Українські політики – агенти КДБ: чому не можна назвати їхні імена – пояснення Укрдержархіву
Сьогодні оприлюднити імена українських політиків-агентів КДБ – неможливо. Річ у тім, що більшість відповідних документів знищили. Оскільки вони становили певну загрозу деяким політикам, що після розвалу СРСР прийшли до влади в Україні.
Джерело: телеканал "Дом"
Прокоментував це питання голова Укрдержархіву Анатолій Хромов. Зробив він це у ефірі програми "Неофициальный разговор", що вийшла на телеканалі.
Зверніть увагу Репресії в Україні через Різдво: СБУ оприлюднила радянські архіви
Документи радянських спецслужб щодо українських політиків: яка їхня доля
За словами Хромова, наприкінці 1980-х та у 1990 році дуже великі масиви документів, за негласною вказівкою, знищили.
Зробили це дуже технічно, скоротивши терміни їхнього зберігання. Але це був негласний наказ - зачищати документи,
– розповів голова Укрдержархіву.
Він додав: ті, хто працює з документами радянських спецслужб, зазначають, що "краще збереглися документи 1930 – 1940 років, і навіть 1920-х, ніж 1980-х і 1970-х.
"Тому що саме ці документи могли мати певну загрозу для політичної еліти, яка після розвалу СРСР прийшла до влади в незалежній вже Україні", – підкреслив Хромов.
Очільник державного архіву вважає, що дуже складно буде довести причетність політика до спецслужб, однак це можливо.
Якщо ми знаємо якесь оперативне прізвисько агента та його можна простежити в матеріалах інших справ, і будуть свідки, які будуть знати, хто там перебував, то можна, в принципі, довести, що агентом "Стрілою", наприклад, була ось відома або невідома конкретна людина,
– підкреслив Хромов.
Водночас він наголосив, що "саме списки агентів 1970 – 1980 років практично не збереглися, їх немає".
Зауважимо! Сьогодні в межах декомунізації кожен українець може без проблем отримати доступ до документів колишньої радянської спецслужби. Крім того, в Україні планують створити найбільший у Європі архів з документами КДБ.