У рамках спецпроєкту "Зброя перемоги" 24 канал спільно з мужнім брендом Козацька Рада розповідає про зброю, що поповнює арсенал ЗСУ. Зокрема, й про артилерійські системи, які Україна отримає від Німеччини.
До теми Чи може німецький ЗРК закрити українське небо: всі переваги цієї техніки
Та можна не тільки спостерігати за новинами, але й наближати перемогу донатами. Козацька Рада пропонує долучитись до благодійної ініціативи "За перемогу задонать!".
А поки всі українці підтримують ЗСУ, розповідаємо про допомогу Заходу. Зокрема, на озброєнні ЗСУ з'явиться третій далекобійний "брат". Мова йде про німецьку РСЗВ Mars II, яка фактично є аналогом М270 MLRS, але сучасніша, більш технологічна і набагато швидша реактивна система залпового вогню.
Історія створення
РСЗВ Mars II з'явилася завдяки німецькій компанії KMW. Це доволі відомий концерн, який займається виготовленням військової техніки з акцентом на бронеавтомобілі. Однак окремі його підрозділи створюють й модернізовують РСЗВ. Зокрема, Mars II, що стала на озброєння Бундесверу у 1990 році.
Завданням інженерів було створення РСЗВ, яка могла би знищувати не тільки живу силу ворога, але й трощити важку броньовану техніку та укріплені позиції. Перші напрацювання показали, що Mars II ідеально для цього підходить. Крім цього, ця техніка отримала невеличку додаткову опцію – дистанційне мінування місцевості, що розширило спектр можливостей та виконання різноманітних завдань цієї зброї.
Mars II – сучасна реактивна система залпового вогню / Фото Міністерства оборони Німеччини
Цю РСЗВ створили на базі бойової машини піхоти М2 Bradley. Завдяки тому, що Mars II стоїть на гусеничному шасі, вона легко долає більшість перешкод. Та й загалом така база надає їй прохідність танка.
Відтак довга гусенична база та потужний двигун дають змогу Mars II з легкістю переїжджати навіть метрові стіни, долати рови шириною у 2,5 метра, а також переходити метровий брід. Це робить німецьке РСЗВ універсальною зброєю на полі бою.
Читайте також На варті берегів України: як протикорабельні комплекси стримують російський флот
Тактико-технічні характеристики й снаряди
Габарити цього "звіра" зовсім не маленькі. Mars II має понад 2,5 метра у висоту, практично 3 в ширину, а його довжина сягає майже 7 метрів. Важить вся установка 26,5 тонни.
І хоч габарити РСЗВ чималі, двигун на 500 кінських сил може розганяти її до 64 кілометрів на годину. Зовсім не погано як для гусеничної бази. Запас ходу Mars II складає 480 кілометрів.
Та найголовніше – це озброєння. Mars II оснащений залпом із 12 ракет, які можуть вилітати на відстань до 80 кілометрів. Для того, щоб керувати цією РСЗВ та обслуговувати її, потрібно всього три людини: командира, водія та навідника. Практично всі обчислення та розрахунки робить комп'ютер цієї пускової установки, тому в обслуговуванні Mars II дуже зручний .
Крім цього, цифрова система управління вогнем дозволяє не тільки вираховувати балістичну траєкторію, визначати координати цілі та положення РСЗВ у просторі, а й дає змогу оператору використовувати різноманітні боєприпаси. Все залежить від завдання та специфіки ведення бою.
Mars II має чимало переваг у порівнянні з іншими РСЗВ / Фото Міністерства оборони Німеччини
Mars II може прицільно вести вогонь:
- комулятивно-осколковими бойовими частинами. Ці боєприпаси мають системи самонаведення, що забезпечує їм хірургічну точність на великих дистанціях і при цьому мінімізує небезпеку для сторонніх обʼєктів. Адже Mars II – це високоточна зброя.
- другий тип снарядів – касетні. Їх використовують у випадках, коли потрібно дистанційно замінувати місцевість. В якості мін – протитанкова АТ2. Однак, використовуючи такі снаряди, дальність скорочується практично удвічі. Касетними частинами можна вести прицільний вогонь на відстань до 40 кілометрів.
Загалом Mars II підтримує роботу із 7 різними типами й видами снарядів, починаючи від тренувальних із дальністю до 9 кілометрів і закінчуючи балістичними ракетами, які можуть вражати ворожі цілі на відстані до 300 кілометрів. Однак про надання Україні аж таких далекобійних систем наразі не йдеться. Для ЗСУ оптимальним варіантом наразі залишається відстань до 80 кілометрів.
Усі переваги Mars II на полі бою: дивіться відео
Швидкість використання та можливості
Mars II – це дуже технологічне озброєння. Чимось навіть схоже до американської М270 MLRS, адже теж на гусеничній базі, має залп із 12 ракет, добре броньована і підтримує різноманітні боєприпаси. Однак німецька РСЗВ більш вдосконалена і швидша у використанні.
Так, за 1 хвилину ця РСЗВ видає свій повний залп у 12 ракет. Всі ці ракети розміщені у 2 пускових контейнерах – по 6 снарядів у кожному. Після пострілу система потребує 5 хвилин на перезарядку. І це доволі швидко, враховуючи, що для повної заміни контейнерів потрібно скинути пусті коробки й завантажити нові, вже заряджені. До слова, всі механізми, необхідні для цього процесу, встановлені на самій поворотній платформі. Тож жодного додаткового обладнання не потрібно.
Час приведення до бойової готовності – всього 2 хвилини. Впродовж цього часу автоматизовані системи визначать положення РСЗВ у просторі, вирахують балістичні показники, траєкторію польоту снарядів, метеоумови, і установка буде готова до стрільби.
Цифрові можливості тут дуже потужні. Зокрема, систему управління вогнем розробляла компанія Airbus Defence and Space. Вона отримала назву EFCS – це нове, європейське програмне забезпечення створене саме для такої потужної та сучасної зброї.
Mars II – це дуже технологічне озброєння / Фото Міністерства оборони Німеччини
Вартість однієї такої РСЗВ починається від 2,5 мільйона доларів. Все залежить від комплектації та ракет. Це хороша інвестиція, адже, крім високоточних ударів на великі відстані, ця система може дистанційно мінувати місцевість. А створення мінних полів – це завжди суттєва перешкода для ворога, що сповільнює наступальні дії.
Цікаво Війна в Україні: що допомагає нашій артилерії одержувати перемоги
Сполучені Штати й Британія вже надали для України далекобійні реактивні системи залпового вогню. Вони встигли наробити немало проблем для окупантів на фронті. А німецька РСЗВ стане ідеальним доповненням до такої смертельної і далекобійної зброї.