Уже в арсеналі ЗСУ: яка польська техніка посилює нашу артилерію

2 листопада 2022, 13:02
Читать новость на русском
СПЕЦПРОЄКТ

З 24 лютого Україна отримала чимало допомоги від європейських держав. Зокрема, Польща передала нам свою новітню техніку, яка посилила артилерію ЗСУ.

Загалом наш арсенал суттєво збільшився за останні 8 місяців. Це і не дивно, адже багато країн передали Києву свої нові розробки. У рамках спецпроєкту 24 канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідає, яку техніку відправила нам Польща та як вона допомагає артилерії. 

Читайте також Як турецький дрон став справжньою легендою в Україні

А поки ми ділимось цікавими деталями про арсенал ЗСУ, українці активно його збільшують своїми донатами. І для цього є безліч способів. Зокрема, Козацька Рада запустила благодійну ініціативу, завдяки якій вже передала фонду "Повернись живим" понад 790 тисяч гривень. Щоб долучитись до акції, потрібно зареєструвати на сайті код з акцизної марки, а Козацька Рада автоматично перераховує донат у розмірі 10 гривень. 

Можливо, завдяки українцям ще один польський Krab з'явиться у ЗСУ. До слова, після вдалого застосування на полі бою Україна замовила у Польщі 60 одиниць цієї зброї, що стало першим експортним замовленням Krab. А на що здатна ця гаубиця та які її переваги – розповідаємо у матеріалі.

Історія створення Krab

AHS Krab – це сучасна самохідна артилерійська установка. Її розробку поляки розпочали зовсім недавно: до середини "нульових" інженери провели всі необхідні випробування і поставили на озброєння Збройних сил Польщі. Тож це САУ вже нового покоління.

Головним розробником стала машинобудівна компанія Huta Stalowa Wola, яка входить до державного холдингу Польської Збройної Групи. В конструкції AHS Krab використали найкращі деталі від світових установок подібного зразка. Наприклад, башту взяли від британської гаубиці AS 90, а шасі – від південнокорейської платформи K9 Thunder.

Новітню САУ виготовляють у Польщі / Фото Міністерства оборони Польщі

Krab – одна із найкращих САУ у світі. Поєднання таких елементів дозволило полякам створити власну установку, яка сьогодні допомагає нашим артилеристам перемішувати російських окупантів з українською землею.

Цікаво Якою технікою вже закривають небо України та на що вона здатна

Можливості AHS Krab

Однією із найбільших переваг цієї установки є її швидкість. Розгорнути і підготувати до бою AHS Krab можна всього лише за 30 секунд. Стільки ж часу займає переміщення САУ на іншу точку. Така швидкість дозволяє не лише блискавично вести вогонь, але й не залишати шансів для ворога дати залп у відповідь.

САУ Krab дають змогу вести артилерійський бій та швидко переміщатись / Фото Huta Stalowa Wola

Крім того, AHS Krab метає снаряди з відстані у 40 кілометрів! Це робить установку ідеальним інструментом для ведення контрбатарейної боротьби. Більшість російської ствольної артилерії не може похизуватись такими показниками далекобійності, адже працюють в діапазоні 18 – 24 кілометрів.

Та це далеко не всі переваги польських Krab. Сучасні цифрові системи дають можливість командиру керувати артилерійськими підрозділами через комп'ютер у режимі реального часу. Тобто для цього не потрібно навіть використовувати засоби радіозв'язку. А це, очевидно, зменшує шанси на перехоплення окупантами.

За потреби з Krab можна стріляти і прямим наведенням. Тож САУ можна використовувати замість танка.  Комп'ютер керує баштою, різноманітними прицілами, яких на оснащенні є немало. 

Як польські Krab допомагають ЗСУ: про усі переваги цієї техніки – дивіться відео

Усю електроніку САУ поляки вирішили самостійно розробити. Відтак Krab має сучасну, оновлену цифрову систему управління вогнем. Її розробкою займається компанія WB Electronics Topaz.

Компʼютер САУ самостійно розраховує дистанцію, враховуючи метеоумови, може коригувати вогонь та визначати локацію установки у просторі. Все це економить час наведення на ціль. Завдання ж екіпажу  – встигати заряджати САУ і стежити за тим, щоб цифрові системи працювали справно.

Тактико-технічні характеристики та броня

Польська САУ важить 48 тонн. Це немало для такого "звіра". Габарити в Krab теж чималі: довжина – 12 метрів, ширина – 3,5 метра, а висота – рівно 3 метри. Попри такі цифри та масу, AHS Krab може розвивати швидкість до 70 кілометрів на годину.

Калібр тут відповідає стандартам НАТО – 155 мм. Це дозволяє використовувати різноманітні боєприпаси та комбінувати їх в залежності від потреб та специфіки бою. Щодо темпу стрільби, то Krab доволі ефективний – 6 пострілів на хвилину.

Броня тут дуже схожа до стандартних НАТОвських установок такого класу: вона захищає від куль стрілецької зброї, артилерійських та гранатних осколків. Зважаючи на відстані, з яких працює ця САУ, цього цілком достатньо, щоб вберегти і саму установку, і її екіпаж.

AHS Krab – грізна зброя з Польщі / Фото Huta Stalowa Wola

Сьогодні на озброєнні Польщі стоять 80 таких САУ. Частину з них Варшава передала для ЗСУ, відтак Krab вже допомагають нашим артилеристам звільняти тимчасово окуповані території від російських загарбників.

Безумовно, AHS Krab – це грізна зброя. Її технологічність, далекобійність та потужність роблять сьогодні вагомий внесок у перемогу України. І чим більше таких САУ буде на озброєнні нашої артилерії – тим менше окупантів стане на землі.

Борітеся разом із ЗСУ кожен на своєму фронті та відчуйте смак перемоги з компанією Козацька Рада. Спільно з благодійним фондом "Повернись живим" бренд робить все, щоб наблизити цей тріумфальний день. З напоями Козацька Рада дух перемоги постане в кожному!