24 Канал зібрав для вас усе, що відомо про інцидент та те, що могло його спричинити. Що кажуть представники влади та як реагують українці – читайте далі.
Зверніть увагу Метеор чи супутник: що справді могло спричинити спалах над Києвом
Гучні звуки, спалах та сирени: що трапилося у Києві
Близько 22:30 мешканці Києва та області стали свідками потужного яскравого спалаху та гучного звуку, який його супроводжував. У мережі згодом з'явилися кадри, на яких видно спалах.
Спалах у Києві: дивіться відео
Одразу після спалаху в Києві та області оголосили повітряну тривогу, а в Київській ОВА заявили про виявлення повітряної цілі над областю.
До речі, спалах бачили й у Білорусі, зокрема – в місті Гомель.
Метеор чи супутник: що кажуть офіційні представники влади
Спалах одразу ж викликав хвилю мемів та жартів у мережі, зокрема про НЛО чи про те, що це українські воїни з ЗРК Patriot, який тільки на передодні прибув до України, випадково "збили" чийсь супутник. До речі, підприємливі українці кинулися продавати шматочки ніюито метеорита на платформі онлайн-оголошень. Пропонували придбати чорне каміння невідомого походження за ціною від 300 доларів. За найбільший камінець просили аж 10 тисяч доларів.
У Державному космічному агентстві назвали інцидент на Київщині високоенергетичною акустичною подією. Найбільш ймовірно, спалах було спричинено падінням метеорита з потоку Лірид. Дані про можливий схід з орбіти американського супутника RHESSI не підтвердили.
Тим часом почали з'являтися перші коментарі від представників влади. Керівник Київської міської військової адміністрації Сергій Попко заявив, що попередньо причиною спалаху стало падіння супутника NASA. За його словами, саме тому спрацювала система оповіщення про повітряну загрозу – щоб уламки не завдали шкоди людям.
Водночас речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат тоді відзначив, що підтвердити інформацію про падіння супутника у відомстві не можуть. Згодом же Повітряні сили опублікували офіційне повідомлення, у якому відзначили, що спалах спричинив або супутник, або метеорит.
До слова, Повітряні сили не пройшли повз хвилі мемів, яка здійнялася у мережі, тому у повідомленні також звернулися до українців з проханням не використовувати офіційну символіку Повітряних сил для їх створення.
Вибухи можуть повторитись
Заступник начальника Головного центру спеціального контролю Ігор Корнієнко вважає, що цим космічним тілом міг бути метеорит, який залетів, нагрівся і на певній висоті вибухнув. Однак наразі це лише припущення.
Фахівець зазначив, що цілком можливе повторне падіння метеоритів. Космічні тіла рухаються. На орбіті обертається понад 20 тисяч об'єктів, які віднесені до космічного сміття та періодично потрапляють в атмосферу.
Чому лунали сирени і чи працювала ППО
На ці питання під час телемарафону зранку 20 квітня відповів речник Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат. Він підкреслив, що повітряні сили під час спалаху у Києві не працювали. Водночас додав, що його рід військ "не займається небесними тілами, а відбиттям російської агресії".
З усім тим він зазначив, що повітряну тривогу оголосили з простих причин. Оскільки Україна все ще перебуває у стані війни, на звук вибуху відреагували, запустивши сирени, щоб сповістити мешканців.
Це несподівано було для всіх, що є така ситуація позаштатна. Безумовно повітряне командування "Центр" оголосило повітряну тривогу, щоб з'ясувати щонайменше,
– підкреслив він.
Юрій Ігнат нагадав випадки, коли росіяни атакували комплексами С-400. Тоді, на жаль, оголосити повітряну тривогу вдалося лише після прильоту, адже радари не встигли визначити загрозу з Півночі.
Чому серед версій супутник та чи міг він падати над Україною
Інцидент у Києві співпав з іншою подією – очікуваним падінням супутника RHESSI, який з 2002 по 2018 роки вивчав викиди енергії та плазми на Сонці. Після виведення з експлуатації він ще 5 років перебував у відкритому космосі. Експерти спрогнозували приблизний час падіння о 4:30 за Києвом 20 квітня, однак є'похибка – плюс-мінус 16 годин. Тому спалах у небі над Києвом вписувався у цей часовий проміжок.
Однак освітній проєкт про космос Alpha Centauri опираючись на дані сайту Satflare відзначив, що супутник не міг впасти над Україною, оскільки траєкторія його руху зовсім інша – від Океанії через Південну Америку до Африки, звідти – на Близький Схід та до Китаю, а далі знову до Океанії. Тобто найближче до нас цей супутник тоді, коли пролітає над Саудівською Аравією та Іраком.
Траєкторія руху супутника довкола Землі / Скриншот
Та й, крім того, за даними цього ж порталу, станом на 2:30 цей супутник ще не увійшов в атмосферу Землі. Тому, ймовірно, спалах над Києвом спричинив не цей апарат.
У коментарі Суспільному аналітик із питань космосу й ексрадник голови Державного космічного агенства Андрій Колесник також відзначив, що над Києвом не міг бути супутник NASA. За його словами, спалах супроводжував вибух, чого б точно не було за падіння уламків супутника. Тому, за його словами, це був таки метеорит або інший об'єкт.
Згодом Роб Маргетта з офісу комунікацій NASA журналістам заявив, що на момент інциденту супутник перебував на орбіті. Водночас він зазначив, що NASA та Міністерство оборони США надалі відстежуватимуть RHESSI, який ще у 2018 році вивели з експлуатації.
Також 20 квітня стало відомо, що ввечері 19 квітня близько 21:57 над Україною зафіксували високоенергетичну акустичну подію. Згідно з розрахунками, місце епіцентру вибуху було у Київській області. І є припущення, що це безпосередньо пов'язано з входом космічного тіла у щільні шари атмосфери. Зауважимо, що Головний центр спеціального контролю уточнює всю наявну інформацію з цього приводу.