Універсальні авто, які долають будь-які перешкоди: на що здатні багі Dracarys з Brave Inventors
Вже понад рік однією з найгостріших потреб ЗСУ є транспорт. Волонтери, бізнес та звичайні українці спільно докладають максимум зусиль, аби закрити цей запит.
Окрім стандартних авто, великою популярністю для пересування у небезпечних регіонах користуються багі, як-от Dracarys. Ці легкі всюдихідні автівки створені командою талановитих українських інженерів. На що здатні такі машини та для яких цілей їх використовують, 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot розповідає у спецпроєкті Brave Inventors.
Дивіться також Крутіше, ніж бластер з комп'ютерних ігор: на що здатний антидрон "Kvertus"
Платформа Brave Inventors створена для винаходів та винахідників, для бізнесу та інвесторів, для волонтерів та військових. Заходьте на сайт, діліться своїми концептами та виробами або ж – підтримайте фінансово тих, хто щодня працює над інноваційними рішеннями, які наближають нашу спільну перемогу. Адже головна мета платформи – дати можливість допомогти один одному та заручитися підтримкою інших.У новому випуску ви познайомитеся з Мусою – засновником виробництва Dracarys, який відкрив майстерню та разом з командою виготовляє багі для українських бійців. Він розповів, чому ці машини є по-справжньому універсальними та чому їх можна модернізувати незліченну кількість разів.
Муса про особливості виробництва багі Dracarys: дивіться відео
Український Dracarys, який допомагає ЗСУ нищити ворогів
Dracarys – це легка позашляхова техніка, яка ідеально підходить для їзди бездоріжжям. Такі багі використовуються для розвідки, медичної евакуації, доставки боєкомплекту та пересування військових у зоні бойових дій. Історія проєкту почалася з початком повномасштабної війни росії проти України.
"Я думав над тим, що я можу зробити для нашої країни, чим можу бути корисним для військових. У той час я побачив відео на ютубі, що в Україні вже роблять багі. Але мені було цікаво створити щось краще та більш функціональне. Я зібрав команду, і ми почали конструювати цей транспорт", – пригадав Муса.
Назва машин з'явилася завдяки популярному американському серіалу у жанрі фентезі "Гра престолів".
Там був дракон, який палив ворога – ходоків. І я вирішив, що якщо наш Dracarys також тут допомагатиме знищувати противників, це буде чудово,
– зауважив засновник виробництва багі.
За його словами, концерт виготовлення Dracarys включає кілька складових.
1. Бюджет. Така машина має бути доступною для військових. Також завдяки простій конструкції та серійним деталям від автівок, які не є в дефіциті на вторинному авторинку, такі багі доволі легко можна відремонтувати.
2. Швидкість виготовлення. Як пояснив Муса, процес виробництва не може затягуватися і тривати довше, аніж машина потім працюватиме на фронті. А на війні термін життя автомобілів доволі малий.
3. Достатня кількість горизонтальних площин для перевезення вантажів. Спеціально для цього багі має плаский капот, багажник на даху та кузов, де можна транспортувати боєкомплект або будь-які інші необхідні речі.
Технічні характеристики багі Dracarys
Dracarys – легкий та маневровий, адже його вага становить усього 650 кілограмів. У залежності від потреб військових на багі можуть встановлюватися 2 типи двигунів:
- бензиновий 1.8;
- дизельний 1.9.
"Якщо бійцям потрібно перевозити вантажі та БК, тоді, звісно, треба використовувати дизель. А загалом на таку вагу бензиновий двигун 1,8 – оптимальний варіант", – розповів Муса.
Двигуни беруть від автівок-донорів, якими найчастіше виступають Audi або Volkswagen. Розробники віддають перевагу саме німецьким машинам з двох причин:
- По-перше, такі двигуни вже пройшли перевірку часом і показали, на що здатні.
- По-друге, вони мають характеристики, які ідеально підходять для багі.
Наприклад, якщо взяти двигун меншого об'єму, там буде слабша ходова частина. Якщо ставити великі колеса – 80 сантиметрів – і зі старту сильно газувати, може повиривати дроти. А це суперечить одному із базових концептів багі, які мають бути надійними. Адже це війна, і якщо машина зламається на дорозі, це становитиме небезпеку для життя військових,
– пояснив засновник виробництва Dracarys.
При виготовленні багі розробники використовують старі двигуни, у яких є мінімум електроніки. Адже такі машини часто їздять по багнюці або навіть можуть долати невеликі річки.
"Якщо на двигун потрапить волога, це може вивести електроніку з ладу. А нам це не потрібно", – зауважив Муса.
"Жоден серійний пікап не зможе зрівнятися з Dracarys"
Багі має високий кліренс – 45 сантиметрів, що забезпечує високу прохідність через піски, ліси та болотисту місцевість. Свою надійність Dracarys неодноразово довів під час випробувань.
"Що ми тільки не намагалися зробити з багі: і у воді "топили" – не у ріці, а у великих калюжах, їздили сходами та великими гірками під час дощу. І він ніде не забуксував, не сів "пузом", – розповів засновник виробництва Dracarys.
Dracarys з легкістю може долати багато перешкод / Фото розробників
За його словами, за прохідністю багі перевершують великі авто-всюдиходи.
