи щодо ветеранів. Важливо зрозуміти, що вони не є схильними до агресії, беземоційними чи нездатними до адаптації. Їхній досвід навпаки розвиває такі навички, як дисципліна, стійкість та командна робота.
Надважливо створити сприятливі умови для екологічного, швидкого відновлення ветеранів та їхнього повернення у цивільне середовище. І це – спільне завдання держави, бізнесів, благодійних організацій та громадськості. Головне, щоб захисники відчували турботу і розуміли, що вони – важливі й потрібні.
Як відбувається фізична реабілітація
Фізична реабілітація є першочерговим складником відновлення українських ветеранів, які зазнали серйозних поранень чи втратили кінцівки. Сьогодні в нашій країні цей процес відбувається з урахуванням новітніх технологій та кращих світових практик. Так, сучасні протези й спеціальні пристрої допомагають не лише повернути функціональність, а й дозволяють вести активний спосіб життя – працювати, займатися спортом, подорожувати тощо.
Серед інноваційних українських установ, які надають безкоштовно усі необхідні реабілітаційні послуги – Superhumans Center. Клініка із протезування, реабілітації, реконструктивної хірургії та психологічної підтримки постраждалих військових і цивільних запрацювала у 2023 році. Тоді, у рамках стратегічного партнерства із Mastercard, двоє українських захисників, які втратили руки унаслідок мінно-вибухових поранень, першими отримали надсучасні міоелектричні протези верхніх кінцівок. З моменту відкриття, центр провів 330 операцій, надав допомогу 680 пацієнтам та виготовив понад 930 протезів.
Для повноцінного відновлення залучають професійних фізичних терапевтів, які допомагають відновити рухливість, силу й гнучкість. Під їхнім ретельним наглядом ветерани крок за кроком відновлюють свої фізичні можливості, а сучасні методи лікування, як-от електростимуляція м’язів чи роботизовані системи, роблять реабілітацію ще ефективнішою.
Психологічна підтримка також є невіддільною частиною реабілітації. Залучення до активного життя, соціальна підтримка та робота зі спеціалістом дозволяють ветеранам краще адаптуватися до нових реалій і поступово позбутися відчуження.
Не менш важливу роль відіграє спорт. Завдяки йому не тільки тіло відновлюється, а й мозку стає легше впоратися з емоційними викликами. Зокрема для ветеранів, які втратили кінцівки, існують спеціальні адаптивні види спорту, як-от біг на протезах, плавання, велоспорт чи ампфутбол. Це відкриває перед ними нові можливості, допомагає віднайти впевненість у своїх силах та руйнувати барʼєри, які колись здавалися нездоланними.
7,5 мільйона гривень на спортивні протези для ветеранів: що відомо про ініціативу та як до неї долучитися
Mastercard та Ощадбанк запустили благодійну ініціативу, спрямовану на допомогу ветеранам з ампутаціями та розвиток адаптивного спорту в Україні. Основною метою цього проєкту є підтримка соціальної реінтеграції захисників та збір у 7,5 мільйона гривень на придбання спортивних протезів для ветеранів.
Ініціатива реалізується за підтримки Української асоціації футболу, Superhumans Center, футбольного клубу "Покрова АМП" та платформи MEGOGO.
Кульмінацією проєкту стане "Матч за Героїв" – благодійна футбольна гра, яка відбудеться 20 жовтня на стадіоні НТК імені Віктора Баннікова в Києві. На полі зустрінуться українські ветерани, пацієнти Superhumans Center, а також зірки шоубізнесу – зокрема Анатолій Анатоліч, Олександр Педан та інші.
Гра пройде у форматі 7х7, з двома таймами по 20 хвилин і 15-хвилинною перервою. Подивитися матч можна не лише на стадіоні, а й через трансляції на MEGOGO та YouTube-каналі MEGOGO Спорт.
Зауважимо, що кожен охочий може долучитися до благодійного збору, і зробити добру справу! А перші 250 людей, які задонатять на сайті Superhumans Center від 100 гривень карткою Mastercard будь-якого банку, отримають по два квитки на матч.
Окрім цього, з 20 вересня до 31 жовтня 2024 року за кожну транзакцію карткою Mastercard від Ощадбанку буде перераховано одну гривню на придбання спортивних протезів для пацієнтів Superhumans Center.
Тільки разом ми можемо змінити нашу країну на краще! Підтримка ветеранів – це не лише справа вдячності за їхню службу, а й можливість створити значно сильнішу країну. Крок за кроком, завдяки взаємоповазі, розумінню та спільнодії, ми здатні побудувати суспільство, в якому кожен має рівні можливості та гідне майбутнє.