Україна без корупції: чи можемо ми щось змінити
Кожний рік ми, журналісти-розслідувачі, починаємо з того, що замислюємося, про що розповідатимемо своєму глядачу, які схеми копатимемо. А раптом розслідувати буде нічого? Але в найближчій перспективі відсутність тем – це точно не про український інформпростір. Так от роботи у 2017 році нам точно не бракувало, і від того ми не надто раділи.
Як громадяни ми розуміємо – країна загрузла у корупції. Лікування довге і важке. А імунітет слабкий.
Особисто я спостерігаю корупцію скрізь – від найнижчої до найвищої ланки. Дрібна корупція особливо боляче вражає від розуміння того, що ти залежний від неї. Банальний похід до профільного лікаря у міській лікарні неможливий без хрустких купюр. Інакше тебе просто не приймуть і спрямують до загальної черги в районній поліклініці. Хочеш бути здоровий – плати.
Читайте також: Білі ворони української правової системи: жінки, які наважились протистояти системній корупції
І як тут не згадати про медичну реформу, якій супротивилися чимало народних обранців. Мовляв, зроблять з медицини корупцію, і вона стане геть недоступною. Але, як на мене, гірше і корумпованіше, ніж є зараз, зробити щось важко. Зміни необхідні, як повітря.
Дрібну корупцію ми відчуваємо кожного дня. Це і ями на дорозі, бо на ремонтах доріг безбожно крадуть мільйони. Це і черги у дитячі садочки, бо кожне дефіцитне місце продається та купляється. Це і регулярні побори у шкільні фонди на нібито ремонти, бо виділені з бюджету кошти банально дерибаняться та йдуть на відкати.
Саме через корупцію загинули дівчатка в таборі "Вікторія" під Одесою, бо на будматеріалах та пожежній безпеці зекономили. Кошти розікрали. Хтось збагатився, а хтось носить квіти до могил. Корупція вбиває.
Пожежа у таборі "Вікторія" в Одесі
Навіть наші щомісячні платіжки за комунальні послуги, які ми змушені оплачувати кожного місяця, — це теж результат корупції, але вже вищого рівня. Тут я мушу нагадати вам про формулу "Роттердам+", з якої сформовані тарифи на тепло та електрику в наших домівках.
Злощасна роттердамівська формула – відвертий заробіток енергетичних компаній Ріната Ахметова, які нібито спалюють вугілля для виробництва електрики, привезене аж із Ротердаму.
Читайте також: Кому вигідно спустити на гальмах арештоване майно Коломойського
Але вже говорено-переговорено і встановлено слідчими НАБУ – більшість вугілля, з якого формується тариф, вироблена в Росії. Або завезена з окупованих територій. Усі ми – заручники бізнес-плану пана Ахметова. Формула – це відвертий обман, легалізований НКРЄКП. До речі, з легкої руки президента Порошенка. Так, знаємо. Так, приголомшені. А що ми можемо вдіяти? А нічого – стиснути зуби та вправно платити.
Великі ігри у великій політиці ніхто не скасовував. І на четвертий рік після Майдану ми знову зрозуміли – до влади прийшли люди не заради змін у країні, а заради збагачення. Пафосні промови зі сцени Майдану про те, що ми викорінимо корупцію та заживемо по-новому, не справдились.
Порошенко на Майдані
У результаті ми отримали навіть антикорупційне тріо, покликанням якого було попередження корупції та нещадне покарання для корупціонерів.
Я про сподівання на роботу НАЗК, НАБУ та САП. Так, ми спостерігали страждання Романа Насірова у картатій ковдрі за ґратами в залі суду, ми бачили кадри затримання Миколи Мартиненка і гучну весняну спецоперацію, коли гелікоптерами до столиці звозили нечистих на руку податківців, і навіть захоплювалися віртуозною акторскою грою агента Катерини та відвертими промовами нардепа Розенблата, який був готовий до будь-яких законодавчих ініціатив за певну суму в іноземній валюті.
Ми бачили багато чого, надихались на логічне продовження цих історій та відверто розчаровувались фіналом. Жоден з фігурантів гучних корупційних викривальних справ навіть на крок не наблизився до судового вироку. Вони віртуозно викручуються з будь-яких, навіть здавалося б, патових ситуацій, знаходять собі поручителів, застави, виходять з-під варти, повертаються на державні посади та врешті забувають про порушені проти них справи.
Напевне, найбільшим шоком та розчаруванням для нас особисто став конфлікт між ГПУ та НАБУ через викриття таємних агентів. Такого розвитку подій ми точно не могли передбачити. Мало того, що відомства пішли одне проти одного, та ще ГПУ дозволила собі розсекретити явки-паролі-імена та адреси усіх таємних агентів НАБУ. І заради кого? Заради чиновниці ДФС, яка була готова взяти хабар за свої послуги. Але в якийсь момент щось пішло не так, і комусь добряче наступили на хвіст. І от тепер, коли таємні агенти НАБУ – вже зовсім не таємні, в корупціонерів додалося впевненості у власних діях.
Насправді, великою політикою цікавляться не так вже й багато українців. Далеко не кожний усвідомлює свою роль у цьому процесі. А вона насправді важлива. Ігнорувати те, що відбувається навколо не можна. Громадянська позиція кожної людини має впливати на політику в державі. Адже той рівень корупції, який нині є в нашій країні, прямо впливає на наше життя.
Читайте також: Зухвалий дерибан: як розкрадають землю під Києвом
Про лікарні, дороги та дитячі садочки я вже згадувала. А як гадаєте вплине на нас дискредитація антикорупційних органів? Це не просто конфлікт високопосадовців, це дискредитація цілої країни в очах європейських сусідів. А, напевне, багато українців побоюються відміни безвізу з Європою. Як на мене, це цілком реальна ситуація, якщо незабаром додасться ще пара-трійка подібних скандалів з НАБУ та ГПУ.
Тож позиція багатьох на кшталт "моя хата скраю", "я не на що не впливаю" і "розберуться без мене" – крок в нікуди.
Боріться із проявами корупції одразу – за порогом вашого будинку, не будьте байдужими до того, що відбувається в країні. Лише разом можна цьому протистояти заради того, аби змінити країну.