Неоднозначне майбутнє уряду Шмигаля: змінять чи залишать?

29 грудня 2020, 16:45
Читать новость на русском

Одне з питань, яке зараз обговорюється, це, звісно, перспективи українського уряду та можливість його заміни або переформатування.

Власне, протягом року лише лінивий не говорив про це майже від першого дня функціювання уряду.

Зверніть увагу! Влада проти опозиції: чи може це протистояння загостритись у 2021 році?

Чому уряд Шмигаля можуть відправити у відставку ?

Неоднозначність оцінки чинного вищого колегіального органу пояснюється тим, що вся його робота співпала у часі з карантином та пандемією.

Водночас, очевидна "втома" суспільства від цього всього проєктується на уряд, і тому рано чи пізно він буде змушений прийняти на себе відповідальність, негатив та піти.

Очевидно, це відбудеться не раніше обрисів виходу з пандемії, водночас уже зараз починають обіграватися різноманітні варіанти наступного уряду.

Варіантів може бути не так і багато. Можна або в чергове залучити якогось "нового реформатора" без явних політичних амбіцій та бекграунду, а можна спробувати повернути когось із досвідчених очільників уряду. Водночас, останні самі не дуже пориваються у нинішніх умовах очолювати уряд.

Приміром, експрем'єр Володимир Гройсман, який зараз розгорнув бурхливу активність на тлі власного рейтингування у різноманітних парламентських та президентських опитуваннях, нещодавно в ефірі одного з каналів озвучив формулу власного повернення в уряд – лише через парламентські вибори. Логіка тут зрозуміла. Навіщо поспішати бігти у "технічні прем'єри" (а будь-який очільник уряду без власної парламентської фракції може бути лише таким), якщо краще дочекатися можливих парламентських виборів? Ну а поки залишити формування уряду монобільшості, яка, власне, і має його формувати.

Хто може стати прем'єр міністром?

Тож, очевидно, що новим очільником уряду за нинішнього складу ВР буде все ж технократ, а не політик. До речі, у цьому плані дуже цікавою виглядає епопея Юрія Вітренка, котрий не зміг потрапити у міністерство енергетики та крісло першого віце-прем'єра через сесійний зал, але все ж зміг зайти в уряд у статусі в.о. міністра. Подібна наполегливість у його просуванні в уряд, очевидно, має під собою певні підстави та досить серйозні плани. Власне, в якості потенційного кандидата у прем'єри його називали досить давно, але поки що ця історія не завершувалася нічим. Ну і голосування у ВР показало, що депутати не дуже "раді" Вітренку навіть на посаді міністра.

Тож не виключено, що знову це може бути хтось маловідомий для широкого загалу, а отже – без негативного бекграунду та асоціацій. Подібний варіант має свої виразні переваги. Як і недоліки. Уявити проходження такого кандидата у нинішньому складі ВР простіше, водночас, перед урядом найближчим часом будуть стояти надсіканні задачі, і тут не може бути часу на "розгойдування", і це може бути проблемою для "нового обличчя".

Цікаво! Весна-2021 прийде – саджати будуть: чи виконає Зеленський обіцянку?

Щодо призначення прем'єром когось із "досвідчених міністрів" (а тут на думку в приницпі може спасти лише одне прізвище), то тут цей сценарій видається теж малореалістичним, якщо врахувати те, що посада прем'єра найближчим часом буде нагадувати електричний стілець, і за увагою, і за проблемами, які він буде просто змушений вирішувати.

Водночас, мусимо визнати, що час нинішнього уряду теж не сплив. Залишаються проблемні питання, серед яких – співпраця з МВФ та протидія пандемії. Поки ці сюжети у розпалі, відставка уряду може не лише не вирішити проблеми влади, але помножити їх, а тому навряд чи це питання може серйозно підійматися щонайменше до завершення "січневого локдауну". Та й навряд чи хтось відправлятиме у відставку уряд без конкретного прізвища нового прем'єра. А тут все дуже і дуже неясно.

Джерело: Facebook