Схеми Жеваго: як олігарх жонглює судовими рішеннями аби зривати торги арештованого майна
Український олігарх Костянтин Жеваго, який був власником збанкрутілого банку "Фінанси та кредит" та ще цілої низки знакових для української економіки підприємств, на сьогодні перебуває у розшуку не лише на території України, а й за її межами.
Однак, попри це, він через підконтрольні йому компанії, правоохоронні органи та суддівський корпус продовжує завдавати багатомільйонних збитків українській державі.
Останнє підтвердження таких його дій можна було бачити буквально вчора. Справа в тому, що саме 30 листопада сплив термін, протягом якого пов'язане з Жеваго ТОВ "Фінансова компанія "Фінтакт" мало сплатити 292 млн грн за об'єкт, який воно придбало на аукціоні ще у квітні цього року, а саме будинок готелю Військово-Микільського монастиря, який розташований у Києві на вулиці Івана Мазепи, 11. Ці гроші мали піти на погашення боргів кредиторів ПрАТ "Росава", яке належало Жеваго. Крім того, "ФК "Фінтакт" мала виплатити 12,1 млн грн винагороди держпідприємству СЕТАМ, на платформі якого відбулися торги з реалізації арештованого майна.
Але термін оплати минув, а грошей вже в який раз не побачили ні кредитори, ні держава. І тепер взагалі незрозуміло, коли об'єкт вартістю сотні мільйонів гривень знову буде проданий, а держава в обличчі СЕТАМ зможе отримати належні їй гроші.
Щоб зрозуміти, як саме Костянтин Жеваго завів ситуацію з продажем об'єкта в глухий кут, слід простежити її з самого початку.
Як виводилися гроші з "Росави"
Господарський суд Київської області визнав ПрАТ "Росава" Костянтина Жеваго банкрутом ще 4 грудня 2018 р. Тоді ж він відкрив ліквідаційну процедуру цього підприємства та призначив ліквідатором арбітражного керуючого Світлану Дьоміну. Однак через півтора року суд її усунув та призначив нового арбітражного керуючого – Іллю Комлика.
Новий ліквідатор провів аналіз фінансово-господарської діяльності "Росави" і виявив там цілу низку порушень. Зокрема, виявилося, що у 2018 р. "Росава" тричі надавала такому собі ТОВ "ЗВ Ріелті" безвідсоткову фінансову допомогу, хоча сама в цей час була на межі банкрутства.
Новий ліквідатор оскаржив ці угоди, і вже у грудні 2020 року Господарський суд Київської області зобов'язав "ЗВ Ріелті" повернути "Росаві" отриману фінансову допомогу на суму 348,7 млн гривень. На підставі цього рішення суду було відкрито виконавче провадження, в рамках якого майно, що належало "ЗВ Ріелті", слід було виставити на торги аби погасити його борг перед "Росавою". І 30 квітня цього року на OpenMarket (електронна платформа СЕТАМ) у рамках цього виконавчого провадження на аукціон було виставлено історичну будівлю готелю Військово-Микільського монастиря, яка є пам'яткою архітектури і містобудування місцевого значення (за часів гетьмана Павла Скоропадського у ній розташовувалося військове міністерство Української держави).
Переможцем аукціону було визнано ТОВ "Перфом Стандарт". Воно запропонувало за цей об'єкт нерухомості 307,4 млн грн. Ці гроші переможець мав заплатити до 19 травня цього року, а також виплатити винагороду СЕТАМ у розмірі 3,3 млн гривень. Другим учасником аукціону було вже згадане ТОВ "Фінансова компанія "Фінтакт", яке запропонувало за цю будівлю 292 млн грн.
Як купити двічі, не заплативши грошей
Однак, якщо придивитись уважніше, можна побачити, що обидва учасники аукціону зовсім не мали на меті сплачувати за об’єкт на Мазепи мільйонні суми, як не збиралися вони платити комісійні й державному СЕТАМу.
Справа в тому, що і "Перфом Стандарт", і "ФК "Фінтакт" – це пов'язані з Костянтином Жеваго компанії. Зокрема, єдиним власником "Перфом Стандарт" є Інна Вікторівна Прилепко. І якщо пошукати у відкритих джерелах, то можна виявити, що людина саме з таким прізвищем-іменем-по-батькові принаймні до середини минулого року працювала на керівній посаді у підприємстві "АвтоКрАЗ", яке належало олігарху Жеваго.
А щодо "ФК "Фінтакт", то її бенефіціаром значився Дмитро Березовенко, а до середини 2020 р. такими були Олег Артеменко та Микола Похилько. ЗМІ писали, що люди з такими ж іменами працювали в банку "Фінанси та кредит" та в інших компаніях, що належали Жеваго.
Мало того, компанія "ЗВ Ріелті", у якої відібрали будівлю за борги перед "Росавою", також пов'язана з олігархом – її власником є Олексій Шалаєв, і людина з таким іменем та прізвищем була помічником депутата Верховної Ради шостого скликання Руслана Зозулі, який, у свою чергу, був почесним президентом тієї ж "Росави", що належить Жеваго.
Тому коло замкнулося – особистість біглого Жеваго проглядається як за компанією, яка втратила будівлю готелю за борги, так і за компаніями, які хотіли придбати його на аукціоні.
Проте виявляється, що "ЗВ Ріелті" сама придбала цю будівлю наприкінці 2017 р. у збанкрутілого Дельта Банку за 210 млн грн. Тому було б дуже дивно, якби "Перфом Стандарт" заплатила за актив 307,4 млн грн. Адже виходило б, що компанія купила його двічі, й будівля готелю обійшлася б "Перфом Стандарту" вже у понад півмільярда гривень.
