Тема тижня: Масові отруєння дітей зафіксували у закладах відпочинку
"Як оздоровити дитину і не зашкодити її здоров'ю? Бажання батьків не збігається з українськими реаліями. Масові отруєння у таборах відпочинку тільки за один тиждень поклали на лікарняні ліжка понад сотню дітей. А контролюючі органи виявили порушення у кожному другому оздоровчому закладі", - каже журналіст Ольга Рицар.
Чернігівщина, 10 липня. 17 школярів, які відпочивали у дитячому спортивно-розважальному таборі "Колос" отруїлися і потрапили до лікарні. Спершу підозра впала на овочі, які їли діти. Мовляв, в них надто багато нітратів. Втім, результати аналізів показали інше. Діти захворіли через антисанітарію під час приготування їжі працівниками табору.
"Взяли ми проби. Посіяні діти та персонал. Перебіг захворювання вселяє надію, що це не сальмонельоз. Ми вважаємо, що прийняті міри достатні, щоб подібних випадків не було. Сьогодні нових випадків не було. Я вважаю, що цей спалах пов’язаний з якимись проколами при приготуванні їжі", - каже заступник головного держсанлікаря Чернігівської обл. СЕС Анатолій Воловенко.
Однак табір не закрили. Тим часом обласна прокуратура порушила кримінальну справу за статтею про неналежне виконання обов’язків щодо охорони життя та здоров’я дітей.
Підхопити інфекцію можна не лише на вітчизняних курортах. У Болгарії в готелі "Грін парк" отруїлися 40 людей, 10 із них - українські діти. Лікарі припускають, що причиною отруєння могла стати забруднена вода у водогоні готелю. Невдовзі всі одужали і продовжили відпочивати.
"Болгари самі стурбовані цією історією, тому що це відбивається на іміджі Болгарії, як курорту. Особливо в період глибокої кризи, коли вона охопила більшість країн Європейського союзу і Європи в цілому, зайвих туристів не буває, тому я думаю, вони самі зацікавленні, щоб максимально швидко визначити винних, покарати їх і зробити тим неможливе в майбутньому повторення подібних ситуацій", - каже директор департаменту інформаційної політики МЗС Олег Волошин.
Одразу після інциденту на Чернігівщині та в Болгарії естафету перехопив Крим. У дитячому таборі "Альбатрос" під Севастополем госпіталізували понад півсотні дітей з ознаками кишкової інфекції. Більшість постраждалих - громадяни Росії. Медики перевірили всі 45 харчових продуктів, воду, взяли аналізи у працівників табору, які контактували з харчами, і знайшли винуватця - це морозиво.
"Виставлений діагноз практично всім гостра харчова токсикоінфекція. 15 людей середньої тяжкості, інші - задовільно", - каже начальник управління охорони здоров’я Севастополя Віктор Пологов.
Діти розповіли, що перші симптоми з’явилися за кілька годин після сніданку.
"Хтось їв пюре, хтось пельмені, хтось морозиво їв. І всім погано стало в аквапарку, потім забрали їх сюди на швидкій", - каже постраждала Софія Терехова.
"Від неякісного постачання продуктів, швидше за все і можуть бути помилки технології приготування їжі", - каже директор табору Валерій Романов.
Прокуратура Севастополя порушила кримінальну справу та вирішила про всяк випадок перевірити санітарні умови в усіх 13 дитячих оздоровчих закладах міста. Тим часом в уряді крайнім у цій ситуації призначили міністра охорони здоров'я Олександра Аніщенка.
"МОЗ в черговий раз не спрацював на упередження - це викликає занепокоєння, оскільки недієвість існуючої системи наводить на думку, що цей випадок з отруєнням дітей може бути не останнім", - каже перший віце-прем'єр-міністр України Андрій Клюєв.
Міністр відреагував швидко і звільнив з посади головного санлікаря Севастополя Володимира Тарасова. Горе-табір "Альбатрос" закрили до кінця сезону. За словами профільного міністра, там і до масового отруєння не раз виявляли порушення. Однак жодної реакції не було.
"А на те він там і поставлений, щоб організувати роботу і її контролювати. І виконувати її ретельно і, найголовніше, своєчасно. Всі діти зараз в задовільному стані. На скільки я знаю, повинен прилетіти літак і їх заберуть до Росії. Немає жодного тяжкого. Слава Богу, їх практично не було. З першого моменту там своєчасно надана допомога", - каже міністр охорони здоров'я України Олександр Аніщенко.
Поки лихо не спіткає, влада не ворухнеться. Треба було дочекатися масового отруєння аби Генпрокуратура, Санстанція та Міністерство охорони здоров’я почали діяти. Вони постфактум перевіряють всі оздоровчі заклади і вже навіть 5 тимчасово закрили через порушення санітарного законодавства. Чотири із них у тому ж таки Севастополі і один у Житомирській області.