Українці виграли космічний хакатон NASA, створивши ШІ для прогнозування геомагнітних штормів
Джерело:
dev.uaУкраїнським фахівцям із Team Storm Prophet вдалося посісти перше місце на хакатоні NASA Space Apps Challenge, випередивши 58 000 учасників з усього світу. На заході, який проходив у жовтні 2023 року, була представлена розробка Space Weather Oracle – ШІ-інструмент, призначений для прогнозування геомагнітних бур.
Анастасія Лук'яненко, експертка з нейронних мереж та одна з організаторів Storm Prophet, запропонувала концепцію створення інструмента для прогнозування геомагнітних бур, розповідає dev.ua. Після короткого обговорення команда розпочала розроблення системи "Оракул".
Читайте на сайті Астронавтка українського походження полетить до межі космосу на кораблі Virgin Galactic
Це інноваційне рішення має на меті пом'якшити потенційні технічні проблеми, зокрема збої в електромережах та перебої в роботі супутникових систем, аналізуючи сонячну активність і дані міжпланетного простору.
Як працює "Оракул"
Функціональність "Оракула" залежить від роботи станції космічної погоди Deep Space Climate Observatory (DSCOVR) Національного управління океанічних і атмосферних досліджень (NASA). DSCOVR розташована за межами Землі та працює понад очікуваний термін експлуатації, тому в її роботі трапляються збої. Проте українці використовують сирі дані станції, зокрема несправності, для прогнозування геомагнітних бур на Землі.
В основі "Оракула" лежать мережі довготривалої короткочасної пам'яті (LSTM), вдосконалене попереднє оброблення даних, рання зупинка і перегрупування – комбінація, що має вирішальне значення для точного прогнозування рівнів геомагнітних штормів. Учасники використовували штормовий час збурень (DST) як індикатор інтенсивності бурі, оцінюючи продуктивність моделі на основі її здатності прогнозувати значення переходу на літній час.
Вагоме досягнення проєкту – зменшення кількості даних L1 завдяки ретельному аналізу та логіці. Команда також провела дослідження аномалій вихідних даних, щоб виявити потенційні закономірності, пов'язані із сонячною активністю. Наразі модель доступна на GitHub.ШІ-система для прогнозування геомагнітних штормів "Оракул": дивіться відео
Дивіться також Інженери підірвали надувний космічний модуль: це було успішне випробування
Storm Prophet посів перше місце серед київських команд під час презентації проєкту в жовтні. Проте лише наприкінці листопада учасники дізналися, що їх обрали фіналістами з-поміж 40 команд, які змагатимуться за призи.
У січні команда отримала підтвердження, що вона здобула перемогу в категорії "Використання даних" – одній із 10 категорій, у яких змагалися учасники. Сьогодні команда Storm Prophet із нетерпінням чекає на запрошення поїхати до Вашингтону, що в округу Колумбія, на церемонію нагородження, яка запланована на літо.