Люди, що працюють із роботами, стають лінивими й безвідповідальними, каже нове дослідження
Джерело:
Frontiers in Robotics and AIВчені дослідили так зване "соціальне байдикування" в робото-людських командах. Вони виявили тривожну тенденцію: люди втрачають свою ефективність при взаємодії з машинами.
Деталі
Наш світ може зіткнутися з прихованою, але масштабною небезпекою, яка стане наслідком поширення роботів і автоматизованих систем. Але джерело проблеми — самі люди, їхня психологія. Дослідження вчених з Технічного університету Берліна показало, що командна робота людини і робота приносить не тільки користь, а й породжує певні ризики.
Дивіться також Люди можуть відчувати "іспанський сором" за роботів, коли ті втрапляють у незручні ситуації
В експерименті брали участь дві групи людей, навчені шукати дефект на друкованих платах. Першій групі сказали, що плати вже попередньо перевірені й схвалені роботом. Як наслідок, відсоток пропущених помилок і дефектів у першій групі був значно вищим, ніж у другій, хоча обидві групи витратили на роботу однаковий час.
Цей феномен отримав умовну назву "соціальне байдикування". Він описує поведінку людини, яка у своїй роботі занадто покладається на іншого члена команди, через що докладає менше власних зусиль та уваги. Це відбувається через те, що працівник не відчуває своєї персональної відповідальності за результат, а тому в нього немає стимулу старатися.
Це явище негативне саме по собі, але гірше те, що люди починають сприймати роботів не як інструмент для виконання завдань, а як колег по роботі. І мимоволі знімають із себе відповідальність за результат діяльності, перекладаючи її на механізм. Як наслідок, людина відпускає контроль над ситуацією — наприклад, перестає стежити за дорогою і повністю довіряється автопілоту, що може призвести до ДТП.