Таку думку 24 каналу висловив виконавчий директор центру прикладних політичних досліджень "Пента" Олександр Леонов.
Читайте також: "Автокефалію має давати патріарх Кирил": РПЦ звинувачує Україну у зв'язках з "розкольниками"
За словами експерта, призначення Вселенським патріархатом своїх екзархів (повірених) у Києві стало червоною лінією, яку перетнув Константинополь. І після цього складно відіграти ситуацію назад. Тому що це буде удар, дипломатична особиста поразка Вселенського патріарха Варфоломія, яка може призвести до втрати його впливу. А саме через надання Томосу і створення Української єдиної помісної церкви Варфоломій піднімає свій статус і посилює вплив.
Нещодавній візит російського патріарха Кирила до Варфоломія навіть у росЗМІ визнали провалом і поразкою. А собор у Константинополі фактично зняв усі технічні питання і відкрив шлях до надання Томосу українській церкві. Було зазначено, що жодна інша церква не може накласти вето чи завадити цьому. І, вочевидь, рішення про Томос буде під час засідання Священного Синоду Вселенського Патріархату, що відбудеться 9-11 жовтня,
– переконаний Леонов.
При цьому політолог наголошує: РПЦ іде впевнено розкольницьким шляхом і сама запустила цей процес.
"РПЦ проігнорувала Вселенський собор, який мав відбувся на Кіпрі. Цей собор повинен був стати тріумфом Варфоломія, оскільки кількасот років не було такого зібрання. РПЦ його зірвала. Цим нанесла особисту образу Варфоломію і стала в очах низки ієрархів розкольником. Вся ця риторика РПЦ про невизнання Вселенського патріархату, вихід – гра на розкол", – вважає Олександр Леонов.
Водночас експерт наголошує: Константинополь демонструє волю до боротьби і готовність жорстко протистояти РПЦ. Зокрема, після заяви РПЦ про розкольницькі дії Константинополя з’явився документ, підготовлений науковцями, про те, що ніколи Київська церква не передавалася московській. Це, на думку Леонова, ще раз свідчить, що є консенсус щодо протидії РПЦ.
Константинополь витягує Росію на своє поле. РПЦ бере всіх на переляк. А Вселенський патріархат переводить усе в канонічні форми, наявність історичних документів. Вони зачепили РПЦ на гачок. А шляхи опору в РПЦ обмежені, вони можуть догратися, що в РФ з’явиться інша канонічна церква,
– зазначив Леонов.
Нагадаємо, 19 квітня Верховна Рада схвалила постанову про звернення президента Петра Порошенка до Вселенського патріарха Варфоломія щодо надання автокефалії Українській православній церкві. Згодом Вселенський Патріархат розпочав всі відповідні процедури.
На початку вересня Вселенський патріархат у межах підготовки до надання автокефалії Православній церкві в Україні призначив своїх екзархів (повірених) у Києві.У РПЦ це панічно розкритикували, назвавши "вторгненням на канонічну територію Московського патріархату". Крім того, 14 вересня з цієї ж причини синод РПЦ вирішив припинити участь у роботі структур під головуванням Константинопольського патріархату.
Пізніше стало відомо, що Предстоятель Української православної церкви московського патріархату Онуфрій відмовився від зустрічі у Києві з екзархами Константинопольської церкви. Також в УПЦ МП виступили з вимогою, аби константинопольські повірені покинули "канонічну територію" їхньої церкви.
Що таке Томос?Томос – це унікальний церковний документ. Випускають його, коли головна церква хоче надати фактичну незалежність – автокефалію. Зрідка Томос видають з питань, які стосуються положень християнського віровчення, найчастіше він стосується церковного устрою.