Софія Київська – місце, де за прогнозами експертів проведуть об'єднавчий Собор і оберуть Предстоятеля єдиної Української помісної церкви після оголошення Томосу.
Читайте також: РПЦ дограється, і в Росії з’явиться інша церква, – експерт
Але після рішення Константинополя розпочинається не менш легкий шлях із розподілом майна, протистоянням Москви та навіть встромлянням палиць у колеса. Під час оголошення Томосу Константинополь визначиться і з назвою для Української помісної церкви. Далі церкви – православна автокефальна та Київського патріархату – мають самоліквідуватися і долучитися до новоствореного релігійного об'єднання.
Софіївський собор
А от реакція Московського патріархату на такий союз буде неоднозначна. Частина вірян усе ж таки вирішить також приєднатися. Соціологи порахували: від 29% (а за іншою статистикою навіть усі 50%) готові змінити юрисдикцію на користь Української помісної церкви. Експерт прогнозує, що після оголошення Томосу шість-сім тисяч церков МП захочуть приєднатися до помісної церкви. Згодом цю ідею підхоплять і ті, хто сумнівається.
А що ж буде з майном тих, хто захоче долучитися до Української помісної церкви. Поки що з цим проблеми. Адже в українському законодавстві не прописаний механізм, яким чином громада може змінити юрисдикцію. Тому непоодинокі абсурдні ситуації: коли 90% громади виходять із Московського патріархату, але храм залишається тим, хто відмовляється від змін.
Читайте також: Автокефалія для України: в РПЦ зробили новий рішучий крок
Є законопроект, який може внести раціональне зерно в цей процес. Але документ давно припадає пилом у Верховній Раді, розповідає релігієзнавець Олександр Саган. Хоча для помісної церкви ухвалення цього проекту вкрай важливе.
Статус залишається в цій громад із більшістю. В статут вносяться, і прописується, що вони вже іншого патріархату. А меншість реєструє нову громаду і проситься на позачергове богослужіння в церкву,
– сказав експерт.
Інший механізм існує для важливих історичних пам'яток, якими користується Московський патріархат. Наприклад, Києво-Печерської та Почаївської лавр. Їх віддали в оренду на майже 50 років. Ці угоди можна розірвати. Але цього лише й чекає Москва, щоб роздмухувати конфлікт на території України.
Тому найоптимальніший варіант: (на думку експертів) або сідати за стіл переговорів, або чекати, коли самі віряни лавр захочуть долучитися до єдиної Української помісної церкви. Але Москва готова до кінця відстоюватиме права як на маленьку церкву в селі, так і на найбільші історичні пам'ятки.
Бачимо, що вже є певні заклики, що у нас відбирають святиню. Ми цю святиню будемо обстоювати до крові, до останнього. Якщо в нас будуть забирати наші святині, то ми здійснимо самопідпал,
– відповіла релігієзнавець Тетяна Деркач.
Об'єднавчий собор, на якому оберуть того, хто очолить єдину Українську помісну церкву, відбудеться до кінця року, впевнені релігієзнавці. А от на створення самої церкви на практиці може піти декілька років.