А якби компанія платити відмовилась, то вона втратила б 12,1 млн гривень застави, які сплачувала для участі в аукціоні, а право купівлі будівлі перейшло б до "ФК "Фінтакт", яка також не чужа Жеваго.
Проте, подальші події показують, що насправді ніхто жодних грошей не платив і не збирався платити.
Поліція і суд – на варті беззаконня?
Щоб заморозити аукціон і бізнес-структурам Костянтина Жеваго не довелось сплачувати гроші, компанія "ЗВ Ріелті" звернулась до поліції Києва із заявою про начебто скоєння кримінального злочину ліквідатором "Росави", приватним виконавцем та держпідприємством СЕТАМ. І на основі цієї заяви у квітні цього року поліція відкрила одразу дві кримінальні справи.
А вже 5 та 17 травня судді Голосіївського районного суду за клопотанням "ЗВ Ріелті" на підставі цих надуманих кримінальних справ накладають арешти на будівлю готелю Військово-Микільського монастиря (підкреслимо, що мова йде про судові справи №752/9775/21 та №752/10966/21).
Проте 25 травня поліція закриває ці кримінальні справи через відсутність складу злочину. І після цього "Росава" та приватний виконавець неодноразово намагалися відновити продаж будівлі і просили Голосіївський районний суд скасувати накладені арешти саме з тієї причини, що справи вже закриті.
Але лише 2 серпня суд приймає рішення про скасування арешту, що був накладений 5 травня, а 20 серпня – про скасування арешту від 17 травня.Після цього приватний виконавець відновлює торги з продажу будівлі і переможцю аукціону "Перфом Стандарт" встановлюються нові терміни оплати активу – до 7 вересня цього року.
Перед Костянтином Жеваго знову замаячила незручна перспектива – якщо "Перфом Стандарт" не заплатить за актив, то втратить заставу, а право купівлі будівлі перейде до іншої його компанії – "ФК "Фінтакт", перед якою постане такий самий вибір: якщо не заплатити, то і вона втратить заставу.
Тож Жеваго вирішив "грати" далі. І вже 1 вересня тепер вже Святошинське управління поліції порушує нову кримінальну справу, а слідом за цим Святошинський районний суд за клопотанням Святошинської окружної прокуратури знову накладає арешт на багатостраждальну будівлю.
Крім того, слідчий суддя Голосіївського районного суду Києва Юрій Мазур, попри те, що Голосіївське управління поліції ініційовану "ЗВ Ріелті" кримінальну справу вже закрило, 14 вересня виносить нову ухвалу про арешт проданої на аукціоні будівлі.
Така "активність" слідчих та суду щодо протидії виконанню рішення Господарського суду Київської області не залишилася непоміченою, і Державне бюро розслідувань 5 жовтня порушило кримінальну справу за фактом перевищення повноважень з боку суддів Голосіївського районного суду Києва Олександри Колдіної та Юрія Мазура, судді Святошинського райсуду Тетяни Кириленко, прокурора Святошинської окружної прокуратури Олександра Тахтарова та інших представників правоохоронних та судових органів. Бо вони своїми діями завдавали шкоди не тільки "Росаві", а й державі в особі СЕТАМ, оскільки намагалися незаконно відмінити торги і без жодних підстав повернути "Перфом Стандарт" та "ФК "Фінтакт" сплачені ними гарантійні внески – по 12,1 млн грн кожній компанії.
Вже у листопаді Голосіївський та Святошинський райсуди скасовують незаконні арешти, торги з продажу майна "ЗВ Ріелті" розблоковуються, а СЕТАМ отримує 12 млн грн у зв'язку з тим, що переможець аукціону – "Перфом Стандарт" – не сплатив куплений актив у встановлені терміни. Крім того, 16 листопада СЕТАМ приймає рішення, що оскільки "Перфом Стандарт" грошей так і не заплатив, переможцем стає "ФК "Фінтакт", який пропонував за цей актив 292 млн грн. Кінцевий термін оплати цих грошей було встановлено до 30 листопада цього року.
Напевно Костянтин Жеваго не очікував такого розвитку подій, адже в такому випадку він не тільки втрачає заставу, яку внесла "Перфом стандарт", а й тепер за актив має сплатити його компанія "ФК "Фінтакт". Інакше вона також втратить заставу, а це ще додаткових 12,1 млн грн.
Тому, попри те, що ДБР вже веде розслідування зловживань навколо цього аукціону з боку правоохоронців та суддів, олігарх знову звернувся за допомогою до Святошинського районного суду. І той своєю ухвалою від 18 листопада цього року задовольнив клопотання того ж таки прокурора Олександра Тахтарова і знову наклав арешт на будівлю із забороною приватному виконавцю вчиняти з нею дії, а також заборонив проводити розрахунки за неї, у тому числі – з держкомпанією СЕТАМ.
А поки діє заборона, минуло 30 листопада – крайній термін сплати коштів за будівлю на Мазепи другим покупцем "від Жеваго".Як результат, маємо парадоксальну ситуацію: рішення суду про продаж майна боржника не вдається виконати вже протягом півроку, аукціон з продажу майна блокується, грошей держава в особі держпідприємства СЕТАМ від продажу активу так і не побачила, а кредитори продовжують залишатися ошуканими олігархом Жеваго, що знаходиться в міжнародному розшуку, але при цьому за допомогою правоохоронних органів та суддів спритно маніпулює судовими рішеннями, уникаючи відповідальності та не сплачуючи належні кошти державі.
Українцям же за подальшим розвитком подій залишається тільки спостерігати та сподіватися, що в якийсь момент винні у безладі, який коїться навколо продажу проблемних активів, зрештою понесуть відповідальність. Адже на це звернув увагу навіть МВФ. Залишилося привернути увагу лише української влади.