Як міг звучати голос Тараса Шевченка: нейромережа спробувала його відтворити
- Науковці спробували відтворити голос Тараса Шевченка за допомогою нейромережі та антропологічних даних з посмертної маски поета.
- Проєкт реалізували у 2021 році компанії TABASCO та Wantent за участі 150 експертів, використовуючи багатофакторну модель та нейронний синтез.

Тарас Шевченко – культова в українській культурі постать. Однак у нас немає жодного запису голосу видатного поета.
Проте його спробували відтворити науковці за допомогою нейромережі. Як міг звучати голос Кобзаря – розповідає 24 Канал з посиланням на Історичну правду.
Цікаво У макулатурі знайшли унікальне видання "Кобзаря" Тараса Шевченка
Як міг звучати голос Шевченка
Оскільки перший фонограф був винайдений через 16 років після смерті Тараса Шевченка, записів його голосу не існує. Однак у 2021 році рекламна компанія TABASCO спільно з компанією Wantent представила результат річної роботи за участі 150 експертів – відтворений голос Тараса Шевченка.
У цій роботі неабияк посприяла посмертна маска поета, яка зберігається в Національному музеї імені Тараса Шевченка. З її допомогою було встановлено чимало антропологічних даних. На їх основі було створено 3D-модель голови Шевченка.
За допомогою багатофакторної моделі та нейромережі зі 108 кандидатів було відібрано 3 найбільш репрезентативні за наступними параметрами: зовнішність, зріст, статура, регіон, особливості здоров'я та інші. На останньому етапі, завдяки технології нейронного синтезу, було об'єднано риси трьох голосів та відтворено голос письменника.
"Садок вишневий коло хати" голосом Шевченка: дивіться відео
"Гайдамаки" голосом Шевченка: дивіться відео
Тарас Шевченко був не лише видатним поетом, але й талановитим художником. Шевченко за своє життя написав близько 1 000 картин, серед яких були доволі відверті – зокрема й оголений автопортрет, який тривалий час був під цензурою.