Німкеня, яка мріяла стати українкою: ким була Савіта Ваґнер, яка загинула на війні

6 березня 2024, 17:17
Читать новость на русском

Джерело:

Deutsche Welle

Військова медикиня Діана Савіта Ваґнер із позивним Snake з літа 2022 року воювала на боці України у добровольчому підрозділі. В кінці січня 2024 року вона загинула на фронті на Сході України.

Діана Савіта Ваґнер приїхала з Німеччини та стала доброволицею Міжнародного легіону, бойовою медикинею батальйону "Карпатська Січ" імені Олега Куцина. 

Читайте також Для наших дітей буде катастрофа, – комбриг 80 бригади розповів, що буде, якщо не зупинити ворога

Як Савіта Ваґнер вирішила піти на війну

Дівчина ніколи не планувала бути військовою, проте все змінилося після повномасштабного вторгнення Росії в Україну. В березні 2022 року Савіта Ваґнер власною автівкою вирушила до України та стала волонтеркою – вона перевозила дефіцитне медичне знаряддя із західного кордону до Києва.

Згодом замінованими дорогами вона возила знімальну групу у щойно звільнені села Київщини та Чернігівщини. За розповідями самої дівчини, побачене викликало у неї агресію. Саме тоді вона вирішила робити більше, ніж лише волонтерити.

Життя в окопах

Савіта Ваґнер не мала ані військового досвіду, ані знань української. Проте під час важких боїв українська армія гостро потребувала медиків. Після двох місяців військового вишколу, у червні 2022 року, німкеня вирушила на північно-східний фронт. Перш ніж стати бойовою медикинею, Савіта Ваґнер декілька тижнів тримала оборону в окопах.

Ми цілодобово були на передовій. Ти сидиш в лісі – посеред нічого. У вас немає приладів нічного бачення або ж лише один на п'ять чи вісім людей. Десь щось бахкає, і ти стріляєш у бік росіян – ведеш вогонь на пригнічення,
– розповідала вона.

Її також дивувало, що більшість іноземних добровольців в Україні – із США, а не з країн ЄС. Вона була переконана, що якщо Україна програє цю війну, то Путін не зупиниться, і вся Європа "матиме величезну проблему".

Загибель і поховання в Києві

Савіта Ваґнер загинула наприкінці січня під час обстрілу на східному фронті, під час евакуації поранених колумбійських солдатів. Як розповідають її побратими, за час перебування на передовій вона врятувала десятки життів.

У лютому Савіту Ваґнер із військовими почестями поховали в Києві – на Алеї Слави Лук'янівського цвинтаря.

Інтернаціональний легіон на війні з Росією

  • В Інтернаціональному легіоні служать тисячі іноземців з різних країн світу. Згідно з відкритими даними, в легіоні нарзі служить близько 20 тисяч людей.
  • За розповідями командира 1-го піхотного батальйону Інтернаціонального легіону оборони України, іноземці прибувають постійно – йдеться про людей різних національностей та конфесій. Зокрема, є навіть легіонери зі Шрі-Ланки та країн Африки. 
  • Легіонери можуть розірвати контракт у будь-який момент. За словами командира батальйону, є чимало випадків, коли іноземці відслужили рік – півтора, й потім звертаються до командирів, аби розірвати контракт.
  • Українці в Інтернаціональному легіоні складають командну ланку, тобто це офіцери та сержантський склад. Держава відзначає легіонерів: дехто вже отримав орден "За мужність".