Перший онлайн-центр
Детальніше про роботу Архіву національної пам'яті – читайте у матеріалі журналістів 24 каналу.
Увага Депортація кримських татар: СБУ оприлюднила архіви КДБ того часу
У травні 2020 року родичам репресованих відкрили онлайн-доступ до засекречених радянських документів відкрили. В Україні запустили консультаційний центр, який допомагає шукати документи в електронному вигляді.
Ми вже маємо тисячі звернень через телефон, через фейсбук, електронну пошту. Я розумію, що люди ніколи раніше не зверталися в архіви. Вони знають, що про це було страшно говорити, небезпечно говорити в той час,
– розповів директор архіву Інституту Національної пам'яті Ігор Кулик.
Що потрібно, щоб отримати доступ
Щоби отримати доступ до справ необхідно надати ім'я та дату народження репресованого. Після цього документи починають шукати в галузевих архівах:
- СБУ,
- МВС,
- прикордонної служби.
Як це працює в Європі
У пострадянських країнах подібні архіви працюють централізовано. У Польщі, Чехії та Словаччині процес збирання документів почали ще 15 – 20 років тому.
Документи мають бути перевезені, як у всій Центрально-Східній Європі, до спеціальної окремої установи – незалежної, яка має якраз функції зберігання, дослідження, наповнення документів такого типу,
– пояснив історик Володимир Бірчак.
Проєкт будівлі архіву
В Україні сама лише законна можливість створити подібний архів з'явилася у 2015 році. А спробу його спроєктувати зробили 2020 року в березні. Грошей на реконструкцію будівлі, яку під архів спеціально виділив Нацбанк, – держава не дала через скорочення видатків бюджету, хоч до цього обіцяла 58 мільйонів гривень.
Архів національної пам'яті / Фото "Історична правда"
"Оголосили тендер через Prozorro на визначення переможця будівельної організації. І через 3 тижні ми зняли свою заявку на тендері, тому що гроші в нас забрали", – розповів заступник директора з будівництва архіву Віктор Попівський.
Тож поки, представники держархіву чекають фінансування. На перші будівельні роботи і створення температурних умов для документів потрібно мінімум 18 мільйонів гривень.
Дивіться відео 24 каналу про роботу архіву: