Астрономи відкрили "неможливу" планету з густиною, більшою ніж у свинцю

31 березня 2023, 09:31
Читать новость на русском

Астрономи відкрили планету з густиною, більшою за густину свинцю, розташовану на відстані 730 світлових років від Сонця. Планета TOI-4603b має масу в 13 разів більшу за Юпітер і густину майже в десять разів більшу за густину Юпітера. Планета розташована на близькій орбіті навколо зірки TOI-4603 та здійснює річний оберт лише за 7,25 дня.

Згідно з новою статтею, опублікованою в журналі Astronomy & Astrophysics Letters, відкриття було зроблено міжнародною командою астрономів з Європи та Індії, які використовували дані космічного телескопа TESS. Команда змогла виявити планету, спостерігаючи за змінами світіння зірки, коли планета проходила на її фоні.

Читайте на сайті Телескоп Джеймса Вебба не виявив атмосфери на землеподібній планеті в системі TRAPPIST-1

Що відомо про виявлену планету

TOI-4603b має густину 14,1 грама на кубічний сантиметр, що майже втричі перевищує середню густину Землі і більше, ніж у чистого свинцю. Це робить її однією з наймасивніших і найщільніших гігантських планет, відомих науковцям сьогодні.

Характеристики планети ставлять її на межі між планетами-гігантами та коричневими карликами. Коричневі карлики займають проміжне положення між планетами й зірками. Хоча вони не здатні до термоядерного синтезу за участю звичайного водню, вони мають схожі реакції з дейтерієм, повільніші і такі, що вимагають нижчих температур та тиску.

Близькість TOI-4603b до своєї зірки та її маса, яка межує між планетами й коричневими карликами, робить її інтригуючою знахідкою. Ця ж зірка має щонайменше ще одного компаньйона, який вже є повноцінним коричневим карликом. Це дозволяє припустити, що TOI-4603b могла мігрувати близько до зорі під впливом гравітаційного поля коричневого карлика.

Цікаво Науковці зафіксували найяскравіший спалах, що потрапляв на Землю з часів зародження цивілізації

Відкриття TOI-4603b підкреслює постійні зусилля астрономів, спрямовані на розуміння формування та еволюції планет і зірок. Завдяки новим телескопам і передовим технологіям астрономи постійно розширюють межі наших знань про Всесвіт.