Світ вшановує жертв геноциду кримськотатарського народу
Вони увірвалися у будинки о 4 ранку, усіх зігнали у вагони і відправили на далекий Схід. Сьогодні, 18 травня, кримські татари пригадують депортацію 1944 року. На майже півстоліття радянська влада позбавила їх рідної землі.
Із собою спецслужбовці дозволили взяти тільки найнеобхідніше - запас їжі на 2 дні. А ешелони йшли в Азію тижнями. Багато людей від голоду померли ще в дорозі.
Радянська влада звинуватила кримських татар у державній зраді, мовляв ті співпрацювали з німецькими окупантами. Насправді ж ховала свої недоліки в оперативній роботі проти нацистів на півострові.
Вони (радянська влада – 24) повністю провалили партизанський рух. І ось тоді в 42 році Макраусов, щоб приховати свої грубі помилки, поширив міф про нібито співпрацю кримських татар з німецькими окупантами,
– розповіла історикиня Гульнара Абдулаєва.
Татари допомагали партизанським загонам радянської армії, були інформаторами. Більше того, татари воювали на фронті в лавах Червоної армії.
На той момент кращі сини кримськотатарського народу так само воювали на фронтах Другої світової війни, і в Криму залишалися тільки діти, люди похилого віку і жінки,
– сказала Абдулаєва.
Скільки людей загинуло під час злочинної депортації – достеменно невідомо. Історики кажуть, це приблизно половина усього народу.
На чужині переселенцям заборонялося покидати місце проживання, за кримськими татарами пильнувало НКВС. Умови життя, розповідали очевидці, були жахливими, люди масово помирали від хвороб. Тим, хто вижив, повернутися на рідну землю дозволили тільки наприкінці 80-х років під час "перебудови".
Читайте також: Геноцид кримських татар: історія зсередини товарного вагону