Шантаж і тиск: як політики призначають нових членів ЦВК

14 червня 2016, 19:10
Читать новость на русском

Розслідування справи з "чорною касою" регіоналів НАБУ розпочало з допиту членів ЦВК. Саме тоді, коли має відбутися ротація Центрвиборчкому, і викликаних на допит членів ЦВК мають звільнити і призначити нових. Все це відбувається під час довиборів до Верховної Ради, які опинилися під загрозою зриву. Чи відбудуться довибори і ротація в ЦВК, з’ясовували журналісти сайту телеканалу "24".

Претензії і пошук компромісу

Попри обіцянку спікера парламенту Андрія Парубія щодо проведення ротації в ЦВК цього пленарного тижня, схоже, процес затягнеться. Не виключено, що до кінця нинішньої сесії заміна старих членів Центрвиборчкому на нових так і не відбудеться.

Причин кілька.

По-перше, як писали журналісти сайту, президент Петро Порошенко фактично хоче зробити підконтрольною собі ЦВК. Тому серед запропонованих ним 11 кандидатур – більшість креатури президента і його фракції БПП. Це, звичайно, не влаштовує інші політичні сили, зокрема, "Батьківщину" і Радикальну партію Олега Ляшка, чиїх кандидатур взагалі немає в запропонованому Порошенком списку.

Крім того, не задоволені у фракції "Об’єднання "Самопоміч". Зокрема, як повідомив Єгор Соболєв, його фракція готова підтримати відставку членів ЦВК, чиї повноваження вже закінчилися. Тим більше, що "Самопоміч" уже кілька місяців наполягала на їх звільненні, особливо голови ЦВК Михайла Охендовського, близького до Партії регіонів. До того ж, його прізвище з’явилося у переліку "чорній бухгалтерії": згідно оприлюдненій інформації, голова ЦВК Михайло Охендовський отримав понад мільйон доларів на відрядження, на хабарі членам Центральної виборчої комісії під час парламентських виборів у 2012 році регіонали витратили ще близько 3 мільйонів доларів. Однак, що стосується призначення нових, то "Самопоміч" воліє познайомитися з кожним кандидатом окремо, перш, ніж голосувати.

По-друге, ротація може вплинути на проведення довиборів до Верховної Ради в 7 мажоритарних округах, які мають відбутися 17 липня. З одного боку, ті члени ЦВК, яких звільняють — а це в повному складі керівництво комісії — уже не вмотивовані щодо нормального виконання своїх посадових обов’язків. З іншого, нові члени комісії через відсутність досвіду можуть теж неналежним чином провести довибори, що вплине на їх результат. Як зазначив у коментарі сайту політолог Сергій Таран, затягування з ротацією поставить під сумнів легітимність новообраних народних депутатів.

По-третє, існує загроза того, що старих членів ЦВК звільнять, а нових через внутрішньополітичні суперечки не призначать. Парубій уже закликав фракції зустрітися і поговорити, а також перестеріг їх від такої юридичної колізії, яка заблокує роботу ЦВК. А заодно може дійсно призвести до зриву довиборів у парламент.

Однак навряд чи заклики вплинуть на народних депутатів. Олег Ляшко, який раніше висловив обурення щодо запропонованих президентом нових членів ЦВК, явно не поспішатиме шукати компроміс. Йому зручніше блокувати трибуну, щоб наростити рейтинг. Крім того, Юлія Тимошенко заявила, що хоче, аби в ЦВК залишися працювати креатура "Батьківщини" Жанна Усенко-Чорна, яку наразі планують звільнити.


Для Олега Ляшка блокування трибуни — звична справа

Неочікувано відмовилися підтримувати список Порошенка партнери по коаліції — "Народний фронт". Як відомо, в списку всього два представника від НФ. Лідер фракції "Народний фронт" Максим Бурбак не виключає, що в результаті політичних переговорів список кандидатур, запропонованих Петром Порошенком, може змінитися. Він також наголосив, що його фракція запропонувала три кандидатури, серед яких нинішній заступник голови ЦВК Андрій Магера, якого поки що теж планують звільнити.

При цьому лідер фракції БПП Ігор Гринів не приховує, що немає необхідної кількості голосів за список президента. За його словами, мета переговорів, які зараз проходять у Верховній Раді, у тому, щоб за запропонований президентом список проголосувало мінімум 226 народних депутатів.

Тобто, до тих пір, поки не буде знайдено компроміс, питання щодо звільнення членів ЦВК не виноситимуть на голосування.

Не хочете – змусимо

В той же час президент Порошенко зацікавлений, звичайно, в тому, щоб список запропонованих кандидатур залишився без змін. Водночас, він не хоче, щоб довибори, за якими приїдуть спостерігати міжнародні організації, були зірвані чи не відповідали нормам міжнародного права. Тому глава держави шукатиме шляхи для того, щоб знайти вихід із ситуації з мінімальними для себе втратами.

