Що цікавого у книжковому світі за 2014 рік
Книги про події в Україні, переможці "ВВС Україна 2014", рейтинг кращих книг світу та інші номінанти року, що минув.
Найкращі книги року від "ВВС Україна"
За підсумками "ВВС Україна" у номінації "Дитяча книга року ВВС-2014" перемогла книга "Дракони, вперед!" Катерини Штанко.
"Дракони, вперед!" — казкова повість про київського школяра, який захопившись біологією, випадково вирощує дракона, який серйозно змінює його звичне життя. У цій книжці читачі відчують себе детективом, поринуть у фентезі та цікаві пригоди.
Книгою року став роман Софії Андрухович "Фелікс Австрія" — роман про стосунки жінок і країн, націй і мов, про узалежнення і свободу вибору, про побут і смак, відданість і жертовність.
Події розгортаються в австрійському місті Станіславів кінця ХІХ – початку ХХ століття. І на тлі епохи, яка для нащадків щораз більше обростатиме міфами про ідилічне життя, — долі двох жінок у нерозривному зв’язку.
Не забула "ВВС Україна" назвати і "Книгу десятиліття ВВС" та нагородила роман Сергія Жадана "Ворошиловград", який був "Книгою року ВВС" ще в 2010 році.
Голова Європейського департаменту BBC World Service Артем Лісс зазначив, що книга Жадана має дуже цінну властивість з часом набувати нових значень, коли перечитувати її в світі, який змінився. Журі обрало її не через актуальність чи політкоректність — книга отримала нагороду завдяки своїм видатним художнім якостям.
До слова, кожен з трьох переможців отримав винагороду 1000 фунтів у гривневому еквіваленті.
Події Євромайдану на сторінках
Не міг оминути книжкову індустрію Євромайдан, події якого глибоко увійшли в пам'ять кожного свідомого українця.
Оксана Забужко написала "Літопис самовидців: дев’ять місяців українського спротиву", який представляє собою хроніку з соціальних мереж. Твір охоплює не лише Майдан, а й війну на сході України: події від листопада 2013 року до липня 2014-го та їхнє відображення у соцмережах та блогах.
Антін Мухарський "Майдан. (Р)Еволюція духу" — до альманаху увійшли 200 світлин, інтерв'ю з очевидцями, статті українських філософів та письменників, революційна поезія.
Нова книга Слабошпицького "Гамбіт надії" – це зібрання віршів та розповідей очевидців, роздуми автора, аналіз ситуації.
"Євромайдан: хроніка відчуттів" — упорядкована збірка Василя Карп’юка, авторами в якій виступили Тарас Прохасько, Юрій Андрухович, Сергій Жадан, Юрій Винничук та Іван Ципердюк.
"Небесна Сотня: антологія майданівських віршів" — збірка віршів, серед авторів: Олександр Ірванець, Дмитро Павличко, Мар’яна Савка, Іздрик та інші.
А Христина Лукащук розповіла дітям про Майдан. Її книга так і називається — "Казка про Майдан". Вона пояснює наймолодшим українцям події зими 2013-2014 рр. у цілком міфологічному ключі – чорні птиці Зла беркути і породжені божими голубами працьовиті українці.
Екс-спічрайтер Кучми, дипломат і письменник Василь Базів презентував роман "Армагеддон на Майдані", в якому прототипом головного героя став активіст Євромайдану Юрій Вербицький, смерть якого стала шоком для суспільної свідомості і для автора особисто.
"Повстанська абетка" — це видання книги зініціювали художниця Поліна Мороз та студія LLIWELL studio of creation.
Найбільший книжковий форум України
Серед двадцяти кращих книг Форуму видавців-2014: Йосиф Сліпий "Спомини"; Бруно Шульц. "Книга образів", упорядник Єжи Фіцовський; Мар'яна Прохасько. Тарас Прохасько. "Куди зникло море"; Курт Воннеґут "Бойня номер п’ять", Ян Морис "Чому Захід панує – натепер. Оповіді з історії та що з них випливає щодо майбутнього" та інші. Ознайомитись з повним переліком можна тут.
Гран-прі книжкової премії "Найкраща книга Форуму видавців – 2014" отримала книга "Сто загадок Симфосія". Переклав з латинської та написав коментарі-есеї Андрій Содомора.
Найбільший у світі книжковий ярмарок зі своїми переможцями
Премія Європейського союзу з літератури 2014 на 66-му міжнародному книжковому ярмарку у Франкфурті оголосив кращих нових авторів у Європі, незалежно від країни, їх походження або мови.
Додамо, участь в ярмарку "Франкфуртер Бухмессе-2014" взяли близько 7 тисяч експонентів зі 102 країн, а також понад 600 літературних агенцій та 9 тисяч акредитованих журналістів, у тому числі 1 тисяча блогерів.
Переможцями цього року є:
- Бен Блуші "Отелло, мавр Вльора" (Албанія)
- Мілен Русков "Височина" (Болгарія)
- Ян Немец "Історія Світла" (Чехія)
- Макіс Цітас "Бог мені свідок" (Греція)
- Одні Ейр "Земля любові; План руїн" (Ісландія)
- Яніс Йоневс "Jelgava ‘94" (Латвія)
- Армін Охрі "Чорна Муза" (Ліхтенштейн)
- П'єр Меджлак "Те, що ти можеш сказати вночі" (Мальта)
- Огнен Спахіч "Повний радості" (Чорногорія)
- Марент Де Мур "Голандська Діва" (Нідерланди)
- Углєса Сайтінак "Скромні подарунки" (Сербія)
- Біргул Огуз "Ага!" (Туреччина)
- Еві Уайлд "Всі птахи, що співають" (Великобританія).
Зазначимо, кожен переможець отримав 5000 євро. Детально з книгами та авторами ознайомитись можна тут.
ТОП-100 від The New York Times
Не забули про підбірку кращих книжок року і The New York Times Book Review. Що приємно, до збірки ТОП-100 увійшла і книжка "Паніка у валізі" Олени Ахтьорської — українки, яка проживає в Америці. Книга про хитке становище емігрантів, які намагаються в Америці будувати нове життя. Українська сім’я з Одеси переїхала у Бруклін.
"Паніка у валізі" також піднімає питання: що краще — залишитися в рідній країни і процвітати, або перебратися до Америки, щоб боротися і можливо, здобути більше.
До вашої уваги — сотня кращих книг, з якими можна ознайомитись тут.
Серед інших літературних цікавинок
Також цього року побачила світ книга Ришарда Капусцінського "Імператор. Шахіншах" у перекладі Олеся Герасима за редакції Олександра Бойченка.
До 90-річного ювілею славетного режисера "Тіней забутих предків", який тривалий час працював в Україні, видали книгу спогадів. Офіційна назва видання — "Сергій Параджанов і Україна. Збірник статей".
До книжки увійшли документи з розсекречених архівів КДБ, опрацьовані дослідницею українського дисидентського руху 60-х Мартою Дзюбою, які проливають світло на передісторію ув’язнення режисера. Також у виданні оприлюднюються інтерв’ю з Параджановим, що друкувалися в журналі "Кіно-Театр" в 90-ті.