"Томос – не так важко": у Варфоломія назвали найскладніший етап надання автокефалії УПЦ
Рішення Синоду Вселенського патріархату про надання автокефалії Українській православній церкві було найважчим у цілому процесі. Отримання Томосу є не таким складним і стане завершенням процесу ліквідації розколу в українському православ'ї.
Про це заявив єпископ Макаріос Христопольський, помічник Вселенського патріарха Варфоломія, постійний професор Патріаршої академії Криту в інтерв'ю "Укрінформ".
Читайте також: Українська православна церква стане найбільшою у світі, – експерт
Справді, рішення про автокефалію України прийнято. Це було найскладнішим. Томос – другий крок, і це не так важко. Томос – це завершення даного рішення, іншими словами – "засвідчення". У потрібний час і Томос буде надано. Патріарх Варфоломій веде справу і зробить все в свій час,
– наголосив єпископ.
За його словами, головною складністю для Синоду було подолання розколу в українському православ'ї.
"Деякі говорять про легалізацію розколу, однак насправді йдеться про вирішення проблеми розколу. Одна річ – вирішення проблеми розколу і зовсім інша річ – легалізація. Ми б узаконили розкол, якби сказали (патріарху УПЦ КП) Філарету і (митрополиту УАПЦ) Макарію: "Ідіть у православну церкву, і ми визнаємо вас як патріархів та архієпископа". Але було не так. Вселенський патріархат вчинив згідно з канонами і церковним правом. Не з політичних мотивів, а зі святою мудрістю", – заявив Макаріос.
Священослужитель підкреслив, що Константинополь зміг об'єднати Українську автокефальну православну церкву і Київський патріархат.
"Патріарху Варфоломію і Синоду вдалося об'єднати дві розкольницькі групи, відновити їх у канонічності без запитів з боку цих організацій щодо посад і почестей", – додав єпископ.
Окрім того, помічник Варфоломія зауважив, що Москва неодноразово намагалася вирішити цю проблему, але її методи виявилися неефективними.
Нагадаємо, 11 жовтня синод Вселенського патріархату у Стамбулі ухвалив рішення щодо надання Томосу про автокефалію Українській православній церкві. На засіданні Синоду також було ухвалене рішення про зняття анафеми з партріарха УПЦ КП Філарета та предстоятеля Української православної автокефальної церкви Макарія і визнання їх канонічними.
Як пояснив сам Філарет, це дає можливість УПЦ КП об’єднатись з архієреями московського патріархату та з автокефальною церквою (УАПЦ), щоб створити в Україні єдину православну церкву.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники заслухали звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні й був ухвалений дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви.
Пізніше у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. Про зібрання Собору вже найближчим часом оголосив глава УПЦ КП Філарет.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Україна стала на крок ближчою до отримання Томосу: дивіться відео