NASA відновило зв'язок із "Вояджером-2"
Джерело:
EngadgetНаприкінці липня NASA вкотре втратило зв'язок з одним із "Вояджерів". Ці космічні апарати зараз досліджують міжзоряний простір, знаходячись у мільярдах кілометрів від Землі, тож керувати ними дуже непросто. Тепер агентство поділилося приємними новинами.
Спочатку вчені припускали, що зв'язок із зондом відновиться не раніше середини осені. Річ у тім, що він запрограмований кілька разів на рік скидати свою орієнтацію в просторі до стандартної, спрямованої антенами на Землю. Наступне таке скидання повинно було відбутися 15 жовтня, але вчені не стали чекати.
Дивіться також "Вояджер-2" живий: NASA виявило "серцебиття" зонда попри втрату зв'язку із ним
Як відновили зв'язок
"Вояджер-2" вийшов у міжзоряний простір, тобто покинув плазмову бульбашку, створену нашим Сонцем, ще у 2018 році, ставши другим об'єктом, створеним людиною, який зробив це після "Вояджера-1".
21 липня 2023 року агентство втратило зв'язок із "Вояджером-2" після серії запланованих команд, які помилково спрямували його антени на два градуси вбік від нашої планети. Минуло понад два тижні напруженої роботи, коли вчені намагалися дізнатися, чи все добре з апаратом, й спробувати виправити ситуацію.
1 серпня численні наземні антени Мережі далекого космосу (DSN) змогли виявити основний сигнал, який випромінює зонд. Це не дозволяло отримувати наукові дані про спостереження, але принаймні свідчило, що в "Вояджером" усе добре і він не відхилився від своєї траєкторії польоту.
Замість того, щоб просто чекати жовтня, наземна команда "Вояджера" вирішила діяти. Вони розробили план, як "прокричати" космічному апарату команду через більш ніж 12,3 мільярда миль космосу за допомогою DSN, щоб той повернув антену назад до Землі.
Весь процес проілюстрував, наскільки величезним насправді є космічний простір: знадобилося 18,5 години, щоб це повідомлення дійшло до зонда, і ще 18,5 години, щоб NASA знову почало отримувати наукові та телеметричні дані, які вказували на те, що "Вояджер-2" отримав команду й відрегулював антени.
Хоча агентство вважає, що "Вояджер-1" і "Вояджер-2" можуть залишатися на зв'язку до 2036 року, воно також зазначає, що "наукові дані навряд чи будуть збиратися після 2025 року". Космічний апарат може надавати нам інформацію про міжзоряний простір менше двох років, тож цілком логічно, що вчені не хочуть втрачати жодного дня.