Багато розробок спрямовані на те, аби ЗСУ було легше виконувати чимало завдань. Саме про такі ініціативи та їх авторів 24 Канал за підтримки компанії Cosmolot розповідає у новому спецпроєкті – Brave Inventors.
Дивіться також Сучасні технології для енергонезалежності ЗСУ: чому важливо підтримати проєкт Burevii
У новому випуску ми познайомимо вас із талановитою командою проєкту ZSU Electronics, яка створила дистанційний підривач RF v1.0. Для чого призначений цей винахід, як він працює та як допомагає військовим на полі бою і не тільки, читайте далі.
Як дистанційний підривач RF допомагає українським військовим: дивіться відео
Як виникла ідея розробки
RF – це система, яка дозволяє підривати мінні поля на відстані. Ідея такого пристрою з'явилася після того, як представники команди розробників тісно поспілкувалися з українськими захисниками, які тримали оборону у промзоні міста Авдіївка, що на Донеччині.
Дистанційний підривач RF – пристрій для віддаленого керування мінними полями / Скриншот з відео 24 Каналу
"Після щільного мінометного чи артилерійського обстрілу уламки знімають розтяжки, тож фактично позиції наших військових оголюються – перед ними немає ніяких мінних загороджень. Тому сапери змушені ризикувати життям і знову виходити у небезпечну зону, аби встановити нові міни", – розповів Андрій Явір, співзасновник ZSU Electronics.
У той час ще один співзасновник проєкту – Дмитро Сафронов – мав справу з безпровідними технологіями. Саме їх винахідники вирішили використати для створення пристрою, який міг би полегшити завдання українським саперам. Ініціатива об'єднала розробників із різних регіонів, зокрема Львівщини, Донеччини та Одещини. Над створенням дистанційного підривача мін RF команда працювала віддалено і комунікувала між собою в онлайні. Та відстань не стала на заваді у роботі, адже йдеться про допомогу нашому війську.
Підривач RF допомагає дистанційно знищувати ворога
RF складається зі спеціальних модулів, які з'єднуються з підривачами та встановлюються безпосередньо біля вибухових пристроїв. Також до комплекту входить пульт, за допомогою якого оператор може моніторити ситуацію на безпечній відстані, а у разі потреби – дистанційно підірвати міну.
Ці модулі за командою подають напругу на підривач, внаслідок чого відбувається детонація. При цьому ніяких дротів не потрібно – сигнал передається завдяки безпровідній технології. Фактично йдеться про керовані мінні поля,
– зазначив Андрій Явір, співзасновник ZSU Electronics.
Пульт RF дозволяє дистанційно знищувати ворога / Скриншот з відео 24 Каналу
RF береже життя українських військових, адже їм не потрібно постійно перевіряти ситуацію з мінами. І навіть більше – пристрій дозволяє дистанційно знищити ворога, якщо той опиниться у зоні мінного поля.
"Кожен модуль відповідає за 1 міну. Ми їх розставляємо і позначаємо точки на карті. Далі, наприклад, летить дрон або ж із позицій доповідають, що з певного боку підходить ворожа техніка чи піхота. Отримавши цю інформацію, оператор мінних полів із пульта обирає на мапі конкретну точку, вводить номер модуля і підриває міну", – пояснив Андрій Явір.
Дистанційний підривач RF може автономно працювати до місяця
За словами розробників, RF дозволяє керувати мінними полями на відстані 10 кілометрів. Ще однією перевагою винаходу є великий час автономної роботи модулів. На кожен з них встановлюється батарея, яка у залежності від цілей може тримати заряд від тижня до місяця. Винахідники працюють над тим, аби продовжити цей термін до 2 місяців.
Член команди техпідтримки ZSU Electronics Михайло / Скриншот з відео 24 Каналу
"Якщо потрібно замінувати певний об'єкт на кордоні, то модуль повинен працювати якомога довше, аби не довелося до нього ходити раз на тиждень", – зауважив Михайло, член команди техпідтримки ZSU Electronics.
За допомогою пульта оператор має можливість відстежувати ситуацію на мінному полі. Зокрема, можна дізнатися рівень заряду віддаленого модуля.
Пристрій сам сповістить, якщо його хтось чіпає або якщо у нього сідає батарея. Модуль працює на випередження, що дозволяє уникнути ситуацій, коли потрібно працювати, а він вже вимкнувся,
– зазначив Михайло.
Наразі команда розробників ZSU Electronics працює над тим, щоб покращити дистанційний підривач RF ще більше. Винахідники готові експериментувати та змінювати тактико-технічні характеристики пристрою у залежності від потреб користувачів.
RF – альтернатива засобів розмінування для ДСНС
Дистанційний підривач RF можна використовувати не лише у зоні бойових дій. Пристрій також може допомогти саперам ДСНС, які очищають українські території від мін, залишених російськими окупантами.
Дистанційний підривач RF допоможе ДСНС розміновувати території / Фото Shutterstock
"В Україні є багато місць, де фахівці виявляють вибухонебезпечні боєприпаси, які не здетонували – міни, розтяжки, протитанкові снаряди тощо. Сапери можуть біля боєприпаса поставити ще якийсь заряд, під'єднати до дистанційного модуля і таким чином контрольовано підірвати снаряд", – розповів Андрій Явір, співзасновник ZSU Electronics.
За його словами, перевага такого способу полягає у тому, що дистанційний модуль для знешкодження боєприпасів можна використовувати багато разів.
"Це хороша альтернатива тим засобом розмінування, які зараз є", – зауважив співзасновник ZSU Electronics.
ЗСУ потрібна велика кількість дистанційних підривачів RF
Архітектура дистанційного підривача RF відкрита. Зокрема, можна збільшити кількість мінних полів або мін, відстань роботи пристрою або використати потужнішу батарею. Однак все це впливатиме на ціну. Зараз розробники намагаються створювати такі пульти, щоб вони були не лише корисними, але й доступними. Аби досягти цієї мети, команда ZSU Electronics долучилася до проєкту Brave Inventors.
Співзасновник ZSU Electronics Дмитро Сафронов / Скриншот з відео 24 Каналу
"По-перше, ми прагнемо взаємодіяти з замовниками, тобто користувачами, які перебувають на "нулі" та знають, що саме їм потрібно, аби полегшити їхню роботу. По-друге, це взаємодія з іншими командами для обміну ідеями та ресурсами у плані розробки чи інженерії. І, звісно, всі ми потребуємо фінансування. Так, ми можемо і ми робимо все це за власні кошти та за підтримки тих людей, які в нас повірили. Але якщо таких виробів буде більше, ми допоможемо великій кількості захисників", – наголосив Дмитро Сафронов, співзасновник ZSU Electronics.
Пульт дистанційного підриву мін RF – це незамінна річ на фронті. Пристрій дозволяє контролювати та підривати мінні поля у будь-яку погоду, з безпечної відстані і, що найголовніше, пульт сповістить оператора, якщо ворог вирішить самостійно зняти міну. Чим більше таких систем буде на озброєнні Сил оборони України, тим швидше вдасться прогнати окупантів із нашої землі.