Від "України за три дні" до пошуку компромісів: чому Китай змінив позицію за рік війни
Протягом року з початку повномасштабної війни в Україні Китай залишався осторонь цієї ситуації. Однак тепер Пекін вирішив спробувати отримати з неї певні дивіденди.
Про це 24 Каналу розповів заступник директора Центру досліджень армії Михайло Самусь. За його словами, в Китаї досі вважають, що Україна не може перемогти такого монстра як Росія.
Дивіться також Плату за агресію проти України з Росії сповна візьмуть Індія та Китай, – Цимбалюк
Відомо, що лідер Китаю Сі Цзіньпін планує відвідати Москву, однак досі офіційних підтверджень від уряду не надходило.
Китай бачив вигоди в програші України
Самусь спростував припущення, що Китай може стати союзником Росії у війні.
Якби здійснилася путінська мрія про три дні, за які він візьме Київ, потім змінить уряд в Україні, яка стане підконтрольною територією, такий варіант був би досить непоганим для Китаю,
– повідомив експерт.
Китай бачив в цьому можливість для прориву через союз Росії, Білорусі та України на європейський ринок і спроби конкурувати із США.
Самусь про позицію Китаю щодо війни: дивитись відео
Конкуренція з США
Самусь переконаний, що думка про можливість конкурувати із США – це величезна помилка Китаю. Для Пекіну це завершиться трагічно.
Ситуація, яка розвивається зараз – це не в інтересах Китаю. Путін зруйнував знову всі мрії на відновлення можливих глобальних проєктів китайського лідера,
– зауважив мовець.
Зараз Сі Цзіньпін намагається отримати певні переваги для себе, хоче стати миротворцем, аби потім спробувати долучитися до відновлення України, зруйнованою Росією і так покращити свої стосунки з Європою та показати силу Сполученими Штатами Америки.
Як Китай бачить розв'язання війни
Якщо вдасться заморозити конфлікт на умовах Росії – це дасть можливості не допустити в геополітичному плані США близько до Росії, підкреслив Самусь. Для Китаю такий варіант здається більш прийнятним.
Тому Китай зараз намагається спробувати зупинити війну, зупинити так, щоб Росія отримала своє, як вони вважають. Тобто Крим та Донбас – російські, Україна погоджується на це. Потім Україну вони відновлюють,
– додав експерт.
Китай щиро вважає, що українці мають погодитися на такі умови. Пекін сам історично боїться Росії, тому переконаний, що українці мають погодитися на їхні пропозиції.
"Так почасти вважають і в Європі. Там не розуміють, як можна воювати з цими варварами, думають, що від них легше відкупитися, воювати з ними немає шансів, адже вони просто звірі", – зауважив Самусь.
Зовнішня політика Китаю: останнє
- Найближчим часом Сі Цзіньпін прилетить до Москви, щоб зустрітися з Владіміром Путіним. Голова Центру політичних студій "Доктрина" Ярослав Божко вважає, що цей візит глави КНР – спроба утворити враження на Захід, що антизахідний альянс Китаю, Ірану, Росії, Північної Кореї і Білорусі, є не аморфним, а має стабільний порядок денний.
- Видання The Wall Street Journal повідомило, що лідер Китаю Сі Цзіньпін планує поговорити з Володимиром Зеленським. Ймовірно, він зробить це після візиту до Москви. Це може бути перша розмова між лідерами Китаю та України за час російсько-української війни.
- Політолог Ігор Рейтерович зазначив, що Китай і далі продовжуватиме тримати Кремль на короткому повідку. На його думку, Китай не може дозволити, щоб Росія перемогла в Україні так, як це вважає за потрібним зробити Росія. З іншого боку – Китай не може допустити, щоб Росія програла так, як це, наприклад, бачить Україна та наші партнери.