Про це архієрей розповів в інтерв'ю кореспонденту французького видання Le Figaro П'єру Аврілю.

Читайте також: Ми живемо в історичний момент, – Митрополит Гальський про Томос для України

За словами Філарета, коли указ про визнання автокефалії Української церкви увійде в силу, відбудеться єпископальний церковний собор, під час якого всі українські православні церкви об'єднаються всередині загальної автокефальної церкви. Ті православні, які не оберуть шлях об'єднання, увійдуть у те, що зараз називається Російською православною церквою в Україні. Вони будуть користуватися тими ж правами і підкорятися тим же законом.

За підрахунками Української православної церкви Київського патріархату, до неї приєднаються дві третини церков Московського патріархату, тобто майже 8 тисяч церковних парафій. Тоді у складі УПЦ КП буде 13,5 тисяч парафій. А Російська церква, навпаки, збереже лише 4 тисячі маленьких парафій. Вона буде вільно існувати, але стане маргінальною і більше не впливатиме на українське суспільне життя, зауважив патріарх.

Коли ми отримаємо Томос, ми перестанемо бути "розкольниками". Спочатку ми вступимо у спільність з Константинопольським Патріархатом, а також з іншими помісними православними церквами. І тоді вони (українські православні, пов'язані з Московським Патріархатом) стануть "розкольниками",
– додав Філарет.

Він також запевнив, що Томос не впливатиме на релігійне життя вірян, але він необхідний для стабільності і безпеки Української держави.

"Якби у 2014 році наша Церква була автокефальною, то Кремль не здійснював би вплив на Україну за допомогою своєї Церкви і Путін не почав би війну", – переконаний Філарет.

Читайте також: Прагнення українців до автокефалії – це оборонна позиція, – історик

Нагадаємо, 9 жовтня у Стамбулі (Константинополі) розпочалося засідання Синоду Вселенського патріархату, яке триватиме три дні, і під час нього може бути надано дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви в Україні.

24 канал писав, що раніше з'явилась заява митрополита Австрійського та екзарха Угорщини Арсенія (Кардамакіс) щодо перенесення ухвалення рішення про надання Томосу для України. Він зазначив, що рішення Вселенський патріархат Константинополя ухвалить лише тоді, коли настане "відповідний час".

Водночас, речник УПЦ КП Євстратій Зоря назвав повідомлення про відкладення автокефалії фейком, адже митрополит Австрійський ніяк не міг до розгляду питання заявити про рішення, що справу про надання Томосу для України відклали.

Як створюватимуть Єдину помісну церкву в Україні?9 жовтня у Стамбулі розпочалося триденне засідання Синоду Вселенського патріархату. 10 жовтня на цих зборах церковники слухатимуть звіт посланців патріарха Варфоломія (екзархів), які майже місяць провели в Україні. Екзархи їздили по українських церквах, розмовляли зі священиками. Саме за результатами їхнього звіту Україні ймовірно й нададуть дозвіл на створення Єдиної Помісної Церкви. Після надання Україні Томосу у Києві проведуть об'єднавчий Собор, на якому оголосять про створення нової автокефальної Православної церкви і оберуть її предстоятеля. На думку релігійних експертів, цей Собор може відбутися вже до кінця 2018 року. Православна автокефальна церква та УПЦ Київського патріархату мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.

Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.