Список із 13 звинувачених росіян здається жартом, – екс-працівниця кремлівської "фабрики тролів"
Усі тринадцятеро росіян, яких спецпрокурор США Роберт Мюллер звинуватив у втручанні в американські вибори у 2016 році, були пов'язані з "Агентством інтернет-досліджень" (IRA), також відомим під назвою "фабрика тролів". Однак у список звинувачених варто включити сотні людей.
Про це в інтерв'ю The Daily Beast розповіла Людмила Савчук, російська журналістка, яка працювала у "фабриці тролів" під прикриттям.
Читайте також: "Фабрика тролів", спонсорована "кухарем Путіна", діяла у США ще із 2014 року, – The Guardian
"Я дуже рада бачити обвинувальний висновок, але наразі 13 тролів – це здається жартом", – прокоментувала Савчук список Мюллера.
Видання нагадує, що російська активістка, яка у 2015 році заснувала інтернет-рух "Інформаційний світ", разом із 15 фахівцями ведуть власне розслідування методів діяльності "фабрики тролів". Вони розглядали, яким чином створювалися фейкові записи і поширюватися в соцмережах, а також вивчили кампанії і проекти "фабрики тролів" в соціальних медіа і в прокремлвських ЗМІ.
Так, Савчук розповіла, що всі співробітники IRA звітували перед "високим, лисим чоловіком на ім'я Олег Васильєв", однак його у списку звинувачених немає. Водночас у ньому зазначені троє її знайомих із "фабрики тролів" – Гліб Васильченко, Михайло Бистровий і Михайло Бурчик. Журналістка також зауважила, що не пам'ятає двох жінок із "Агентства інтернет-досліджень" – Олександру Крилову і Анну Богачеву, які, ймовірно їздили в США в 2014 році, щоб збирати розвіддані для їхніх "операцій".
"Але в обвинувальному висновку зазначено, що обидві жінки пішли з агентства до кінця 2014-го – до того, як Савчук почала там працювати", – йдеться у статті.
Автор публікації Анна Нємцова зазначає, що діяльність так званого "Агентства інтернет-досліджень" була чітко встановлена в декількох журналістських розслідуваннях задовго до американських виборів, тому багатьох здивувало те, скільки часу Сполученим Штатам знадобилося, щоб скласти список із 13 росіян.
Сьогодні ферма ботів працює. Тисячі людей залучені в машину пропаганди, яка атакує демократію США і ЄС. Я вважаю, що вони мають не один офіс, а більше. В Америці, мабуть, теж є тролі, але у нас в Росії дешева робоча сила, люди, які охоче працюють, як раби, за мізерну плату,
– констатувала Савчук.
Читайте також: Російська "фабрика тролів": Колишній працівник розкрив подробиці його роботи
Нагадаємо, 16 лютого Міністерство юстиції США пред’явило 13 росіянам і трьом компаніям з РФ звинувачення у втручанні у вибори президента Сполучених Штатів у 2016 році. В Росії відповідні звинувачення назвали абсурдними і такими, що відображають сучасну американську політичну реальність.
Що таке російська "фабрика тролів"? "Агентством інтернет-досліджень" (IRA), так звана "фабрика тролів", було засноване у 2013 році в Санкт-Петербурзі. У 2014 році, діючи через російські підставні компанії, це агентство найняло на роботу сотні людей, від творців фальшивих особистостей до фахівців із техпідтримки. Підривні дії "агентства тролів" були націлені також на викривлення суспільної думки в Росії та Європі за допомогою поширення тенденційних та сфабрикованих дописів у соцмережах та російських ЗМІ.
Згідно з обвинувальним висновком спецпрокурора США Роберта Мюллера, річний бюджет цього агентства становив кілька мільйонів доларів. Припускається, що фінансувала "фабрику тролів" кейтерингова компанія Concord Catering, власником якої є Євген Пригожин. Російського олігарха називають "кухарем Путіна", оскільки глава Кремля любить бувати в ресторані Пригожина у Санкт-Петербурзі.