В цьому контексті дивно виглядає виклик на допит в НАБУ Магери, Охендовсього і Усенко-Чорної. За словами Магери, "було широке коло питань стосовно багатьох суб’єктів… я не уявляю свою цінність як свідка. Навіть якщо подібні факти мали місце, то зі мною їх ніхто не обговорював. І про якихось осіб чи суми мені нічого невідомо".

Як вважає експерт Микола Давидюк, таким чином на членів ЦВК можуть тиснути, щоб вони провели нормально довибори.

Те, що членів ЦВК викликають у НАБУ під час виборчої кампанії – дивно і викликає багато питань,
– зазначив він.

Що цікаво, наступного дня після виклику до НАБУ Магера заявив, що старий склад ЦВК може зайнятися довиборами.

Це говорить про те, що запланована ротація ЦВК, можливо, буде відкладена до осені. З іншого боку, тяганина із звільненням і призначенням нових членів Центрвиборчкому підкреслює необхідність зміни підходів до формування комісії. ЦВК, в першу чергу, повинна мати суспільну легітимність, їй повинні довіряти українці. Наразі існує квотний принцип призначення членів ЦВК, які відстоюють не інтереси виборців, а суто тих партій, які їх делегували. Також є застереження щодо рівня їхньої професійності. Кандидатів, знову ж таки, відбирають за принципом лояльності до партії, а не за тим, наскільки вони є професіоналами у сфері виборчого права.

Що думають політичні експерти про виклики членів ЦВК до НАБУ, а також чи можуть бути зірвані довибори в парламент.

Сергій Таран, голова Правління Центру соціологічних та політологічних досліджень "Соціовимір"

Зриву довиборів до Верховної Ради не буде, однак їх результати можуть піддаватися сумніву через затягування ротації членів Центрвиборчкому.

При заміні членів ЦВК може бути багато суперечностей, які призведуть до того, що комісія не зможе виконувати роботу так, як того очікують виборці. Насправді задовольнити всі бажання політичних сил неможливо. Експертне середовище і політики хочуть протилежних речей.

Одні хочуть, щоб склад ЦВК оновився. Інші кажуть: якщо нові члени ЦВК не мають відповідного досвіду, то коли вони прийдуть, можуть бути зірвані довибори до Верховної Ради. Крім того, хочуть, щоб у новому складі ЦВК були представлені всі політичні сили. Самі політичні сили заявляють, що не треба відмовлятися від квотного принципу, за яким партії делегують своїх кандидатів, які захищають винятково їхні інтереси. З іншого боку, необхідно, щоб члени ЦВК захищали інтереси виборців і були віддалені від політичних сил.

Тому поки ці інтереси не враховані, процес ухвалення нових членів ЦВК може затягнутися. Навряд чи це призведе до зриву виборів, а роль ЦВК на мажоритарних округах не така визначальна. Там місцеві комісії відіграють більшу роль. Але через затягування ротації членів ЦВК може піддаватися сумніву легітимність обраних народних депутатів.

Микола Давидюк, директор аналітичного центру "Політика"

Заява заступника голови Центрвиборчкому Андрія Магери про те, що довибори в чотирьох мажоритарних округах можуть бути зірвані, показала, що членам ЦВК, яких мають звільнити, ці вибори вже нецікаві. Щоб його поставити на місце, Магеру викликали на допит у НАБУ.

ЦВК хочуть зробити лояльним, оскільки розуміють, що можуть не встигнути провести заміну членів Центрвиборчкому. Приміром, старих членів ЦВК звільнять, за що проголосує влада і опозиція, а нових призначити не зможуть, бо за це голосуватимуть тільки пропрезидентські сили. Тоді доведеться користуватися старими членами ЦВК, щоб провести довибори по чотирьох округах. Зрозуміло, що мотивації в Магери і інших членів ЦВК, яких мають звільнити, немає. Вони вже розуміють, що їх викидають на смітник, у них немає мотивації ці вибори проводити.

У зв’язку з чим Магеру і викликали на допит. Йому зроблять пропозицію, від якої не можна буде відмовитися. Це буде тиск, шантаж для того, щоб він провів ці довибори. На той випадок, якщо влада не встигне замінити членів ЦВК.

В той же час президент Петро Порошенко як гарант Конституції, зацікавлений, щоб вибори відбулися. Насправді важливо, щоб на національному рівні до проведення виборів не будо питань. Адже приїдуть міжнародні спостерігачі, посольства за цим слідкують. А може вийти так, що членів ЦВК немає. Тому президенту важливо, щоб хоча б старим складом, але ці вибори провести. Щоб вони відповідали нормам міжнародного права. Хоча на місцях в тих округах, думаю, вже є заготовлені люди. Це буде парад лояльних мажоритарщиків до БПП.

Читайте також: Ротація в ЦВК: вперед у часи Януковича?