Сійярто заявив, що в Україні відбувається атака на угорців і попросив ЄС відреагувати
Джерело:
infostartМіністр закордонних справ Угорщини заявив про утиски угорців на Заході України. Мовляв, Україна відбирає в угорців їхні права.
Петер Сійярто заявив, що у західній половині України відбувається "концентрована, серйозна атака на угорську громаду".
До теми Орбан – прикрий сусід: Washington Post звернув увагу на угорський вплив на Закарпаття
Що сказав Сійярто про Україну
За його словами, грудневе положення України про нацменшини створило "ще гіршу ситуацію, ніж раніше". І це викликає у міністерства закордонних справ Угорщини "занепокоєння".
Угорських вчителів та директорів шкіл безпідставно масово звільняють, а угорські установи змушують прибрати свої угорські національні символи – це ознаки серйозної антиугорської атаки. ЄС також має діяти проти цього. Неприйнятно, що будь-хто може ставити це як двостороннє питання,
– заявив Сійярто.
Він наголосив, що Україна є країною-кандидатом на членство в ЄС. І захист національних спільнот та забезпечення їх прав є як цінністю ЄС, так і зобов'язанням ЄС.
Ми очікували, що становище меншин покращиться під час переговорів про членство з Україною, але це не так... Україна потребуватиме європейських рішень, яких без нас не буде. Чим більше прав буде відібрано, чим довше повертатимуться ці права, тим складніше Угорщина прийматиме ці рішення,
– сказав Сійярто.
Він додав, що приділяє велику увагу питанню національних меншин у переговорах про вступ з Україною і порушить це питання на майбутньому саміті ЄС-Україна.
Довідка. 13 грудня, Верховна Рада України ухвалила євроінтеграційний закон №8224 про національні меншини (спільноти) України. Законопроєкт підтримали 324 парламентарі. Він встановлює, що національна меншина України – це стала група громадян України, які не є етнічними українцями, традиційно проживають на території України, об’єднані спільними етнічними, культурними, історичними, мовними та/або релігійними ознаками, усвідомлюють свою приналежність до неї, виявляють прагнення зберегти й розвивати свою мовну, культурну, релігійну самобутність.На Закарпатті проблеми з українською у школах
- Чинне законодавство не передбачає функціонування закладів освіти з навчанням мовою національної меншини. Проте закон вимагає створення окремих класів (груп) із навчанням мовою відповідної національної меншини поряд із державною мовою. При цьому в таких класах обсяг навчального часу предметів, які вивчаються державною мовою, має поступово збільшуватися від 20% у 5-му класі до 60% у старшій школі.
- Проте всупереч законодавству в Берегівському районі (Косонська сільська рада) діє 4 школи, офіційні повні назви яких містять слова "з угорською мовою навчання". Зокрема мовиться про Попівську гімназію, Рафайнівську гімназію, Шомівську гімназію, Запсонську гімназію.
- Також в освітніх програмах та навчальних планах усіх шкіл району, в яких функціонують класи з навчанням угорською мовою поряд з державною, не визначено мову викладання кожного предмета. Така ситуація приводить до порушень. Зокрема у Виноградівській загальноосвітній школі І – ІІІ ступенів №3 імені Жіґмонда Перені в усіх класах предмети викладаються одночасно двома мовами: 70% – угорською, 30% – українською.
- Насамперед це створює проблеми для дітей. Адже відсутність володіння українською мовою відповідно до освітніх стандартів сповільнюватиме повноцінну інтеграцію здобувачів освіти до українського суспільства.