Китай будує найбільший у світі глибоководний телескоп для пошуку космічних нейтрино
Джерело:
SCMPКитай оприлюднив плани з будівництва найбільшого у світі глибоководного телескопа під назвою "Тризуб", призначеного для полювання на космічні нейтрино та дослідження фундаментальної фізики. Можливості телескопа поширюються на перевірку симетрії простору-часу, пошук квантової гравітації та непряме дослідження темної матерії.
Розташований приблизно за 540 кілометрів на південь від Гонконгу, проєкт Trident передбачає співпрацю між дослідниками з відомих китайських університетів. Обраний майданчик розташований стратегічно близько до острова Юнсін, який знаходиться менш ніж за 200 кілометрів, що забезпечує необхідну інфраструктурну підтримку для енергопостачання і передачі даних.
Дивіться також До Землі мчить "рогата" комета розміром з місто, яка вже двічі вивергалася у польоті
Космічні промені, високоенергетичні частинки з глибокого космосу, довгий час спантеличували вчених через те, що їхні заряджені протони відхиляються магнітними полями. Однак ці космічні промені також містять невловимі нейтрино, субатомні частинки, які є електрично нейтральними і можуть подорожувати на великі відстані без перешкод. Ця властивість робить їх цінними для з'ясування походження космічного випромінювання.
Вчені використовують спеціалізовані телескопи в різних місцях для виявлення нейтрино, фіксуючи їхню взаємодію з атомами води або льоду. Очікується, що обсерваторія Trident значно перевершить чутливість існуючих нейтринних телескопів, що дасть змогу краще зрозуміти загадкові космічні промені.
Китайський тропічний глибоководний нейтринний телескоп / Shanghai Jiao Tong University
Trident складатиметься з 1200 вертикальних ниток датчиків, розміщених на морському дні в унікальному порядку. Кожна 700-метрова нитка нестиме 20 оптичних модулів високої роздільної здатності для виявлення нейтринних взаємодій.
Дивіться також Компанія Джеффа Безоса створює орбітальну платформу Blue Ring для космічної логістики
Зібрані дані, включаючи кількість і час прибуття нейтрино, допоможуть дослідникам розкрити таємниці космічних променів та їхніх джерел у глибокому космосі. Пілотна фаза проекту запланована на 2026 рік і фінансується Міністерством науки і технологій, муніципальним урядом Шанхаю та Шанхайським університетом Цзяо Тун.
Початкові зусилля включатимуть невеликий масив з 10 струн для тестування ключових технологій проєкту.