"Я вважаю, що жоден серійний пікап не зможе зрівнятися з Dracarys. Адже це дуже легка машинка, а пікап важить мінімум півтори тонни. Йому не виграти конкуренцію, навіть якщо там є повний привод, а у багі – тільки задній", – наголосив Муса.
Dracarys має 4 місця для бійців та ще одне – для евакуації поранених
Багі розрахований на 4 людини: двоє розташовуються у кабіні, ще двоє – у кузові. Також Dracarys має ще одне місце для евакуації поранених: задню частину кузова можна трансформувати таким чином, що з'являється додаткова площина для медичних нош.
"Така ідея виникла після спілкування з військовими, які працюють у лісистій місцевості. Щоб не травмувати "300-го" гілками, ми його кладемо між двома сидіннями та фіксуємо спеціальними ременями. У цей час представники екіпажу, які сидять поруч, можуть надавати пораненому медичну допомогу", – розповів Муса.
У кузові багі Dracarys передбачене місце для евакуації поранених / Фото розробників
У разі потреби багі здатен транспортувати й понад 5 людей. Бійці можуть розташуватися стоячи у кузові, на крилах або на підніжках машини.
"На війні може трапитися все, що завгодно. Якщо потрібно когось підвезти, то 7 – 8 людей можуть якось зачепитися та доїхати. Як я вже казав, маса багі становить 650 кілограмів, а з 4 бійцями це вага звичайної легкової автівки. Двигун легко витримає навіть тоді, коли треба повезти більше пасажирів", – зазначив засновник виробництва багі Dracarys.
Dracarys поєднують простоту конструкції та комфорт використання
Особливості конструкції цього багі полягають у тому, що за потреби його можна доукомплектувати та обладнати в залежності від специфіки виконання завдань. Зокрема, на нього можливо закріпити певні типи озброєння.
"На Dracarys це зробити дуже легко, адже це цільнозварна конструкція, яка є дуже міцною. Тобто і на перед, і на дах багі можна встановлювати кулемет, дрібнокаліберний міномет чи автоматичний гранатомет – машина це легко витримає. А ось на пікап потрібно додавати зброю лише таким чином, аби вона кріпилася до рами на даху. Інакше дах зірве у буквальному сенсі – від віддачі під час пострілів", – пояснив Муса.
Розробники Dracarys максимально спростили його конструкцію, щоб можна було полагодити машину у польових умовах. Кожен багі – унікальний, тому на авто є свій QR-код, за яким користувачі можуть дізнатися, які саме деталі використали виробники. У випадку пошкодження це допомагає зрозуміти, як швидко і правильно розв'язати проблему.
Водночас Dracarys – це функціональні машини, які є дуже зручними у використанні. У салоні є все необхідне для комфортної роботи: ніші для зброї, сидіння з підтримкою, що не промокають, можливість відкривати вікно і регулювати його висоту, закриватися від бруду тощо.
Чому розробники Dracarys долучилися до проєкту Brave Inventors
Виробники Dracarys отримують велику кількість запитів на виготовлення таких машин. Аби зібрати кошти на багі, розробники відкривають банку на потреби конкретного підрозділу. Виробництво ж відбувається у кілька етапів. За словами Муси, іноді багато часу займає пошук автомобіля-донора.
"Ми не замовляємо окремо двигуни або коробки, а купуємо машину та тестуємо її. Якщо з нею все гаразд, потім розбираємо її, тобто знімаємо необхідні запчастини та встановлюємо їх на багі”, – пояснив засновник виробництва Dracarys.
Процес виготовлення Dracarys триває 2 – 3 тижні / Фото розробників
Він додав, що якщо вже є перевірена автівка, яка виступить донором деталей, то команда може виготовити багі за 2 – 3 тижні. Мінімальна вартість Dracarys складає 260 тисяч гривень. Однак ціна може зростати у залежності від комплектації. До того ж багі постійно модернізуються та покращуються. Фактично це конструктор, який можна складати незліченну кількість разів.
Як розповів Муса, розробники багі вирішили долучитися до проєкту Brave Inventors з 2 причин.
1. Обмін досвідом
"Коли я побачив ролик Brave Inventors, то подумав, що це дуже крутий проєкт. Адже нині в Україні є дуже багато винахідників, які конструюють різні речі. І зібрати все це докупи на одній платформі – дуже вдала ідея. Розробники можуть ознайомитися з іншими проєктами та знайти якесь рішення для своєї конструкції", – наголосив засновник виробництва багі Dracarys.
Він додав, що такий обмін досвідом дуже важливий, адже допомагає українцям у досягненні спільної мети – перемоги над ворогом.
2. Потреба у фінансуванні
"Це зручно для розробників, у яких є класні ідеї, але не вистачає коштів на їхню реалізацію. Водночас люди, які мають фінансові можливості, знайдуть на платформі проєкти, яким варто допомогти", – сказав Муса.
Підтримати виробників багі Dracarys можна на національній онлайн-платформі Brave Inventors, яка створена для допомоги українським винахідникам воєнного часу, волонтерам, інвесторам та всім, хто зацікавлений у наближенні Перемоги України. Кожен з вас може зробити свій внесок у те, аби швидше звільнити Україну від загарбників.