Болід у небі Києва 19 квітня: Міжнародна метеорна організація випустила детальний звіт

25 квітня 2023, 12:31
Читать новость на русском

Увечері 19 квітня жителі північних регіонів України спостерігали яскравий спалах у небі. Мережею відразу ж поповзли чутки про падіння супутника, яке анонсували перед цим, і численні меми про НЛО. Тепер з'явилися подробиці від організації IMO.

Болід потрапив до об'єктивів камер о 21:57 за Києвом, а все видовище тривало не більше 5 секунд. Метеор також фіксували з великої відстані камери Європейської мережі спостережень за болідами (проєкт Астрономічного інституту Чеської академії наук, що діє в Словаччині у співпраці з Астрономічним інститутом Словацької академії наук) і камера приватного проєкту AllSky7 в Угорщині, яка розташована в початковій школі Bárdos Lajos у місті Фехердьярмат.

Цікаво Метеор, супутник чи "НЛО": все, що відомо про яскравий спалах над Києвом

Що відомо про метеор

Після аналізу відеозаписів траєкторія боліда була визначена з похибкою лише в кілька сотень метрів.

  • Згідно з висновками, світіння метеора почалося на висоті 98 кілометрів над Великою Димеркою, що за 10 кілометрів від міста Бровари Київської області.
  • Потім він пройшов безпосередньо над Києвом на висоті близько 80 кілометрів і продовжив рух на південний захід зі швидкістю 29 кілометрів за секунду.
  • Великий спалах стався на висоті 38 кілометрів, коли абсолютна зоряна величина боліда досягла -18 або трохи більше, тобто болід належав до категорії суперболідів (боліди яскравіші за зоряну величину -17).
  • Метеороїд з початковою масою 200-300 кілограмів (діаметром близько пів метра) розпався на висоті 38 кілометрів на безліч уламків і пил.
  • Уповільнення боліда після спалаху свідчить про те, що найбільші фрагменти, які утворилися, мали масу менше 1 кілограма.
  • Ще один яскравий спалах стався на висоті 32,5 кілометра, а інші менші спалахи відбулися на висотах 31, 30 і 29,5 кілометра.
  • Востаннє болід був помічений на відео на висоті 28 кілометрів, коли його швидкість становила близько 10 кілометрів за секунду.


Траєкторія руху боліда / Фото Jiří Borovička and Pavel Spurný

Велика початкова швидкість не була сприятливою для збереження метеоритів. Судячи з усього, лише дрібні їх фрагменти могли досягти землі. Залежно від їхніх розмірів і фактичних висотних вітрів, вони можуть знаходитися десь між містами Попільня, Романівка, Строків і Паволоч.

Експерти кажуть, що цей метеороїд міг пройти близько до Землі два роки тому, зробити повний оберт довкола планети й нарешті увійти до її атмосфери.

Раніше ми розповіли про різницю між метеоритом, метеором та метеороїдом, а також про те, що шукачі метеоритів через незнання випадково стирають мільярди років магнітних даних.