РПЦ приречена на маргінальність в Україні, – експерт
Російська православна церква вирішила розірвати відносини із Константинополем після канонічного визнання Вселенським патріархом Варфоломієм незалежної Церкви в Україні. Така відповідь з боку РФ була очікуваною.
Про це пише Le Figaro.
Читайте також: Росія все більше віддаляється від світу, – західні ЗМІ про розрив РПЦ з Константинополем
Священний Синод РПЦ, організований у Мінську 15 жовтня, оголосив про повне припинення євхаристійного спілкування з Константинопольським патріархатом, фактично виключивши всі спільні молитви з цією церквою.
Окрім того, три тижні тому голова Відділу зовнішніх церковних зв'язків Московського патріархату митрополит Іларіон вирішив скасувати поминання Патріарха Константинопольського, як це відбувається зазвичай на початку богослужінь. Як зауважує видання, такі "репресії" не стали несподіванкою і не мали б вплинути на стан справ у питанні отримання Україною Томосу.
Водночас більшість із 14-ти помісних православних церков думають, що йдеться лише про двосторонній конфлікт між Москвою і Константинополем, і не мають наміру в нього втручатися,
– коментує російський церковний експерт Сергій Чапнін.
На його думку, наразі панівна РПЦ МП у середньостроковій перспективі приречена на маргінальність в Україні.
У Молдові, яку патріарх Кирил відвідає 25 жовтня, офіційну церкву, пов'язану з Московським патріархатом, може очікувати така ж сумна доля, як і її українську сестру, припускає автор статті.
Між тим, був в історії випадок, який може послужити зразком і для України, акцентує увагу французька газета. Йдеться про Естонську православну церкву, яка у 1996 році несподівано отримала таке ж офіційне визнання з боку Константинополя, як і Україна. Тоді Московський Патріархат також відразу припинив всяке канонічне і євхаристійне спілкування зі своєю новою конкуренткою, але зрештою погодився на поділ духовного панування в цій маленькій прибалтійській країні, нагадує видання.
Читайте також: У РПЦ розказали, як каратимуть за молитви у храмах Константинопольської патріархії
До слова, у Київському патріархаті уже відреагували на розрив взаємин РПЦ із Константинополем. Як наголошує українська сторона, саме предстоятель російської церкви патріарх Кирил особисто є архітектором розділення Української церкви. Натомість у Московському патріархаті переконують, що Константинополь, ухвалюючи рішення щодо Томосу Україні, розумів наслідки своїх дій і свідомо на це йшов. Також священнослужителі зауважили, що такий розрив триватиме, поки вищезазначені рішення не буде скасовано.
Що таке припинення євхаристійного спілкування?Це рішення означає, що віряни РПЦ не можуть причащатися в храмах Константинопольського патріархату, а священики та ієрархи не зможуть здійснювати спільних богослужінь. Такий крок є найвищою мірою інституційних церковних санкцій.
Що означає поняття "маргінальність"? Цим терміном характеризують перебування особи чи групи осіб на краю, на межі різних систем – культур, соціальних цінностей. Таке становище зазвичай є наслідком дестабілізації соціального життя.