Результати співпраці з НАТО: що думають військові на передовій

4 травня 2019, 15:55
Читать новость на русском

Від початку війни на Донбасі Україна отримує підтримку і допомогу від своїх західних партнерів: від одягу і сухих пайків до новітніх засобів зв'язку, військової техніки і навіть морських суден. Усі 5 років в Україні працювали тисячі військових інструкторів НАТО, які навчали наших воїнів. Одна з таких місій саме у ці дні працює на Донбасі.

Цей підрозділ має довгий бойовий шлях. На початку війни його бійці вели бої за Донецький аеропорт, багато хто пройшов Іловайськ. А два роки тому за них взялись інструктори НАТО.

Читайте також: Військові інструктори зі США прибули до України для спільних навчань

В рамках операції "Орбітал" іноземці вчили українських солдатів тому, чому вчать британських чи американських: від тактичної підготовки та швидкого надання першої допомоги до того, як правильно користуватись картами і координувати дії у підрозділі. Офіцерів вчили сучасним прийомам управління військами.

Найбільший ефект, якого ми можемо досягти, – це змусити їх мислити по-іншому. Тому ми намагаємось навчити українських солдатів тому, що ми називаємо західними стандартам – передавати повноваження на нижчі ланки,
– розповів полковник, командир операції "Орбітал" Маркус Еванс.


Командир операції "Орбітал" Маркус Еванс

В 2019, через два роки після навчання, британські інструктори приїхали знову – перевірити, чи засвоїли тут, на Донбасі, західне "мистецтво" війни. А заодно – почути відгуки про те, чи стало воно в нагоді та чого не вистачило. Українські офіцери кажуть: досвід був безцінним для всіх.

Не можна варитись в одному котлі, інакше ми зваримось – і все. Дивимось, як вони, як ми – беремо краще. Вони теж дуже багато у нас вчаться,
– зазначив офіцер ЗСУ Богдан Олександрович.


Офіцер ЗСУ Богдан Олександрович
Щоб подивитись що воно таке – децентралізація в окремо взятому підрозділі – журналісти пішли на передові позиції. І просто у солдатів спитали, чи змінилось щось особисто для них.

Як раніше було таке: докладаєш взводному, той ротному, той в батальйон. Батальйон: чекайте, ми приймаємо рішення. Коротше – було жорстко. А тепер у нас командир взводу, отакий мужик. З ним не страшно воювати. Якщо що, то одразу відповідь. Так-так, велика різниця,
– розповів про зміни військовослужбовець ЗСУ Денис.


Інстуктори вчили українських солдатів тому, чому вчать британських чи американських

Від тактичної підготовки та швидкого надання першої допомоги
До того, як правильно користуватись картами і координувати дії у підрозділі
Натівські інструктори цінні тут, на передовій, не тільки тим, що роблять українські підрозділи на лінії вогню більш ефективними. Вони допомагають воїнам нової укранської армії зрозуміти те, чого не пишуть у книжках.
"От усі кажуть: ми переходим на стандарти НАТО, уся армія гримить, відкриваєш будь-яку армійську газету... Хто їх бачив, ці стандарти НАТО, хто їх розуміє? Навіть люди, які говорять про стандарти НАТО, погано розуміють, що таке стандарти НАТО. А це – люди вживу. Ось вони стандарти НАТО прийшли", – сказав офіцер ЗСУ Богдан Олександрович.

Британські офіцери задоволені змінами в українському війську. І хоч працювати тут ще є над чим, вони сповнені оптимізму.

Люди у вашій країні дуже освічені. Треба просто направити їх знання і енергію у сучасне русло,
– підкреслив полковник, командир операції "Орбітал" Маркус Еванс.

Українські офіцери і самі розуміють, що роботи попереду ще багато.

Бачили як працює їх штаб, бачили, як працює їх забезпечення. І, можливо, у нас вийде ще краще,
– стверджує, піджартовуючи, офіцер ЗСУ Богдан Олександрович.


Українські військові відчувають зміни і задоволені навчаннями