Укр Рус
11 квітня, 19:18
2

Допомога не безкоштовна: США хочуть повернути мільярди через українські ресурси — NYT

Основні тези
  • США запропонували Україні угоду, що передбачає повернення допомоги через контроль над прибутками з українських природних ресурсів без гарантій безпеки.
  • Умова угоди: повернення мільярдів доларів допомоги з 4% річних, інвестиційний фонд під контролем США отримує половину прибутку з українських ресурсів.
США озвучили нові вимоги до України США озвучили нові вимоги до України

США запропонували Україні нову мінеральну угоду, яка передбачає повернення всієї допомоги, отриманої під час війни, під 4% річних. Натомість – жодних гарантій безпеки, але повний контроль над прибутками з українських надр.

Про це розповідає 24 Канал з посиланням на The New York Times. США хочуть повернути мільярди доларів, які надали Україні як допомогу під час повномасштабної війни з Росією.

Читайте також Зеленський сам запропонував США угоду щодо копалин, – Блінкен

США пропонують Україні фінансову петлю

Але зробити це Вашингтон пропонує за рахунок українських природних ресурсів – без жодних гарантій безпеки.

Що передбачають нові умови угоди:

  • Україна повинна повернути США мільярди доларів, які отримала як військову та фінансову допомогу після вторгнення Росії у 2022 році – це повернення до початкової вимоги Дональда Трампа;
  • Половина прибутку з розробки природних ресурсів, включно з критичними мінералами, нафтою, газом, а також портами й трубопроводами, має надходити до інвестиційного фонду, що контролюється США;
  • Прибутки фонду мають бути реінвестовані в українські видобувні проєкти, але точна частка таких інвестицій не розкривається;
  • Жодних гарантій безпеки для України нова угода не передбачає;
  • США забиратимуть прибуток із фонду, поки Україна не виплатить усю надану допомогу разом із 4% річних.

У NYT зазначають, що пропозиція викликала стурбованість серед українських урядовців. Фактично Києву пропонують довгострокову фінансову залежність у той час, як питання безпеки повністю ігнорується.

На фоні дискусій про продовження підтримки України в Конгресі, ця угода може суттєво вплинути на стратегічні відносини Києва та Вашингтона – з акцентом не на безпеку, а на борги й контроль над ресурсами.