Майже 90% українців проти повернення в Радянський Союз: цікаві результати опитування
Джерело:
"Разумков центр"Дедалі більше українців не хочуть повернення Радянського Союзу. Після початку повномасштабного російського вторгнення їхня кількість продовжує зростати.
Проголошення Союзу Радянських Соціалістичних Республік відбулося майже 100 років тому – 30 грудня 1922 року. Хоча формально СРСР був союзом суверенних держав, фактично вся влада концентрувалася в союзному центрі.
Цікаво СРСР насправді розпадається тільки зараз, і це роблять саме українці, – голова сейму Латвії
Майже 90% українців проти повернення Радянського Союзу
Соціологічна служба Центру Разумкова у вересні – жовтні 2022 року провела опитування українців. Серед питань – як вони ставляться до СРСР.
Отримані результати порівнювалися з тими, які були в попередні роки.
- У 2000 році лише трохи більш ніж половина, 53% респондентів, однозначно відповідали, що не прагнуть відновлення Радянського Союзу.
- У 2021 році частка таких становила вже 69%.
- За даними опитування 2022 року – 87%.
Однозначно хочуть відновлення СРСР лише 3% опитаних, тоді як у 2000 році таких було 19%, а у 2021 році – 10%.
Ще 11% респондентів відповіли "так, але я розумію, що за сучасних умов це нереально". У 2000 році таких було 28,5%, а у 2021 році – 21%.
Частка тих, хто не хотів би відновлення СРСР, на Півдні та Сході України дещо нижча, ніж на Заході – 72% і 81% проти 93% і 89%. Попри це, у всіх регіонах противники відновлення СРСР становлять переважну більшість.
У віковому розрізі вони поділяються так:
- серед представників найстаршої вікової групи, ті, хто не хотів би відновлення Радянського Союзу, становлять 74,5%,
- серед тих, кому менше ніж 30 років, ця частка зростає до 95%.
Своєю чергою, серед тих, хто в родині розмовляє російською мовою, ця частка становить 79%, а серед тих, хто українською – 90%.
Дивіться фото результатів опитування / Скриншот з сайту "Разумков центр"
Як проводили опитування
Соцопитування проводили за підтримки Представництва Фонду Конрада Аденауера в Україні з 22 вересня по 1 жовтня 2022 року. Респондентів опитували методом face-to-face у:
- Києві,
- Вінницькій,
- Волинській,
- Дніпропетровській,
- Житомирській,
- Закарпатській,
- Запорізькій,
- Івано-Франківській,
- Київській,
- Кіровоградській,
- Львівській,
- Миколаївській,
- Одеській,
- Полтавській,
- Рівненській,
- Сумській,
- Тернопільській,
- Харківській,
- Хмельницькій,
- Черкаській,
- Чернігівській,
- Чернівецькій областях.
У Запорізькій, Миколаївській, Харківській областях фахівці працювали лише на тих територіях, які контролює уряд України та де не тривають бойові дії.
Опитування проводили у 112 населених пунктах – 57 міських та 55 сільських. У ньому взяв участь 2021 респондент віком від 18 років. Похибка вибірки без врахування дизайн-ефекту не перевищує 2,3%. Водночас додаткові систематичні відхилення вибірки можуть бути зумовлені наслідками російської агресії, зокрема, вимушеною евакуацією мільйонів українців.