Які можливості і переваги цієї техніки – 24 канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідає у рамках спецпроєкту "Зброя перемоги".

До теми Чи може німецький ЗРК закрити українське небо: всі переваги цієї техніки

А поки ми активно підтримуємо ЗСУ, наші Сили ППО щодня роблять неможливе, захищаючи мільйони людей від ворожих снарядів. І в цьому їм допомагають NASAMS – мобільні батареї зенітних ракет протиповітряної оборони.

Ця ППО призначена для знищення цілей на середній і малих висотах за будь-яких метеологічних умов. Новітні радари, потужні системи управління вогнем і залп із 6 ракет – далеко не всі переваги цієї техніки.

Історія створення та конструкція

В середині 1980-х років норвезькі ВПС потребували суттєвого оновлення в засобах ППО. Тож почали шукати можливості закупівлі або створення оптимальних варіантів. У 1989-му над розробкою комплексу NASAMS працювали дві компанії: норвезька Norwegian Konsberg та американська Raytheon. Вже за 5 років вони показали результат – нову ППО, яку одразу ж поставили на озброєння.

У порівнянні зі старими засобами оборони від повітряних загроз NASAMS має більші можливості супроводу та ураження цілей, пришвидшену реакцію на загрози. Крім цього, нові системи управління вогнем та звʼязку дозволяють цій ППО інтегруватися до вже наявних комплексів захисту неба.

NASAMS став на озброєння у 1994 році / Фото Raytheon

Сам NASAMS створений за принципом конструктора: його можна збирати й розбирати безліч разів. ППО складається з:

  • пускової платформи,
  • радіолокаційної станції (РЛС),
  • комунікаційного пункту.

Кожна з цих деталей є окремим елементом, тому якщо ворогу вдасться вразити якусь частину NASAMS, то її можна буде швидко замінити будь-якою іншою. Це не вимагає якогось програмного забезпечення чи додаткової інтеграції.

NASAMS у дії / Фото Kongsberg

Дослівно NASAMS розшифровується як "Норвезька вдосконалена зенітно-ракетна система". Для доставки цього комплексу на позицію потрібен спеціальний транспорт, який дозволяє встановити цю зенітну систему практично в будь-якому місці без попередньої підготовки. Це зручно і швидко.

Читайте також Артилерія – наша основа: як німецька техніка допоможе посилити можливості ЗСУ

Єдиний недолік полягає у тому, що NASAMS – це стаціонарний комплекс. Тобто відпрацювати по цілі й швидко покинути вогневу позицію не вдасться. Потрібно чекати на автомобіль, який зможе перевезти комплекс в інше місце.

Перевезення NASAMS можливе тільки завдяки спецтранспорту / Фото Kongsberg

Тактико-технічні характеристики NASAMS

Що стосується тактико-технічних характеристик NASAMS, то ефективна дальність використання – до 40 кілометрів. А от максимальна висота, на якій можна збивати цілі – 16 кілометрів. Цього достатньо, щоб приземляти не тільки російські безпілотники чи гелікоптери, а й навіть штурмовики та винищувачі. При цьому час реагування на загрози складає всього 10 секунд. Для порівняння: німецькій системі Gepard треба орієнтовно 30 секунд на обрахунки.

Цікаво З Америки в Україну: як новітня техніка допомагає ЗСУ

Час розгортання і приведення NASAMS до бойової готовності – 10 хвилин. Це непоганий показник, як для стаціонарної системи. Для того, щоб зібрати установку, часу потрібно ще менше – всього лише 3 хвилини. Цифрові системи комплексу можуть обраховувати і фіксувати цілі, які рухаються зі швидкістю не більше тисячі кілометрів на годину. Крім цього, радари ППО мають функцію вистежування загрози, яка навіть перебуває поза межами видимості.

NASAMS настільки продумана система, що в сьогоднішніх умовах вона може протидіяти як теперішнім, так і майбутнім загрозам. Саме тому ці системи ППО стоять на озброєнні США та захищають небо Вашингтона.

Можливості NASAMS на полі бою

Зазвичай NASAMS не використовують як окремий елемент протиповітряної оборони. Вони працюють у взаємодії з іншими засобами захисту або ж поєднуються між собою і створюють мережу.

Основна одиниця – взвод. В ньому 3 пускові установки, 18 ракет і одна станція РЛС AN/TPQ-64. За 12 секунд всі 18 ракет можуть вилетіти до цілі.

NASAMS, до слова, працює з ракети AMRAAM, або як їх називають у США "хлопавками". Це всепогодна керована ракета, яка має командне інерційне самонаведення та активне радіолокаційне. Спочатку спрацьовує РЛС самонаведення, яке може захопити ціль на відстані до 20 кілометрів. А вже потім сама ракета переходить в режим активного самонаведення, відповідно снаряд переслідуватиме ціль, допоки не знищить її.

Підривник буває двох типів: контактний або активно-радіолокаційний. Вибір ракети залежить від цілі. Ну а сама бойова частина – осколково-фугасної дії.

Ракети для NASAMS / Фото Kongsberg

NASAMS розроблений з акцентом на операційну гнучкість у використанні. Такий комплекс можна використовувати для захисту портів, населених пунктів, складів і штабних центрів. І при цьому абсолютно не важливо, в яких умовах працює ППО. Випробування і практика показали, що NASAMS може ефективно виконувати завдання в арктичних, субтропічних і навіть пустельних умовах.

Можливості NASAMS на полі бою: дивіться відео

Наразі цим комплексом ППО користуються у 12 країнах світу, серед яких – Україна. Постачання ЗРК NASAMS для нас – дуже потужний крок у збільшення можливостей української ППО. Залишається сподіватися, що саме таких комплексів оборони на озброєнні ЗСУ тільки більшатиме. Адже NASAMS можуть справлятися практично з усіма повітряними цілями, які сьогодні використовують росіяни.