Робота за трьома пунктами триває: які перспективи України на вступ в ЄС

8 листопада 2023, 16:31
Читать новость на русском

Україна може розпочати переговори про вступ до Євросоюзу вже цього року. Водночас нашій державі необхідно провести ще низку реформ для повного виконання домовленостей із ЄС.

Про це 24 Каналу розповів політолог Ігор Рейтерович. На його думку, Україна цілком здатна виконати всі поставлені Єврокомісією вимоги щодо подальших реформ.

Дивіться також Скандальному Дубінському вручили протокол про корупцію: що це означає

Рішення Єврокомісії

Урсула фон дер Ляєн зазначила, що Україна виконала 90% із запропонованих їй реформ. Водночас не повністю виконаними, за повідомленнями журналістів, вважаються 3 з 7 критеріїв, а саме:

  • боротьба з корупцією;
  • деолігархізація;
  • питання нацменшин.

Однак важливо розуміти, що український уряд дійсно працює над цими питаннями й про відсутність прогресу в них не йдеться. Приміром, спеціально до цього звіту Єврокомісії Верховна Рада прийняла закон про нацменшини.

"Те, що в українському законодавстві є моменти, які потребують виправлення, не є проблемою для нас. Адже зараз Верховна Рада, комісії та профільні міністерства зможуть допрацювати ці моменти відповідно до європейського законодавства", – пояснив політолог.

Ігор Рейтерович про роботу над вступом України до ЄС: дивіться відео

Що стосується посилення боротьби з корупцією, то Єврокомісія висуває до України цілу низку комплексних реформ, в тому числі й створення нових інституцій. Для того, щоб впровадити подібні реформи, потрібен час, адже буде помилкою робити їх швидко, а не якісно. Відповідно, для завершення цієї реформи буде доречно встановити адекватний граничний термін.

Водночас реагуючи на потребу поступу в деолігархізації, Володимир Зеленський оголосив, що незабаром на розгляд Верховної Ради подадуть закон про лобіювання. Раніше його функції виконував так званий "закон про олігархів", прийнятий наприкінці 2021 року. Однак він не зовсім відповідав європейським практикам, але нове напрацьоване рішення зможе створити більш здорові відносини між владою та бізнесом.

Наскільки важкими будуть переговори щодо вступу

Треба розуміти, що з початком переговорів про вступ України до ЄС, кількість реформ, які треба буде впровадити, суттєво збільшиться. До того ж після втілення нових рекомендацій щодо наближення українського законодавства до загальноєвропейського на Україну чекатимуть переговори з кожною країною-членом окремо.

Водночас головним завданням України станом на зараз є завершення розбудови антикорупційної інституції. Це не означає, що корупція в Україні одразу зникне, але принаймні це дасть змогу ефективніше з нею боротися.

Варто наголосити, що заяви про те, що із початком перемовин про вступ Україна буде змушена беззастережно виконувати всі вимоги ЄС, є неправдивими. Безліч теперішніх членів домовлялися про впровадження практик Євросоюзу з урахуванням локальної специфіки,
– зазначив політолог.

Європі не йдеться про те, що Київ повинен "скалькувати" всі закони ЄС. Саме тому цей процес і називається "переговорами", адже в ньому в обох сторін є можливість знайти компромісні рішення.

“У свій час полякам вистачило на фінальний етап інтеграції до ЄС 2 роки. Це досить оптимістичний сценарій для України, але наш шлях не повинен бути набагато більшим”, – спрогнозував Рейтерович.

Вступ України до ЄС: що про це відомо

  • Україна отримала статус кандидата в члени ЄС у 2022 році через кардинальну зміну політики Євросоюзу щодо розширення. Водночас Київ закликали виконати 7 блоків реформ задля підтвердження цього статусу.
  • Урсула фон дер Ляєн сподівається, що переговори між Україною та ЄС розпочнуться вже цього року. Водночас прогрес Києва щодо 3 незавершених реформ оцінять в березні 2024 року.
  • Водночас опонентами перемовин про вступ України може стати Угорщина, у якої є особливі вимоги щодо питання нацменшин. Однак Київ налаштований вирішити й цю проблему в дискусіях з її представниками.