Що робити, якщо ВЛК не побачила хворобу: юристи розповіли, як діяти у таких випадках
Нерідко трапляються випадки, коли під час проходження військово-лікарської комісії лікарі не беруть до уваги хвороби, які унеможливлюють службу в армії. Щоб таких випадків було менше, необхідно брати довідку у лікаря до того, як військовозобов'язаному вручили повістку.
Про це заявив юрист Юрій Танасійчук в ефірі телемарафону. Він наголосив, що такі випадки стали вже системними, тому чоловікам, які дійсно мають хронічні хвороби, необхідно заздалегідь подбати про необхідні документи, передає 24 Канал.
Дивіться також Чи мобілізовуватимуть ув'язнених в Україні: нардеп пояснив складність процесу
Необхідно завчасно оновлювати дані
Танасійчук заявив, що дуже часто трапляються випадки, коли чоловіки дійсно мають хвороби, які не дозволяють їм проходити службу в ЗСУ, однак за висновками ВЛК він виявляється "повністю придатним до військової служби". За словами юриста, він кожного тижня отримує звернення про такі рішення військово-лікарської комісії.
Щоб зменшити кількість таких випадків, юристи радять не чекати моменту, коли співробітники ТЦК вручать повістку. Згідно з чинним законодавством, військовозобов'язані повинні самостійно оновлювати дані про свій стан здоров'я, місце перебування та інші деталі. До прикладу, до ТЦК, де військовозобов'язаний стоїть на обліку, можна надіслати листа з довідкою.
До листа необхідно додати довідку про стан здоров'я, яка буде долучена до особової справи, і потім, під час проходження ВЛК, буде невіднятною частиною особової справи, на що лікарі зобов'язані звернути увагу,
– заявив юрист.
Танасійчук додав, що у 2023 році ухвалили важливі зміни щодо дозволу долучати до матеріалів особової справи довідки з приватних медичних закладів, а не лише з державних установ. Юрист додав, що приватні медичні заклади дуже ретельно підходять до лікарських висновків, і на сьогодні практика показала, що це було правильне рішення.
Що робити, якщо ВЛК визнала придатним до служби хворого
Трапляються також і випадки, коли під час проходження ВЛК не враховують хворобу й військовозобов'язаного визнають придатним. У таких випадках варто оскаржувати рішення через суд.
На жаль, ця процедура не дуже дієва і не зупиняє процес відправлення такої особи й прийняття нею присяги… Це дещо патова ситуація, і я сподіваюся, що певна норма, яка дозволить попрацювати над цим громадянам і юристам, буде врахована, коли буде прийматися друг редакція нового закону,
– наголосив Танасійчук.