Скасовувати депутатську недоторканність у повній мірі не можна, – політолог
В ефірі 24 Каналу політолог, член Ради "Реанімаційний Пакет Реформ" Віктор Таран розповів про важливі нюанси законопроекту про зняття депутатської недоторканності й виборче законодавство, а також про затримання нардепа Борислава Розенблата.
Борислав Розенблат і депутатська недоторканність
– Це мені нагадує Остапа Бендера, який так само намагався через кордон пройти з діамантами. Це черговий раз показує, що треба передивитися законодавчу базу. Зокрема в частині взяття на поруки.
– Загалом два законопроекти, і варіант Юрія Левченка, і Петра Порошенка, вносять зміни до статті 80 Конституції України. Якщо раніше там писало, що "депутат недоторканний", то вносять правки, що він є недоторканний виключно в частині своїх публічних виступів чи голосувань в Раді. Парламент у цьому скликанні уже двічі голосував подібні законопроекти. Один раз у 2015 році, а другий – у 2016 році. І має позитивні висновки Конституційного суду.
Скасовувати депутатську недоторканність у повній мірі не можна. У жодній країні світу немає депутатів без імунітету. Хіба що у Туреччині депутати не мають імунітету. Тому там Ердоган дуже швидко почав вносити зміни до Конституції і по суті ми зараз бачимо авторитарний режим. Тому дуже акуратно потрібно до цього ставитися.
Читайте також: Зараз 97% українців оплачують свої медичні послуги, – Супрун
– У Грузії існує аналог української системи недоторканності. Єдиний виняток, якщо депутата застануть на місці кримінального злочину, наприклад за вбивство чи на хабарі, то його мають право арештувати. Але тоді парламент буде вирішувати позбавити його чи не позбавити депутатської недоторканності. Якщо парламент не проголосує, то правоохоронці мають його відпустити.
Виборче законодавство
– Вулиця (прим.автора – активісти, які мітингують під Верховною Радою) хоче, щоб Україна була не президентською, а парламентською республікою. Цим вона хоче зменшити кількість депутатів і позбавити їх імунітету. Але так не буває. Треба визначитися. Або в нас парламентська республіка, тоді депутати повинні мати імунітет, або президентська, або змішана.
Існує п’ять законопроектів про виборче законодавство. Є з чого вибрати. У депутатів є два шляхи: або вони візьмуть за основу декілька законопроектів і доопрацюють, або не дадуть голосів під жодний і відтермінують. У будь-якому випадку систему треба міняти і впроваджувати систему з відкритими списками.