Науковці зможуть ефективніше шукати позаземне життя

6 серпня 2023, 20:15
Читать новость на русском

Джерело:

ScienceAlert

Вчені вже давно "слухають" космос в очікуванні чогось цікавого – сигналів випромінювання далеких зірок або чорних дір, наприклад. Дехто сподівається таким чином отримати повідомлення від інопланетян. Однак усім цим пошукам заважають наші власні випромінювання, які засмічують простір.

Новий метод розпізнавання радіосигналів, що подорожують міжзоряним простором, може значно звузити пошук. Астрофізик Ендрю Сіміон з Дослідницького центру пошуку позаземного розуму (SETI) в Берклі каже, що це одне з найбільших досягнень в радіо за довгий час.

Дивіться також Вояджер-2, що летить за межами Сонячної системи, знову втратив зв'язок із Землею

Деталі відкриття

Радіохвилі, випромінювані інопланетною цивілізацією, що живе на далекому краю Чумацького Шляху, мали б подолати 100 000 світлових років у міжзоряному просторі, щоб досягти Землі. Ці радіохвилі були б розсіяні при численних зіткненнях з турбулентною, іонізованою плазмою міжзоряного простору.

Цей тип збурень є унікальним для подорожей у міжзоряному просторі й раніше спостерігався серед зірок, що швидко обертаються, пульсарів. Це розсіювання створює характерне "мерехтіння", яке називається "дифракційна сцинтиляція", коли радіохвилі починають інтерферувати одна з одною.

Кандидат наук з астрофізики Брайан Бжицький разом із Сіміоном та його колегами з проєкту SETI Breakthrough Listen розробили програму, яка може виокремити радіохвилі з цим міжзоряним мерехтінням серед всього іншого..

Це перший випадок, коли ми маємо техніку, яка, маючи лише один сигнал, потенційно може дозволити нам відрізнити його від радіочастотних перешкод,
— каже Сіміон.

SETI десятиліттями досліджує небо, шукаючи радіохвилі, які могли бути створені лише інопланетними технологіями. Іноді серед білого шуму Всесвіту виринає дивна частота – чіткий, безперервний сигнал у дуже вузькому діапазоні, подібний до того, що ви побачите, якщо вирахуєте вхідні сигнали від FM-радіо або космічного корабля "Вояджер". Природні явища, такі як блискавка, Сонце, пульсари й наднові, не можуть виробляти такі вузькі сигнали. Вони гуркочуть у небі на значно ширших частотах.

Але хоча є всі підстави ставитися до цих сигналів з підозрою, більшість із них — сплески, створені людським втручанням, наприклад, супутниками, мобільними телефонами, Wi-Fi або мікрохвильовими печами.

Щоб бути впевненими, що вчені вловлюють інопланетні сигнали, а не земні шуми, SETI досліджуватиме небо, щоб зрозуміти, звідки йде сигнал. Якщо він надходить з кількох напрямків, це, ймовірно, локальні перешкоди від людей. Якщо ж він надходить з однієї точки неба — від однієї зірки — це може бути повідомлення від прибульців.

Однак, відповідаючи на екзистенційне питання про те, чи ми самотні у Всесвіті, відповідь "можливо" нікого не влаштує. Ми повинні бути абсолютно впевнені. Якщо інопланетяни існують, вони, швидше за все, використовують радіохвилі для зв'язку, оскільки їх ефективно виробляти, і вони можуть відносно безперешкодно подорожувати крізь атмосферу і міжзоряний простір, припускають дослідники.

Насправді розвинена інопланетна цивілізація знала б, що "сцинтиляція сама по собі є повідомленням", пишуть дослідники. Навіть якщо жодна початкова інформація у вузькосмуговому радіосигналі не залишиться недоторканою після подорожі через міжзоряний простір, команда робить висновок, що сама присутність сцинтиляції передала б повідомлення: "ми тут".