Подивіться, як будують найбільший оптичний телескоп у світі в пустелі Атакама
Джерело:
Space.comЄвропейська південна обсерваторія (ESO) оприлюднила приголомшливі кадри будівництва Надзвичайно великого телескопа (ELT) в чилійській пустелі Атакама. Цей колосальний проєкт, який має стати найбільшим оптичним телескопом у світі, обіцяє революціонізувати наше розуміння Всесвіту.
На кадрах видно гігантський купол, в якому буде розміщений телескоп, обладнаний розсувними стулками для захисту від суворих погодних умов, таких як спека і пилові бурі. Купол буде ізольований, щоб підтримувати стабільну температуру всередині до настання темряви, забезпечуючи оптимальні умови для роботи телескопа.
Читайте на сайті Астрофізики виявили зв'язок між розпадом вуглеводневого пилу та еволюцією галактик
Найбільше у світі дзеркало
Всередині купола будується спеціалізоване ложе для підтримки головного дзеркала телескопа, яке важитиме понад 200 тонн. Ця платформа буде призначена для компенсації температурних коливань і вібрацій, наприклад, спричинених сильним вітром.
Саме дзеркало складатиметься з 798 шестикутних сегментів, кожен з яких регулюватиметься за допомогою індивідуальної системи вирівнювання.
Ця опорна конструкцію утримуватиме 200-тонне головне дзеркало / Фото ESO
ELT буде оснащений найсучаснішою оптичною технологією, включаючи адаптивну систему лазерного регулювання. Ця система компенсуватиме атмосферну турбулентність, відстежуючи чотири штучні зорі на небі і коригуючи одне з дзеркал телескопа тисячу разів на секунду, щоб врахувати повітряні збурення.
Оптична система телескопа складатиметься з шести дзеркал, причому головне дзеркало буде найбільшим.
До речі, наразі NASA готується до запуску у космос апарата розміром з тостер, який імітуватиме зорю. Телескопи розташовані на землі, такі, як ELT, спрямовуватимуть свої інструменти на такі штучні зорі. Це допоможе належно відкалібрувати їх та покращити точність вимірювань.Коли телескоп запрацює?
В обсерваторії очікують, що ELT зафіксує своє перше світло у 2028 році, що на чотири роки пізніше від початкового графіку.
Дивіться також Марсохід NASA Perseverance виявив марсіанську породу з "земними" ознаками життя
Попри цю затримку, наукова спільнота з нетерпінням чекає на завершення будівництва ELT, оскільки очікується, що він значно розширить наші можливості досліджувати та розуміти Всесвіт.