Штучний інтелект навчили читати думки та відтворювати їх у тексті без імплантування в мозок

3 травня 2023, 18:30
Читать новость на русском

Команда дослідників з Техаського університету в Остіні розробила нову систему на основі штучного інтелекту, яка здатна зчитувати активність людського мозку і перетворювати сигнали на безперервний потік тексту. Ця технологія має багатообіцяючі можливості в сучасній медицині, але існують побоювання щодо ризиків зловживання штучним інтелектом, особливо в шпигунських цілях.

Декодер мозкової активності, який представили дослідники, може читати думки людини без необхідності використання інвазивних пристроїв на кшталт імплантатів. Технологію розробили для пацієнтів, які перебувають у свідомості, але з певних причин не можуть говорити.

Читайте на сайті Amnesty International ілюструє протести в Колумбії за допомогою зображень з нейромережі

Як все це працює?

ШІ аналізує мозкову активність, вимірюючи її за допомогою фМРТ-сканера, і перетворює отримані сигнали на текст. Хоча відтворений текст не є дослівним перекладом того, що людина чує або промовляє про себе, технологія дуже добре передає суть її думок. Приблизно в половині випадків ШІ повністю розшифровує фрази людини.

Однак технологія все ще має обмеження.

  • Наприклад, пацієнт повинен спочатку навчити алгоритм правильно розшифровувати свої думки.
  • Крім того, використання методу обмежене необхідністю проведення фМРТ, але вже вивчаються більш спрощені варіанти візуалізації.

Попри ці обмеження, дослідники запевняють, що не варто турбуватися про зловживання ШІ, наприклад, у випадках тортур або шпигунства. Під час експериментів результати розшифровки були хаотичними, якщо людина навмисно намагалася збити ШІ з пантелику і думати про щось інше. Крім того, технологія все ще перебуває на ранніх стадіях розвитку, і регуляторні ініціативи є дуже важливими, на думку авторів.

А тим часом Palantir представила штучний інтелект, здатний вести війну

Чому фахівців галузі турбує ця технологія

А проте, побоювання експертів дуже обґрунтовані. Розвиток нейротехнологій може мати серйозні наслідки, якщо великі ІТ-компанії навчаться читати думки людей. Професор біологічних наук Ніта Фарахані пояснює, що дуже скоро наші думки можуть належати не лише нам.

Загалом, ця нова система являє собою значний стрибок вперед у неінвазивних методах розуміння людських розумових процесів. Однак важливо діяти з обережністю і переконатися, що ця технологія використовується етично і відповідально.