З моменту появи їхній прилад ANTIDRON KVSG зазнав кількох модифікацій. Якими технічними характеристиками володіє найсучасніша версія приладу для боротьби з безпілотниками, в рамках спецпроєкту Brave Inventors, реалізованого за підтримки COSMOLOT, розбирався 24 Канал.

Дивіться також Розробка від ZSU Electronics вже на Brave Inventors: чому важливо підтримати команду

У новому випуску представник компанії-виробника засобів "Kvertus" Вадим Чухрай розповів, скільки коштують портативні системи глушення дронів, як вони працюють, які дрони можуть приземляти та найголовніше – що відомо про їхню потужність.

Вадим Чухрай про важливість портативних антидронів на фронті: дивіться відео

Історія створення портативних систем для заглушення дронів

Ще у 2014 році, з початком війни на сході, невелика компанія "Kvertus", що займалася імпортом китайських телефонів вирішила перекваліфікуватися та запустити справу, яка б спеціалізувалася на пристроях для пригнічення зв'язку. На той час українській армії бракувало компактних "глушилок". Ознайомившись зі сферою зсередини засновники проєкту зрозуміли, що варто налагодити власне виробництво. Так, у 2017 році з'явився прототип антидрона, який сьогодні рятує життя наших захисників та захисниць.

ANTIDRON KVSG-6, представлена на Brave Inventors, – не перша ітерація антидрон-рушниці. Перша була розроблена років 6 – 7 тому і була схожа на бластер з комп'ютерних ігор,
– розповідає Вадим Чухрай.

Попри те, що це справді вузька ніша, перші покупці, які потребували такої техніки, з'явилися вже на перших етапах запуску проєкту. З часом список структур, який користувався послугами "Kvertus" поповнився прикордонниками та СБУ. Водночас вдосконалювалася і сама розробка.

Сучаснішій моделі років три. Тобто, коли почалося повномасштабне вторгнення ця модель в нас вже була. І ми вже активно продавали її. А коли почалося повномасштабне вторгнення, ми перевезли і масштабували виробництво у сотню разів,
– додає він.

ANTIDRON KVSG-6

Сьогодні на фронт передано понад 700 таких систем / Фото Ярослава Філімонова

На сьогоднішньому етапі не лише військові, але й цивільні розуміють, що війна дронів – це важливо. Тож пояснювати про специфіку використання засобу доводиться все рідше.

Характеристики ANTIDRON KVSG

Форма антидрона KVSG-6 із загальною вихідною потужністю 80 Вт обумовлена її функціоналом. Тут передбачені:

  • генераторна частина,
  • батарея,
  • антени.

Як пояснює Чухрай, завданням інженерів було помістити різні за функціоналом, параметрами та розміром деталі в один пристрій. А щоб він не мав вигляду шматка пластмаси, йому надали форму, що нагадує бластер із фантастичних фільмів.

Задача була зробити функціональну річ, але щоб вона ще й пристойно виглядала,
– підкреслює він.

Антидрон діє шляхом придушення каналів керування та навігації БПЛА, що призводить до нейтралізації та посадки ворожої техніки. Загалом він блокує:

  • дистанційне радіокерування і відео передачу 2.4G WIFI 2400 – 2500 МГц 20 Вт;
  • навігацію GPS L2 1227 МГц 10 Вт;
  • дистанційне радіокерування 868 – 912 МГц (860-920 МГц) 10 Вт;
  • дистанційне радіокерування 433 – 434 МГц 10 Вт;
  • навігацію GPS L1 + Glonass 1575 – 1620 МГц 20 Вт;
  • дистанційне радіокерування і відео передачу 5.8G 5.7- – 5.9 ГГц 10 Вт.

"Діапазони вибрані не випадково – саме ті, на яких найчастіше передаються дані між дронами. У комерційних дронах сьогодні основні 2 діапазони частот – 2,4 та 5,8 ГГц. Також у них є навігація – GPS L1. Наші рушниці охоплюють ці та додаткові діапазони. Їх закривають білим шумом і якщо якийсь прилад передає інформацію, то антидрон може його заблокувати. Ще є GPS L2 і L5 – ці частоти використовують рідко, але вважаємо, що вони не завадять, адже такі кейси теж бували", – пояснює Чухрай.

Характеристики ANTIDRON KVSG

Антидрон діє шляхом придушення каналів керування та навігації БпЛА / Скриншот з відео 24 Каналу

Водночас аспект дистанції, за словами представника компанії, не є універсальним, оскільки ефективність завад залежить від багатьох факторів. Основний з них – якість сигналу дрона.

Якщо у дрона добра якість сигналу від пульта, то заглушити його буде важче. Якщо заглушити дрон важче, то дистанція глушіння його буде менше. Також впливає модель самого дрону, бо є різні дрони і вони по-різному передають дані. Тобто є різні протоколи. І один дрон ми можемо заглушити на 3 кілометри, наприклад Mavic-2, а Mavic-3 ми за тих самих умов можемо заглушити на кілометр,
– додає представник компанії.

Час роботи приладу – від 30 – 60 хвилин в залежності від моделі. При цьому заряджається він орієнтовно 8 годин. Щоб забезпечити безперебійну роботу, у комплект входить 2 батареї, тому поки одна в активному використанні, іншу потрібно ставити на підзарядку.

Технічні характеристики ANTIDRON KVSG / Скриншот з відео 24 Каналу

Вартість розробки

Коштує така антидронова система 12 тисяч доларів. У вартість входять:

  • сама рушниця,
  • батареї (можуть бути також і посилені),
  • сумка,
  • ремінь,
  • маскувальний чохол.

За цю ж вартість оператори отримують і простоту використання. Адже для її експлуатації потрібна всього лише одна кнопка. Окрім швидкого освоєння, розробка має безліч інших переваг, зокрема:

  • Спрямованість дії.
  • Протидіє більшості типів дронів.
  • Портативний завдяки акумуляторній батареї.
  • Індикація заряду батареї.
  • Компактність і легкість.
  • Можливість швидкого розгортання.

Прилад ANTIDRON KVSG​ має безліч переваг / Фото розробників

Важливо те, що інформація про шкоду антидрон-систем не доведена.

Як і будь-яке випромінювання – здоров'я вони не додають. Але окремих досліджень не було. Тому сказати точно, що ця рушниця впливає на здоров'я – неможливо. Питання лиш в альтернативах. Якщо поруч працює дрон з мінометом, то ця рушниця не так вплине на здоров'я, як міномет. Тому, обираючи між цими факторами, краще обрати рушницю,
– зазначає Чухрай.

Він підкреслює, що є люди, які довго працюють з їхніми розробками, і побічних реакцій за цей час не спостерігалося.

Чому компанія-виробник Kvertus вирішила долучитися до платформи Brave Inventors

За словами Чухрая, платформа Brave Inventors – це насамперед можливість донести інформацію про продукт, його важливість та актуальність на фронті. До того ж, ознайомившись із цією інформацією, люди одразу зможуть підтримати проєкт та цим самими зменшити дефіцит портативних засобів такого типу на фронті.