11 жовтня Вселенський патріархат зняв анафему з предстоятеля Української православної церкви Київського патріархату патріарха Філарета та предстоятеля Української автокефальної православної церкви митрополита Макарія.
Читайте також: Якби у 2014 році наша Церква була автокефальною, Путін не почав би війну, – Філарет
Патріарх Філарет під час брифінгу у Києві ввечері у четвер прокоментував це рішення та пояснив, які воно матиме наслідки.
Для того, щоб створити в Україні єдину церкву, потрібно трьом церквам об’єднатись в одну, а щоб об’єднатись треба виконати деякі дуже важливі речі – мається на увазі анафема, яку наклали на мене за те, що ми законно на помісному Cоборі висловили бажання мати в Україні автокефальну церкву незалежну від Москви на тій підставі, що Україна стала незалежною державою,
– пояснив Філарет.
Він наголосив, що вже неодноразово звертався до Вселенського патріарха з проханням визнати цю анафему недійсною.
Україна стала на крок ближче до отримання Томосу: дивіться відео
Предстоятель УПЦ КП пояснив важливість цього ухваленого Синодом рішення.
"Це рішення про недійсність всіх заборон дає нам можливість тепер об’єднатись з архієреями московського патріархату, які захочуть об’єднатись з нами (УПЦ КП) і об’єднатись з афтокефальною церквою (УАПЦ)", – зазначив Філарет.
Окрім Філарета, анафема також була знята з предстоятеля УАПЦ митрополита Макарія.
Тепер ми, архієреї усіх трьох церков, є законними, канонічними, благодатними і тепер можемо при нашій добрій волі об’єднатись в одну Українські православну церкву, яка буде потім визнана Вселенським патріархом,
– пояснив предстоятель УПЦ КП.
На його переконання, об'єднання українських православних церков відбудеться вже найближчим часом.
"Найближчим часом ми, по-перше, об’єднаємось, а, по-друге, отримаємо Томос про автокефалію української церкви – вже єдиної української церкви, яка увійде в молитовне єднання з іншими помісними православними церквами".
Водночас Філарет пояснив, що створення в Україні Єдиної помісної православної церкви не означає, що на території держави не може існувати інша, але ті українські єпархії, які не приєднаються до єдиної церкви, не будуть мати права називатись Українською церквою.
Дивіться також: Томос для України: як реагують віряни Московського патріархату
Філарет висловив сподівання, що процес об’єднання українських церков буде дуже швидким і анонсував, що Собор з цього приводу буде скликаний вже найближчим часом.
11 жовтня на засіданні Синоду Вселенського патріархату у Стамбулі було ухвалене рішення про продовження процедури надання Томосу українській церкві.
Нагадаємо, 19 квітня 2018 року Верховна Рада України схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Згодом Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури. 9 жовтня у Стамбулі (Константинополі) розпочалося засідання Синоду Вселенського патріархату, під час якого розглядається питання про надання дозволу на створення Єдиної Помісної Церкви в Україні.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.
Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.