Найактивніша сонячна пляма розвернулась до Землі: тепер усі спалахи летять прямо на нас

4 червня 2024, 10:31
Читать новость на русском

Минуло менше тижня з того моменту, коли сонячна пляма AR 3664 показалася на краю сонячного диска. За цей час наша зоря повернулася довкола своєї осі ще більше, і ця вкрай активна область тепер дивиться просто на нас. Чим це загрожує планеті?

Що чекає на Землю

Саме ця область сонячних плям відповідальна за чудові полярні сяйва, що мерехтіли над більшою частиною Землі на початку й у середині травня. Згодом, коли Сонце продовжувало свій рух довкола осі, плями розвернулися на іншу сторону, протилежну від нас, тож на якийсь час ми більше не бачили повідомлень про спалахи й магнітні бурі.

Дивіться також Дослідження перевернуло уявлення вчених про Сонце, потенційно покращуючи прогнози спалахів

AR 3664 називають найактивнішою групою плям у поточному сонячному циклі. Річ у тім, що Сонце протягом мільярдів років проходить регулярні 11-річні цикли нарощування й спадання активності. Коли вона спадає, зоря стає спокійною, але під час нарощування, коли активність прямує до максимуму, ми бачимо численні темні плями, магнітні збурення, спалахи й викиди корональної маси. AR 3664 також відповідальна за кілька спалахів X-класу, в тому числі найпотужніший у поточному сонячному циклі.

Зараз плями AR 3664 дещо змінилися, а тому вчені присвоїли їм новий номер – з 27 травня ця група сонячних плям називається AR 3697. У той же день вона спалахнула потужним спалахом X-класу – X2.8, який був спрямований дещо вбік від Землі. 

Відтоді вона викинула ще мінімум чотири спалахи X-класу:

  • 29 травня – X1.45.
  • 31 травня – X1.1.
  • 1 червня – два спалахи X1.03 і X1.4.
  • Крім того, ця область щодня випромінює слабші спалахи класу M та C, які значно слабші. 

Однак ці конкретні спалахи нам не загрожували. Перш за все, вони не були спрямовані прямо на нас, а крім того, не було повідомлень про супутній корональний викид маси.


Порівняння групи плям під час попередньої появи і нинішньої / Колаж 24 Каналу / Фото NASA

Можна помітити, що плями дещо зменшилися в розмірі, однак це не означає, що вони стали менш небезпечними. Сонце настільки гігантське, що кожна така пляма може бути більша за Землю в кілька разів.

Дивіться також Цю подію вивчатимуть роками: нещодавні полярні сяйва можуть бути наймасштабнішими за 500 років

Тож чого тепер чекати, коли Сонце повернулося до нас своїм найнебезпечнішим боком? Регіон сонячної плями AR 3697 зараз знаходиться біля центру диска Сонця. Це означає, що будь-які виверження, які продукує пляма, будуть спрямовані в наш бік. Якщо під час одного зі спалахів відбудеться корональний викид маси, то через 1-5 днів (залежно від сили та швидкості руху) земне магнітне поле зіткнеться з зоряною плазмою, розпочавши геомагнітну бурю.

  • Зазвичай усе обмежується невеликими збоями у радіозв'язку та полярними сяйвами. Якщо спалах буде сильним, бо можуть пошкоджуватись супутники, виходити з ладу GPS, та навіть зникати електроенергія. Однак таке трапляється вкрай рідко.
  • Також варто пам'ятати, що чим сильніший викид, тим далі на південь можуть дійти полярні сяйва. У травні ми спостерігали їх в Україні, а за даними вчених, вони дійшли навіть за екватор.