Роботизований біонічний протез від VersiBionics: на що він здатний та які переваги має

9 січня 2024, 13:00
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

З кожним роком кількість нових винаходів та інновацій у галузі протезування зростає. І хоча протези стають доступнішими, якісні та функціональні моделі все ще коштують чимало.

Яким чином українські розробники намагаються змінити цю ситуацію, розповідає 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot у спецпроєкті Brave Inventors.

Читайте також Як двом волонтерам з Прикарпаття вдалося за місяць створити унікальний наземний дрон

Платформа Brave Inventors створена для винаходів та винахідників, для бізнесу та інвесторів, для волонтерів та військових. Відтак кожен може доєднатися до ініціативи, ділитися своїми концептами та виробами або ж – підтримувати фінансово тих, хто щодня працює над інноваційними рішеннями, які наближають перемогу. Адже головна мета платформи – дати можливість допомогти один одному та заручитися підтримкою інших.

У новому сюжеті співзасновник компанії VersiBionics Сергій Томуз розказує про роботизований біонічний протез, який суттєво полегшує життя людям, що втратили кінцівки. На що здатен цей винахід, скільки він коштує та як функціонує – читайте у матеріалі.

Роботизований біонічний протез від компанії VersiBionics: дивіться відео

Як виникла ідея створити біонічний протез

Як зазначає співзасновник компанії, ідея зробити такий протез виникла ще до подій 24 лютого 2022 року. Коли розробники побачили, які дорогі біонічні протези, вони поставили собі за мету зробити їх доступнішими.

Навіть зараз на ринку, коли люди літають у космос, ми вважаємо, що дуже відсталі (протези – 24 Канал). Тому ми розробили свій і з таким функціоналом, якого не мають конкуренти,
– зазначає Сергій Томуз.


VersiBionics прагнуть зробити протези доступними для українців / Скриншот з відео

Унікальний протез має поворотне зап'ястя

Зробити поворотне зап'ястя було напрочуд важко, зізнається розробник.

Тут 70 відсотків – наші компоненти. Тобто ми це все створювали, розробляли, окрім мікроконтролерів та подібного. Завдяки тому, що тут багато компонентів наші, ми можемо гратися з ціною, і зробити її набагато нижчою,
– пояснює співзасновник компанії.

Зап'ястя моделювали декілька разів. Спершу зробили одну вісь, однак розробники зрозуміли, що рука працює не так, як їм хотілося.


Розробка біонічного протеза – довгий та кропіткий процес / Скриншот з відео

Тому команда вирішила вдосконалити свій винахід, а саме – збільшити амплітуду. "Ми розраховували зробити дуже швидко, але цього не трапилось", – ділиться Сергій Томуз.

Розробникам допоміг чоловік, який займається реалізацією моторчиків. Він безкоштовно відправив їм німецькі дорогі запчастини. "Було багато підводних каменів, однак ми все зробили", – радіє чоловік.

Протезування у наш час – це надважлива складова суспільного життя. Щодня людей, яким потрібні протези, більшає. Вони проходять довгий шлях реабілітації та вчаться жити із новими руками або ногами. Компанія VersiBionics хоче суттєво спростити цей шлях українцям і створити для них максимально технологічний винахід.


Біонічний протез VersiBionics / Скриншот з відео

Модель містить сенсори тиску і температури

На протезі є пальці, якими можна скролити у телефоні. Що цікаво, два пальці відрізняються від трьох інших. У них є сенсори тиску й елементи, які передають тепло або холод.

У протезі є повітряна подушка. Відтак, якщо людина щось бере, вона немов отримує зворотний зв'язок – вібрацію, як на мобільному телефоні.

Якщо це щось гаряче: наприклад, людина бере чашку кави – вона отримає на дисплей температуру, а також елемент, який всередині, нагріється. У нього діапазон від 16 до 40 градусів, що дозволяє розрізняти холодне і гаряче.


Протез дозволяє розрізняти гаряче і холодне / Фото VersiBionics

Особливості керування роботизованим протезом

Керувати біонічним протезом – зручно. Зокрема, можна запрограмувати мануальний режим. Завдяки йому вийде вказувати м'язами, який режим використовувати, чи змінювати його.

Також можна використовувати спеціальний мобільний додаток, в якому зручно запрограмувати те, що потрібно. "У кожному пальці стоять двигуни, якими можна керувати", – зазначає Сергій Томуз.


Протезом можна керувати вручну або через додаток / Фото VersiBionics

Яка вартість винаходу

Протез створює команда з трьох розробників. За словами, Сергія Томуза, на різних етапах частина з них працює, а хтось – донатить.

Наприклад, минулого року я працював і донатив кожний місяць на оренду квартири, на запчастини тощо. А зараз ми пішли у ва-банк, адже всі, крім Юрія, звільнилися,
– каже співзасновник VersiBionics.

Сергій родом з Дніпра, переїхав в Одесу, аби з товаришами розробляти винахід. Разом вони працювали подекуди без вихідних, щоб зробити якомога кращий протез. Винахідники планують, щоб протез коштував не дорожче 6 тисяч доларів.

"Ми дуже хочемо, щоб він був доступний в Україні. Тобто, якщо інвестор захоче швидше повернути гроші, які він вкладе, ми розглядаємо випадок США чи Європи, де він (протез – 24 Канал) може коштувати 50 тисяч доларів. Але щоб в Україні він коштував дешево", – зауважує Сергій Томуз.

Розробник додає, що є протези, які коштують і 8 тисяч доларів, однак їхній функціонал мінімальний. Завдяки тому, що у цієї моделі 70 відсотків – українські компоненти, VersiBionics сподівається контролювати ціну і не залежати від запчастин.

З чого виготовляють біонічні протези VersiBionics

Протез виготовлений зі склокомпозита та силікону. Важить орієнтовно 900 грамів. Проте у планах розробників за допомогою карбону та алюмінію зробити його ще легшим.

Особливість модульних пальців протеза у тому, що, якщо якийсь палець зламався – людина може сама витягнути його і замінити. Замовити палець можна на сайті, його надішлють Новою Поштою.

У планах команди створити протези вище ліктя, а також для ніг. Щобільше, розробники хочуть вийти з винаходом на іноземний ринок. "Усередині команди гордість, що ми таке зробили", – ділиться співзасновник VersiBionics.

Технологічний протез VersiBionics не поступається якістю іноземним / Фото VersiBionics

Характеристики винаходу, про які варто знати

  • Унікальний функціонал: автоматична взаємодія з опорно-руховим апаратом людини, модульність компонентів, рухоме зап’ястя з усіма степенями свободи по осі XYZ (2 DOF).
  • Зворотній вібро- та термовідгук, штучний інтелект, співпраця з хмарою.
  • Ергономічний дизайн.
  • Система розумного керування живленням.
  • Взаємодія із NFC та Bluetooth.

Крім того, серед переваг над іншими протезами варто виокремити наступні:

  • моторчики у кожному пальці;
  • датчики тиску;
  • поворотне зап'ястя у дві осі – 180 та 60 градусів;
  • декілька розмірів (дитячий та для дорослої людини);
  • 3D-сканер для вимірювання куксоприймальної гільзи.

Ціна – це одна із найголовніших проблем доступності протезування. Такі винаходи коштують десятки тисяч доларів.

Відтак, дозволити їх собі можуть далеко не всі. Однак у компанії VersiBionics створюють технологічний та якісний протез за найдоступнішою вартістю.

Підтримати проєкт можна на онлайн-платформі Brave Inventors, що створена для допомоги українським винахідникам воєнного часу, волонтерам, підприємцям та інвесторам. Кожен донат – важливий.