45 мільйонів зникли, а сотні дронів у ЗСУ – нема: поліція ліквідувала злочинну схему

15 лютого 2024, 13:00
Читать новость на русском

Правоохоронці ліквідували злочинне угрупування, що могло ошукати людей на понад 45 мільйонів гривень. Його учасники брали гроші за дрони, але безпілотники до волонтерів в руки так і не потрапляли.

Ще 22 листопада 2023 року 24 Канал випустив розслідування, у якому намагався розібратися: "куди зникли" сотні дронів, за які волонтери заплатили гроші. Водночас уже зараз стало відомо, що за цю справу взялася поліція.

Дивіться також Схема на мільйони: журналісти викрили шахраїв, які наживались на продажу дронів

Схема на дронах для ЗСУ

Поліцейським відомо щонайменше про 92 потерпілих волонтерів, які передали групі "бізнесменів" загалом більш як 45 мільйонів гривень. Здебільшого це були гроші з гаманців звичайних людей, які жертвували на те, аби вберегти життя наших воїнів.

Серед ошуканих – громадяни з усіх регіонів України різного віку й професій, яких об'єднало бажання допомогти українським військовим,
– повідомляє поліція.

Додамо, що йдеться про понад 600 дронів різного типу, які не отримали бійці Збройних Сил, але вартість яких оплатили волонтери.

Поліція ліквідувала схему на дронах для ЗСУ / Фото надані 24 Каналу

Реальні дані можуть бути вищі. У нашому матеріалі вказано, що цифри змінювалися щодня, оскільки група "підприємців" продовжувала приймати замовлення навіть після того, як ця історія почала просочуватися в публічну площину.

Представники відповідної групи пропонували дуже спокусливу ціну за безпілотники: вона була від 20 до 25% нижча від ринкової. Як ми припускаємо в нашому розслідуванні і як зазначає поліція, "бізнес у мінус", ймовірно, потрібен був для того, аби виконати перші замовлення та створити хорошу репутацію.

Зловмисники дійсно виконали декілька перших замовлень, щоб ввести потерпілих в оману. Переважна більшість замовників не отримала ні дронів, ні грошей – шахраї розпорядились отриманими коштами на власний розсуд,
– інформують правоохоронці.

Також вони повідомляють, що кошти "бізнесмени" виводили шляхом фіктивного придбання автозапчастин, текстилю та туристичних послуг. Тобто ці "послуги" так і ніхто нікому, ймовірно, не надав.

Хто входить в угрупування

Правоохоронці зазначають, що організували злочинну схему дві жінки, які й раніше використовували надзвичайні ситуації в країні для ошукування громадян.

"У період блекаутів вони продали та не поставили 40 старлінків, а в період бензинової кризи реалізовували недійсні паливні талони", – наголошують у поліції.

Власне, у нашому матеріалі ми писали про те, ймовірно, що головними фігурантками цієї історії є Матякіна Олеся Олександрівна та Приступа Ірина Віталіївна. Сміємо припустити, що саме цих жінок мали на увазі поліцейські.

Зверніть увагу! Кримінальне провадження слідчі відкрили ще у 2023 році, фігуранткам можливої схеми оголосили підозри. Ба більше, були проведені обшуки, а обвинувальні акти уже скерували до суду для розгляду по суті.

Як кажуть правоохоронці, основна організаторка уже тривалий час переховується за кордоном. Ймовірно, йдеться про Матякіну, яка в Туреччині. Водночас поліцейські вживають всіх можливих заходів, щоб оголосити її в міжнародний розшук.

Двох інших фігурантів затримано. Суд обрав їм запобіжний захід у вигляді тримання під вартою. Максимальне покарання за такого типу злочин – дванадцяти років позбавлення волі.

Чому на 24 Канал подали до суду

  • У січні 2024 року прийшов судовий позов на адресу ТРК "Люкс" та на ім'я журналістів 24 Каналу: Мар'яна-Сергія Чупака, Арсена Цимбалюка та Марії Куцової.
  • Позивачем вказана Матякіна Олеся Олександрівна, однак її інтереси у суді представлятиме Чукітова Вікторія Віталіївна.
  • Предмет позову: "захист власної честі та гідності, визнання інформацію неправдивою, її спростування та видалення".


Матякіна подала до суду на 24 Канал / Скриншот зі сервісу YouControl

Очевидно, Матякіній не міг сподобатися матеріал, який ми опублікували. Тому вона й вирішила подати до суду. До речі, в листі до нашої редакції вона запевняла таке:

  • грошима, які волонтери перекидали на дрони, вона нібито не володіє – кошти буцімто були виведені без її участі;
  • борги віддає з власних запозичень та заощаджень, а транзакції, які проходили через її ФОП – "не відслідковувала", оскільки "довіряла партнерам".
Слідкуйте за 24 Каналом!  Розгляд цієї справи відбуватиметься в Голосіївському суді Києва. Призначено його на 7 березня 2024 року. Головний суддя – Мазур Юрій Юрійович. Ми інформуватимемо вас про те, як рухатиметься судовий процес щодо нас та справи стосовно "бізнесменів", які так і не передали дрони волонтерам.