Столичний суд звільнив з-під варти Діденка
Перший вирок Феміди - і на одного підсудного екс-чиновника-опозиціонера менше. З 2010 року Печерський суд розглядав справу проти колишнього заступника голови "Нафтогазу " Ігоря Діденка.
Судді з’ясовували законність розмитнення у 2009 році 11 мільярдів кубометрів газу компанії "Росукренерго" та врешті ухвалили рішення - випустити Діденка на свободу прямо із зали суду.
"Міру запобіжного заходу Діденку Ігорю Миколайовичу до набуття вироком законної сили змінити з тримання з-під варти на підписку про невиїзд", - заявила суддя Оксана Царевич.
Діденко діяв не у власних інтересах - постановив суд. Втім у службовому злочинні Феміда екс-чиновника таки визнала винним та винесла вирок - 3 роки умовно.
"Я не коментую зараз нічого. Ви всі зараз маєте переосмислити все те, що було прочитано за 3 години", - сказав екс-заступник голови НАК "Нафтогаз" Ігор Діденко.
Спочатку Діденку інкримінували привласнення чужого майна. На судових дебатах самі ж прокурори змінили статтю обвинувачення на більш м’яку. Втім, лише після того, як Діденко заявив - якби знав, що директиви Кабміну були ухвалені одноосібно тодішнім прем`єром Юлією Тимошенко, ніколи б їх не виконував.
"Ми задоволені насправді, тому що якщо ви пам'ятаєте, що все починалося з 191 статті, санкції якої від 7 до 12, і на сьогоднішній день суд засудив до трьох років, з відстрочкою вироку три роки", - каже адвокат Ігоря Діденка Ігор Степанов.
Своєї провини Ігор Діденко у суді не визнав. Так само не визнає її й інша підсудна опозиціонерка - Юлія Тимошенко.
"Аби винести вирок Ігорю Діденку Печерській Феміді знадобився рік. Майже стільки підсудний провів у СІЗО. Справу Юлії Тимошенко у цьому ж суді розглянули в пришвидшеному темпі. За 3 місяці суддя Родіон Кірєєв, який має в проваджені лише цю справу, оголосив про завершення судового слідства", - каже журналіст Катерина Лисенко.
За один день суддя встиг послухати свідчення Юлії Тимошенко. Із розглядом клопотань головуючий теж не зволікав - за одне засідання встиг розглянути усі 60.
"Суддя оголосив про закінчення судового слідства, але справа не сформована 31 серпня, коли він оголосив 23 том, він зазначив, що оскільки всі інші матеріали справи поки що не сформовані, то він змінює порядок, переходить до розгляду клопотань, а потім суд повернеться до оголошення матеріалів справи. Він розглянув клопотання і після цього не оголосив жодного матеріалу справи", - розповідає адвокат Ю.Тимошенко Юрій Сухов.
Практично всі клопотання захисту суддя відхилив. В очній ставці між третім Президентом України Віктором Ющенком та екс-главою "Нафтогазу" Олегом Дубиною Феміда не побачила сенсу. Не потрібними судовому слідству виявились і свідчення експертів та додаткові докази.
"Всі ті докази, які збирались на стадії досудового слідства, слідчими генеральної прокуратури, якими обґрунтовувалось обвинувачення, вони всі підтвердились у судовому засіданні абсолютно, безумовно, всі будуть давати аналіз всьому, що було сказано під час розгляду судової справи", - переконує прокурор Лілія Фролова.
Наступного тижня на Тимошенко чекатимуть судові дебати. Сама ж екс-прем’єр неодноразово заявляла про політичний характер справи й, що її доля вирішується на Банковій. Підтримують цю думку і експерти.
"Якщо об’єктивно подивитись на цю справу, то тут прослідковується одна мета - завадити підписанню угоду про асоціацію зони вільної торгівлі з Європейським Союзом", - впевнений професор правових наук Володимир Василенко.
Рекомендації щодо підписання згаданої угоди про асоціацію представлять на розгляд європейського парламенту вже 12 вересня. У доповіді політична ситуація в Україні не відображена, оскільки документ готували ще до арешту Тимошенко.
"Я не думаю, що це вплине на ситуацію з Україною при обговоренні на рівні європейського союзу угоди про асоціацію, зони вільної торгівлі, питанні лібералізації візового режиму - це окреме питання. Звичайно те, що представники Європейської народної партії піднімають це - це абсолютно нормальна практика, коли політичні партнери підтримують один одного", - каже голова делегації Верховної Ради в ПАРЄ Іван Попеску.
Втім, арешт Тимошенко, а точніше - вирок у справі екс-прем’єра - може зіграти неабияку роль під час ратифікації угоди про асоціацію - переконані експерти.
"Кірєєв виносить звинувачувальний вирок, Тимошенко подає апеляцію, Апеляційний суд скасовує. Тоді в принципі, Янукович може сказати - дивіться, у нас є правосуддя, є змагальність, є збалансованість. Я думаю, можна було б зрештою змінити суддю Кірєєва, на вимогу Тимошенко, і тоді новий суддя змінив би запобіжний захід. Це уже б був крок на зустріч опозиції", - впевнений професор політології Олексій Гарань.
Та поки єдиним кроком на зустріч опозиції стало задоволення клопотання про дозвіл на фотозйомку та відео трансляцію під час оголошення вироку Тимошенко. Чекатиме цього моменту лідер БЮТ у СІЗО. Вже понад місяць екс-прем`єр перебуває за ґратами - останні два клопотання щодо зміни запобіжного заходу суд взагалі проігнорував.