Нова теорія може пояснити, звідки на Місяці взялася вода
Джерело:
Nature AstronomyДослідження вчених з Гавайського університету в Маноа показує, що електрони високої енергії, котрі знаходяться в плазмовому шарі навколо Землі, сприяли утворенню води на поверхні Місяця. Це відкриття може мати наслідки для подальшого вивчення нашого супутника.
Звідки на Місяці вода
Нашу планету оточує магнітосфера, яка захищає Землю від космічного вітру та руйнівного сонячного випромінювання. Сонячний вітер "обдуває" магнітосферу, роблячи її форму схожою на краплю й утворюючи довгий хвіст на нічному боці планети. У цьому "хвості" є плазмовий шар — область, що складається з високоенергетичних електронів та іонів, які можуть походити від Землі та сонячного вітру. У ньому періодично опиняється Місяць.
Дивіться також На Місяці хочуть побудувати велетенський гіпертелескоп: чому це добре і що передбачає план
Схематичне зображення взаємодії магнітного поля Землі та сонячного вітру / Фото NASA/Goddard/Aaron Kaase
Сонячний вітер, який теж складається з частинок високої енергії, бомбардує місячну поверхню і завжди вважався однією з основних причин утворення води на Місяці. Однак вчені раніше вважали, що коли Місяць проходить через магнітосферний "хвіст" Землі, той повинен захищати супутник від сонячного вітру, а отже процеси утворення води в ці періоди відбуватися не повинні.
Автори статті проаналізували дані дистанційного зондування, які були зібрані приладом Moon Mineralogy Mapper на борту індійської місії Chandrayaan 1 у 2008-2009 роках. На подив дослідників, спостереження дистанційного зондування показали, що інтенсивність утворення води практично не змінилася, коли Місяць перебував під захистом магнітосфери Землі.
Це вказує на те, що в магнітному хвості можуть існувати додаткові процеси формування або нові джерела води, не пов'язані безпосередньо з бомбардуванням протонами сонячного вітру. Зокрема, випромінювання електронів високої енергії дає той самий ефект, що й протони сонячного вітру.
Розуміння процесу водоутворення на Місяці критично важливе, щоб знати історію його формування та еволюції, а також забезпечити водними ресурсами майбутні місячні населені станції.