"Українські" ракети КНДР, хук Шабуніна і повернення Саакашвілі: головне за тиждень
Українські школярі вирушили на навчання до Росії, у Німеччині знову пропонують визнати анексію Криму, ГПУ розслідує втручання НАБУ у вибори в США, – про ці та інші події тижня (14 – 20 серпня) читайте в огляді сайту 24 Каналу.
Персона тижня
Голова "Центру протидії корупції" Віталій Шабунін мало не потрапив за ґрати за побиття Всеволода Філімоненка, який представляється журналістом. Суд відпустив Шабуніна під особисте зобов’язання, хоча прокуратура просила спершу 5, а потім 3 роки тюрми.
Шабунін ударив Філімоненка 8 червня, коли той образив його колегу Олександру Устинову та бризнув Шабуніну в обличчя газовим балончиком. А за словами Філімоненка, Шабунін напав на нього після питання, чому той не служить в АТО. Постраждалий зафіксував побої.
Скандал тижня
Газета The New York Times припустила, що Північна Корея могла використовувати українські двигуни з заводу "Південмаш" для запуску міжконтинентальних балістичних ракет. Видання послалося на висновки впливового експерта Майкла Ельмана, який, однак, певний час працював у РФ. У статті йдеться, що двигуни могли бути закуплені на "чорному ринку".
Секретар РНБО назвав статтю провокацією російських спецслужб, а завод "Південмаш" заявив, що не виробляє таких двигунів вже багато років, а увесь залишок наявних деталей передано до РФ.
Читайте також: Порошенко знайшов позитив у скандалі з українськими двигунами
Тема тижня
СБУ розслідує вивезення 70 українських школярів до Москви та Санкт-Петербурга. Діти вирушили туди у рамках навчально-освітньої програми Росспівробітництва "Здрастуй, Росіє!", повідомило київське відділення Російського центру науки та культури.
Глава СБУ Василь Грицак заявив, що йому про це нічого не відомо та доручив розслідувати інцидент. У Міносвіти стверджують, що не мають права забороняти українським школярів їздити до РФ. Депутат ВРУ Наталія Веселова написала низку запитів щодо інциденту.
Провокація тижня
Крим ніколи не повернеться до складу України, його треба визначити частиною Росії. Про це заявив заступник голови ультраправої партії "Альтернатива для Німеччини" Александер Гауланд.
"Крим ніколи не повернеться до України. Санкції нічого не принесуть… Росія є державою у Європі і ми повинні інтегрувати її у європейський порядок. Потрібно зупинити її протиставляння НАТО", – сказав Гауланд.
Минулого тижня голова Вільної демократичної партії Німеччини Крістіан Лінднер теж заявляв, що питання Криму треба зняти з порядку денного заради налагодження відносин з РФ.
Подія тижня
В іспанській Барселоні фургон в’їхав у натовп перехожих в туристичному серці міста – на вулиці Ла-Рамбла. Загинули 13 осіб, понад 100 травмовані. Згодом автомобіль в’їхав у натовп у місті Камбрільс: 7 людей постраждали, одна жінка померла в лікарні. Також в Іспанії злетів у повітря житловий будинок, унаслідок чого загинула людина. Поліція пов’язує цей вибух з наїздами на пішоходів.
Таким чином, від рук терористів в Іспанії загинули 15 осіб. Відповідальність за теракти взяла на себе "Ісламська держава".
Новина тижня
Екс-глава Одеської ОДА Михеїл Саакашвілі, якого Петро Порошенко позбавив українського громадянства, заявив, що повернеться в Україну 10 вересня через пункт пропуску "Краковець" (Львівська область). Натомість Державна прикордонна служба повідомила, що не впустить Саакашвілі до України.
Тим часом Генпрокуратура Грузії направила до ГПУ черговий запит на екстрадицію екс-президента.
Абсурд тижня
ГПУ відкрила справу проти НАБУ за втручання у вибори президента США у 2016 році. Інформація про це з’явилася у ЗМІ. Згодом у прокуратурі це заперечили та додали, що розслідують факти розголошення матеріалів кримінальної справи посадовцями НАБУ.
Йдеться про "амбарну книгу Партії регіонів", дані з якої оприлюднило НАБУ. Серед прізвищ осіб, причетних до корупції, там зазначається Пол Манафорт, на той час – голова передвиборчої кампанії Дональда Трампа. Після цього Манафорт залишив посаду.
Поразка тижня
Київ потрапив до десятки найгірших для життя міст у світі. Про це свідчить рейтинг видання The Economist, у якому столиця України посіла 131 позицію зі 140. Примітно, що за останні п’ять років Київ продемонстрував рекордне зниження позицій, втративши в рейтингу 21,4%. Експерти видання пояснюють такий низький показник економічною нестабільністю та війною на Донбасі.
Найгіршим містом для життя у світі визнано Дамаск (Сирія), а найкращими – Мельбурн (Австралія), Відень (Австрія) і Ванкувер (Канада).
Дискусія тижня
Стаття головного редактора газети "Дзеркало тижня Юлії Мостової викликала суспільний резонанс. Мостова розкритикувала владу в особі президента Порошенка, так званих "антикорупціонерів", частину волонтерів та суспільство, яке потурає корупції і продає голоси на виборах.
Мостова дійшла висновку, що хоче поїхати з країни, однак залишиться, бо вірить, що "найтемніше перед світанком, а він настане ще в цьому десятилітті".
Емоційність та прямолінійність звинувачень, висловлених у статті, зачепила політиків, експертів та громадських активістів.