Помста Росії
За підтримку надання автокефалії Україні Вселенському патріарху Варфоломію прилетіла відповідь з Росії: Священний Синод РПЦ у Мінську вирішив припинити євхаристійне спілкування з Константинополем.
Читайте також: Ми на правильному шляху: Порошенко вперше відреагував на розрив РПЦ з Константинополем
Це означає, що російським православним священнослужителям заборонятимуться спільні богослужіння з кліриками Константинополя, а мирянам – участь у таїнствах, що здійснюються у храмах Константинопольського патріархату.
Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео
"Суперечки між двома патріархатами щодо України ведуться вже кілька місяців. Автокефалія української Церкви, на якій наполягає Київ, загрожує Російській православній церкві втратою цінних об'єктів нерухомості та численної пастви. Тому Московський патріархат хоче зберегти верховенство над церквою в Україні і звинувачує Константинополь у "посяганні на чужу канонічну власність", – коментує новину німецька газета Die Zeit.
Цей розкол – демонстрація сили Росією після того, як українській Церкві була надана незалежність, пише авторитетне британське The Guardian.
Як припускає видання, якщо рішення Синоду РПЦ, ухвалене в понеділок, залишиться в силі надовго, то "втрата могутньої та багатої Російської православної церкви стане серйозним ударом по глобальній Церкві. Це також означає появу нової грані в розколі між Росією і Україною, які стали запеклими ворогами після окупації Криму і з початком війни на Донбасі", зазначають автори статті.
Читайте також: Самоізоляція, – Українська церква про рішення РПЦ розірвати взаємини з Константинополем
Ставки дуже високі
Рішення Російської православної церкви розірвати всі відносини з Константинопольським патріархатом – крок до одного з найсерйозніших розколів у християнстві за багато століть,
– застерігає The New York Times.
Окрім того, РПЦ закликала лідерів інших 12-ти незалежних православних церков також натиснути на Константинополь.
Білоруська православна церква розірвала свої відносини з Константинополем на знак солідарності з позицією РПЦ. На фото – митрополит Мінський і Заславський Павло
"Це схоже на ультиматум, мета якого – максимально натиснути на Константинополь", – наводить видання думку старшого наукового співробітника Московського центру Карнегі Олександра Бауна.
За його словами, це може спрацювати або ж дати зворотний ефект – змусити Константинополь таки втілити своє рішення в життя, щоб затвердити свою владу. Адже поки що Варфоломій не видав Томос про автокефалію – офіційний указ про створення незалежної Української Церкви, уточнює автор матеріалу.
У 1996 році РПЦ на кілька місяців розривала стосунки з Константинополем через Естонську православну церкву, поки не було досягнуто компромісу. Але в Україні ставки набагато вищі через кількість вірян, значно вища й імовірність насильства. Є побоювання, що акти насильства будуть спалахувати через все, починаючи з Києво-Печерської лаври до місцевих парафіяльних церков,
– прогнозує NYT.
Для Росії втрата церкви в Україні матиме політичні та історичні наслідки. Київ вважається місцем, де народилося російське православ'я, зазначається далі. Крім того, будь-який розкол призведе до розриву останніх імперських зв'язків між Москвою та Києвом і поставить хрест на зусиллях Володимира Путіна щодо відновлення імперії в якомога більшому обсязі під прапором "русского мира".
"Багато хто звинувачує Путіна в тому, що він поклав початок розколу, відправивши у 2014 році російських військових в Україну. Українські віряни не хочуть, щоб їхня церква була підзвітна ворожій Москві", – пояснює американська газета.
Читайте також: Москва може використати українських націоналістів наосліп, – експерт про ситуацію з Томосом
Ефект бумеранга після окупації Криму
Втрата України – серйозний удар не тільки для РПЦ, але і для Кремля після того, як багаторічні спроби утримати контроль над цією країною дали зворотний ефект,
– зауважують аналітики Financial Times.
Журналісти нагадують, що у 2014 році, з початком агресії Росії проти України, деякі священики Московського патріархату намагалися зберігати нейтралітет і благословляли українські війська, а інші навпаки заперечували втручання Кремля. "Такі збіги дають українцям більше прав заявляти, що Московський патріархат діє спільно з Кремлем", – коментує для видання старший науковий співробітник Російської академії наук Роман Лункін.
За словами ще одного російського експерта, релігієзнавця Андрія Десницького, церковний конфлікт – симптом втрати Росією світового впливу після вторгнення до Криму.
Росія віддаляється від світової спільноти в сторону добровільного ізоляціонізму. Ми ризикуємо отримати те ж саме і в церковному житті: справжні православні – це ми і ті, хто з нами згоден, інші – єретики і зрадники, Бог з нами і тільки з нами,
– з прикрістю констатує Десницький.
Аналітики в Москві побоюються, що близькість Церкви до Путіна може зіграти з Росією злий жарт
Читайте також: У Московському патріархаті сказали, що Константинополь "анексує УПЦ, як Крим"
Вирішальний момент
Загалом, на думку австрійського видання Kurier, підтримка Варфоломія у прагненні України отримати незалежну Церкву має величезне політичне й історичне значення. Якщо Вселенський патріарх у листопаді, як очікується, надасть Київській церкві автокефалію, Московський патріархат втратить усі права на діяльність в Україні. А оскільки він у багатьох сенсах діє і як зовнішньополітичний інструмент Кремля, то створення Єдиної помісної церкви в Україні міститиме серйозний переломний момент. Це особливо актуально з урахуванням війни на Донбасі та анексії Росією Криму, наголошує автор статті.
"Воно (рішення Варфоломія щодо надання Томосу Україні – "24") матиме й прямі матеріальні наслідки: незважаючи на меншу кількість парафіян, у віданні Московського патріархату перебувають історично важливі святині. Наприклад, Києво-Печерська лавра. (...) Тому московські священики не віддадуть монастирі без конфлікту. Так само, як Київ і Україну", – припускає газета.
Натомість Financial Times в іншій публікації, присвяченій церковному конфлікту, прогнозує, що нова агресія проти України буде дорого коштувати главі Кремля, особливо його рейтингу, який упав після оголошення непопулярної пенсійної реформи в Росії.
І хоч слабкість російської економіки може спонукати кремлівських стратегів спробувати ще раз здійснити маневр, подібний окупації Криму у 2014 році, але, з огляду на шкоду, яку, як тепер зрозуміло, ця інтервенція завдала неоімперському проекту Путіна в далекоглядній перспективі, будь-яка спроба зазіхнути на релігійну свободу України буде ще більш хибною і небезпечною,
– роблять висновок журналісти.
Читайте також: Велика перемога: як Захід реагує на Томос для України